Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως να ...φύγουμε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση;


parist43

Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?

    • Ναι,θα ήταν οτι καλύτερο εχουμε να κάνουμε.
      34
    • Οχι,προς θεού.Ευρώπη και ξερό ψωμί
      48
    • Δεν ξέρω,ούτε απαντώ
      11


Recommended Posts

Συνάδελφοι τί ψάχνουμε να βρούμε με τις ιστορικές αναδρομές;

 

Με το να γνωρίζουμε τι έγραφε κάποιος σαν τον Σουρή πριν 130 χρόνια και διακρίνοντας το επίκαιρο των απόψεων που διατυπώνει , δεν σημαίνει ότι ψάχνουμε κατ' ανάγκη κάτι.

 

Για τα υπόλοιπα θέματα στα οποία τοποθετείστε , παρά την γενική αλήθεια που μπορεί να ενσωματώνουν , μπορεί να πυροδοτήσουν "εκρήξεις".

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gvarth δεν αναφερόμουν στο δικό σου σχόλιο φίλε. Κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει ρήσεις του Ροϊδη. Απλώς ήθελα να επισημάνω ότι δεν έχει νόημα να σκοτωνόμαστε για το αν φταίει η χούντα ή η μεταπολίτευση την στιγμή που οι εθνικοί προδότες ήταν σε θέσεις διαχείρισης της τύχης της χώρας.

 

Όσον αφορά τις "εκρήξεις" θεωρώ προτιμότερες τις λεκτικές και νοητικές εκρήξεις από τις εκρήξεις εγκληματικότητας και εγώ δεν ξέρω τί άλλο θα μας φέρει η νέα οικονομική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις "εκρήξεις" θεωρώ προτιμότερες τις λεκτικές και νοητικές εκρήξεις από τις εκρήξεις εγκληματικότητας και εγώ δεν ξέρω τί άλλο θα μας φέρει η νέα οικονομική πραγματικότητα.

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

 

Πίστεψέ το όμως ότι και οι μεν είναι αναπόφευκτες και οι δε έτοιμες να ξεκινήσουν όταν κάποιοι θερμόαιμοι διαβάσουν χαρακτηρισμούς όπως "ταγματασφαλίτες" .

 

Παράκληση : Θα μπορούσαμε να αφήσουμε πολιτικούς χαρακτηρισμούς έξω από το forum ; Όσο και αν μας φαίνεται αδιανόητο , κάποια μέλη μπορεί να θιχτούν (Παράγραφος 9 Κανόνων Συμμετοχής).

 

Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ το όμως ότι και οι μεν είναι αναπόφευκτες και οι δε έτοιμες να ξεκινήσουν όταν κάποιοι θερμόαιμοι διαβάσουν χαρακτηρισμούς όπως "ταγματασφαλίτες" .

 

Αδιαφορώ οριζοντίως, καθέτως και πλαγίως. Εδώ είναι που θα πρέπει να δοθεί η δέουσα προσοχή στην Ιστορία. Χαρακτηρίστηκαν ως ταγματασφαλίτες οι συνεργάτες των Γερμανών στην αστυνομία και δεν είναι δυνατόν σήμερα να απεμπολίσουμε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Ας σταματήσουμε πια να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας ακόμα και αν προκαλούμε τον θυμό κάποιων. Πρέπει κάποια στιγμή αυτοί οι κάποιοι να καταλάβουν ότι δεν τους παίρνει άλλο. Αρκεί φυσικά να πιστέψουμε και εμείς ότι δεν μπορούμε πλέον να τους ανεχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη μου μια χρεοκοπία οποιασδηποτε μορφης ακολουθείτε απο την αντιστοιχη ιδεολογική χρεωκοπία.γενικά μιλώντας ,πιστευω οτι βρισκόμαστε σε σημείο καμπης-αλλα ισως σε σημείο καμπής να βρισκεται και η διεθνης οικονομία.

τα παντα ρει: μια πολύ μεγαλη αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε στο άρθρο της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ άλλο ένα παράδειγμα του πως αντιμετωπίζονται οι επενδύσεις από το εξωτερικό στην χώρα μας. Απλά είναι ακόμα μία απόδειξη πως το σύστημα δεν δουλεύει. Αν δεν γίνουν βαθιές τομές, δεν πρόκειται ν' αλλάξει τίποτα

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=4567623

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά από εφημερίδα τα ΝΕΑ:

<<Τα υδροπλάνα επιχείρησε να φέρει στην Ελλάδα το 2004 ο ελληνοκαναδός επιχειρηματίας κ. Μιχ. Πατέλλης. Ωστόσο, μετά 5 χρόνια συνεχώνκαθημερινών- αναμετρήσεων με το «τέρας» της ελληνικής γραφειοκρατίας, ηττήθηκε κατά κράτος. Κι ας πήγε βόλτες με τα υδροπλάνα του σχεδόν το... μισό Υπουργικό Συμβούλιο της προηγούμενης κυβέρνησης. Δεν ήταν λίγοι οι υπουργοί που, μετά τις βόλτες τους σε νησιά και... λίμνες, δήλωναν έκπληκτοι για το σχέδιο ανάπτυξης υδροπλάνων στην Ελλάδα, ένα νέο μεταφορικό μέσο που- όπως έλεγαν- ταιριάζει γάντι στη γεωμορφολογία της χώρας.

 

Τελικά, ο εμπνευστής του σχεδίου με τα υδροπλάνα αναχώρησε για τον Καναδά με ζημιές τουλάχιστον 25 εκατ. ευρώ>>

 

Το σχόλιο μου είναι ότι έκανε λάθος μάλλον ο κ. Πατέλλης που νόμιζε ότι θα ''καθαρίσει'' μόνο με τις βόλτες που τους πήγε. Δεν κατάλαβε καλά φαίνεται που είναι και θα τους πέρασε για χορτοφάγους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το σχόλιο σου SIRADRAB περί "χορτοφαγίας " είναι η πεμπτουσία των επενδυτικών δυσκολιών στη χώρα μας...

Σίγουρα όμως υπάρχει μεγάλη ευθύνη και στους έλληνες ψηφόρους, για τα "αρπαχτικά" που ψηφίζουν...

 

ΥΓ: προς άρση πάσης παρεξηγήσης ισχύει, αρπαχτικά =/ χορτοφάγα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η πραγματική αιτία που η Ελλάδα είναι ανάμεσα στις συμπληγάδες πέτρες της παγκοσμιοποίησης http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-04-15-21-45-20-2010041522163/

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.