Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως να ...φύγουμε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση;


parist43

Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?

    • Ναι,θα ήταν οτι καλύτερο εχουμε να κάνουμε.
      34
    • Οχι,προς θεού.Ευρώπη και ξερό ψωμί
      48
    • Δεν ξέρω,ούτε απαντώ
      11


Recommended Posts

Οι μίκροτεροί σάφως δεν έζησαν πληθωρισμό και υποτιμήσεις δράχμης.

Αλλα οι μεγαλύτεροι που το έξησαν πραγματικά το θεωρούσαν καλύτερο τότε ?

Δεν είπε κανείς ότι τώρα είναι το τέλειο το σημερινό καθεστως, αλλά ρε παίδια...

Το γιατί δεν βγαίνει ένα ξευγάρι με 2000 ευρω τώρα είναι γιάτι με την είσοδο στο ευρώ τα ΠΑΝΤΑ πήγαν 100% από τον ψιλικατζή μέχρι το super makret. Μήπως το ξεχάσαμε και αυτό ?

Είχατε δοκιμάσει να πάρετε δάνειο το 80 ? Θυμάστε τα απιτόκια δανεισμου και ότι χρειάζονταν μέσο να το πάρετε ?

Θυμάστε τα ομόλογα του δημοσίτου με 35 % επιτόκιο ή και παραπάνω ?

Καλά σε άλλη χώρα ζούσα, ξαφνικά θα έχουμε τις χρύσες εποχές του 80 απλώς έγω έχω μπερδευτεί και τα θυμάμαι αλλιως ?

Θύμαστε τι σήμαινε συνταξιούχος ή εργατης το 70 ? Τι μισθοί τι συντάξεις υπήρχαν ? Ποιο ήταν το κράτος προνοιας τότε ?

 

zavitee.gr ειλικρίνα αφού τόσο πόλυ δεν σου αρέσει έδω τι κάθεσαι ?

Φοβερή η μανία σου να πουλήσουμε τα πάντα. Προσωπικα, για να μην σκεφτέις ότι το παίζω και εθνοσωτήρας, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσουμε τα πάντα, αλλά πρεπει να το καταλαβαινεις ότι η πώληση είναι πάλι ημέμετρο.Οπως αν αρχισεις να πουλας σπιτια και τα τρως στα μπουζουκια καποια στιγμη θα φαληρισεις. Αντε και πουλάμε την κέρκυρα και την ρόδο και τρώμε καλα αλλα 5 χρονια , μετα ? Σιγα σιγά τα πουλάμε ολα λοιπόν και σε 100 χρόνια δεν έχει μείνει τίποτα . Μετά ? Και μην μου πεις; ότι θα πουλαμε και θα τα κανουμε επενδυσεις η οτιδηποτε αλλο γιατι ειναι αστειο. Οπως τοσα χρονια τρωμε τα δανεικα έτσι τωρα θα φαμε και αυτα.

Θα μου πεις εσένα και εμένα δεν μας νοιάζει φτάνει να βολευτούμε έμεις τώρα και να λυθεί το πρόβλημα μας, κάποιους άλλους ίσως όμως να τους νοιάζει , οπότε μην σου φαίνεται περίεργο που για πολλόυς δεν έιναι λύση αυτό που προτείνεις και δεν την σκέφτονται καθόλου.

Το άλλο με τους Δ.Υ. το ξαναείπαμε δεν λέμε πάλι τα ίδια :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

zavitee.gr ειλικρίνα αφού τόσο πόλυ δεν σου αρέσει έδω τι κάθεσαι ?

 

Αυτή την καραμέλα να την αφήσουν όσοι την πιπιλάνε.Σε όποιον δεν αρέσει η κατάσταση ΔΕΝ είναι λύση το να φύγει.

 

Έχω δικαίωμα ΚΑΙ να κραζω,ΚΑΙ να φτύνω ΚΑΙ να διαμαρτύρομαι εφόσον πληρώνω φόρους και εφόσον αυτό που ψήφισα δεν στηρίζει αυτή την πολιτική.Επίσης προέρχομαι από οικογένεια που έχει προσφέρει πολλά στην πατρίδα,για να τη βλέπω να εξευτελίζεται χάρη 2-3.000.000 κηφήνων ''προδοτών'' του έθνους,που εκλέγουν τα ίδια κ τα ίδια καθάρματα για να βολεύονται μια ζωή.

 

Ε όχι πια.

 

Εγώ θα μείνω εδώ,θα με ανεκτούν οι υπόλοιπου που δεν με γουστάρουν,κ μάλιστα περιμένω να αξιολογήσουν ρεαλιστικά τις προτάσεις που λέω ως πολίτης αυτής της χώρας που φροντίζω κιόλας να τις φέρνω στα μέτρα τους.

 

ΤΕΛΟΣ λοιπόν με την καραμέλα ''αν δεν σου αρέσει φύγε''.Εγώ κ η οικογένειά μου έχουμε πληρώσει ΚΑΙ σε αίμα ΚΑΙ σε είδος ΚΑΙ σε χρήμα και περιμένω ΣΕΒΑΣΜΟ,όχι να μου δείχνει την πόρτα ο καθένας όποτε τον στριμώχνω.Κ έχω κάθε δικαίωμα να στριμώχνω,μπας κ βγει τίποτα από αυτή την κουβέντα που δεν το γνωρίζω.

 

Δεν περιμένω λοιπόν να λύσουμε την πολιτική της χώρας από ένα διάλογο,απλά να αναλογιστούμε ΠΟΙΕΣ είναι οι διέξοδοι και τί όπλα έχουμε εμείς ως πολίτες.Και αυτό είναι υγιεστατο.Ανθυγιεινή είναι η καραμέλα.Και μην ξεχνάτε,όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και ΘΑ βράζουμε.

 

ΆΕΙ ΣΙΧΤΙΡ,για να φάει μια γενιά κατέστρεψαν ΟΛΕΣ τις επόμενες.....Ούτε οι ακρίδες δεν συμπεριφέρονται έτσι......την κατάρα μου να' χουν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το 1985 το μέσο επιτόκιο ήταν 25% με πληθωρισμό περίπου στο 35%. Μέχρι και σήμερα το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το επιτόκιο όσο η κεφαλαιοποίηση του τόκου και ο ανατοκισμός του (κοινώς γνωστά ως πανωτόκια). Σήμερα έχουμε επιτόκιο καταναλωτικού δανείου 14% με πληθωρισμό στο <3%. Άρα πότε ήταν καλύτερα; Τότε που θεωρητικά είχες και ένα αβαντάζ 5% ή σήμερα που είσαι στο -8%;

 

Όπως προείπα ο πληθωρισμός και η υποτίμηση θα μας έκαναν καλό στην παρούσα φάση και όχι μακροπρόθεσμα. Σήμερα τί είναι αυτό που μας καταστρέφει; Το αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο πρώτο απ' όλα. Πώς να μπει ξένο χρήμα στην Ελλάδα όταν οι τιμές μας είναι όμοιες με της Αγγλίας και φυσικά κατά πολύ ακριβότερες κοντινών σε εμάς τουριστικών προορισμών; Κακά τα ψέμματα, το μόνο που έχουμε να πουλήσουμε στους ξένους είναι ο τουρισμός. Όσο λοιπόν δεν έχουμε την ευχέρεια να κινηθούμε προς την μείωση του κόστους του χρήματος (πληθωρισμός, υποτίμηση) τόσο περισσότερο θα βουλιάζουμε στην ίδια μας την ανεπάρκεια.

 

Αν όλα αυτά σας φαίνονται τόσο τραγικά λάθος τότε απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση:

Γιατί οι ΗΠΑ όποτε έχουν κλυδωνισμούς στην οικονομία τους φροντίζουν να υποτιμούν το δολλάριο μέσω της πληθωριστικής παραγωγής χρήματος; Όταν μπήκε το ευρώ η ισοτιμία ήταν σχεδόν 1:1, το 2007 πριν την κρίση 1ευρώ=1,2 δολλάριο και στην κρίση 1ευρώ=1,5 δολλάριο. Η οικονομία των ΗΠΑ ήταν η πρώτη που έδειξε σημάδια ανάκαμψης, πολύ πριν από τις ευρωπαϊκές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την καραμέλα να την αφήσουν όσοι την πιπιλάνε.Σε όποιον δεν αρέσει η κατάσταση ΔΕΝ είναι λύση το να φύγει.

 

Έχω δικαίωμα ΚΑΙ να κραζω,ΚΑΙ να φτύνω ΚΑΙ να διαμαρτύρομαι εφόσον πληρώνω φόρους και εφόσον αυτό που ψήφισα δεν στηρίζει αυτή την πολιτική.Επίσης προέρχομαι από οικογένεια που έχει προσφέρει πολλά στην πατρίδα,για να τη βλέπω να εξευτελίζεται χάρη 2-3.000.000 κηφήνων ''προδοτών'' του έθνους,που εκλέγουν τα ίδια κ τα ίδια καθάρματα για να βολεύονται μια ζωή.

 

Ε όχι πια.

 

Εγώ θα μείνω εδώ,θα με ανεκτούν οι υπόλοιπου που δεν με γουστάρουν,κ μάλιστα περιμένω να αξιολογήσουν ρεαλιστικά τις προτάσεις που λέω ως πολίτης αυτής της χώρας που φροντίζω κιόλας να τις φέρνω στα μέτρα τους.

 

ΤΕΛΟΣ λοιπόν με την καραμέλα ''αν δεν σου αρέσει φύγε''.Εγώ κ η οικογένειά μου έχουμε πληρώσει ΚΑΙ σε αίμα ΚΑΙ σε είδος ΚΑΙ σε χρήμα και περιμένω ΣΕΒΑΣΜΟ,όχι να μου δείχνει την πόρτα ο καθένας όποτε τον στριμώχνω.Κ έχω κάθε δικαίωμα να στριμώχνω,μπας κ βγει τίποτα από αυτή την κουβέντα που δεν το γνωρίζω.

 

Δεν περιμένω λοιπόν να λύσουμε την πολιτική της χώρας από ένα διάλογο,απλά να αναλογιστούμε ΠΟΙΕΣ είναι οι διέξοδοι και τί όπλα έχουμε εμείς ως πολίτες.Και αυτό είναι υγιεστατο.Ανθυγιεινή είναι η καραμέλα.Και μην ξεχνάτε,όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και ΘΑ βράζουμε.

 

ΆΕΙ ΣΙΧΤΙΡ,για να φάει μια γενιά κατέστρεψαν ΟΛΕΣ τις επόμενες.....Ούτε οι ακρίδες δεν συμπεριφέρονται έτσι......την κατάρα μου να' χουν.

 

Ενώ έχεις δίκιο σε αυτά που γράφεις τώρα , η διέξοδος του να βγούμε από το πρόβλημα είναι να πούλησουμε την μισή χώρα ?

Ειλικρίνα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Από την μία είσαι αγανακτισμένος με τους πάντες, από την αλλή λες ας τα πουλήσουμε να τελείωσουμε. Ναι έχεις δίκιο μια - δύο γενιές κατάστρεψαν την χώρα, ωραία και τι προτείνεις ? Να πουλούσημε την Κέρκυρα να σώθούμε. Εγω σου λέω ότι αυτό που λες δεν έιναι λύση και μου λες ότι μασαώ την γνωστή καραμέλα.

Και εγώ να αναλόγιστουμε ποιες είναι οι πιθάνες δίεξοδοι , αν υπάρχουν, θέλω. Οποτε όμως διαφωνω μαζί σου μου απάντας με τον ίδιο τρόπο επιθετίκα, οτί μασάω καραμέλες ή δεν ξέρω εγώ τι.

Βεβαίως και έχεις δικαίωμα και να κράζεις και να φωνάζεις και ότι άλλο θέλεςι μέσα στα πλαίσια της δημοκρατίας. Δεν νομίζω να είπα το αντίθετο.

Αυτο που θέλω να σου πω είναι ότι αυτο που λες δεν ειναι λυση μακρππροθεσμη.

Δηλαδη καποιο κατεστρεψαν την χώρα αντέ να έρθουμε και εμείς να την πουλήσουμε και τέλος. Εγώ θέλω να σου πω ότι αυτό δεν έιναι κανένα νόημα. Εσύ πιστευέις ότι λύνει τι ? Ιδίως για τις επόμενες γενεες.

Απο την μία θέλεις το αναφαίρετο σου δικαίωμα να κράζεις και καλα κανείς από την αλλή η λύση που προτείνεις έιναι να τα πουλήσουμε όλα και μετα τι ? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Προσπαθώ να αξιολόηγησω ρεαλιστίκα τις απόψεις σου και σου λέω ότι δεν είναι ρεαλίστικες. Αλλά μου απαντάς. Απο ολο το post πιάστηκες από μια πρόταση. Η οποία ίσως να είναι ατυχής , αλλά επειδή και έγω θεωρώ τον εαυτό μου αγανακτισμένο , απορω πως αρκετοί λέτε είναι λυση να πουλήσουμε την μιση χώρα για να ξεχρεώσει η άλλη μισή. Λοιπόν ε΄γω ξέρεις τι λέω να πουλήσουμε την Αθήνα και να κρατήσουμε την Κέρκυρα, βέβαια την Αθήνα δεν την αγοράζει κανείς.

"Σε όποιον δεν αρέσει η κατάσταση ΔΕΝ είναι λύση το να φύγει." ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λύση και αυτό που λες. Πάμε παρακάτω λοιπόν αν συμφωνούμε σε αυτό.

Αν διαφώνουμε και σε αυτό τότε δεν έχει νόημα η κουβέντα.

Οχι ότι έχει και κανένα μεγάλο νόημα η κουβέντα μεσα σε ένα internetiko forum , αλλά επειδή διάβαζω κάμποσο καιρο και τα δικά σου post, και επειδή φαινεσαι σε πολλα πραγματα ψαγμενος και λογικος , δεν μπορω να καταλάβω γιατι έχεις κόλλησει έδω . Δεν καταλάβαινεις ότι μία τέτοια πρόταση δεν είναι λύση. Anyway να είσαι κάλα και να ξέρεις ότι σκοπός μου δεν είναι ούτε να σε προσβάλλω ούτε κανέναν άλλο στο forum.

Εγώ ας πούμε προτιμώ να φύγω παρά να ξεπουλήσω τα νησιά. Δεν μπορώ απο την μία να στεναχωριέμαι και να ενδιαφέρομαι για το καλό της χώρας και από την αλλή ναλέω δεν πάει να γ..... Η με νοιάζει ή δεν με νοιάζει.

 

Αν όλα αυτά σας φαίνονται τόσο τραγικά λάθος τότε απαντήστε στην παρακάτω ερώτηση:

Γιατί οι ΗΠΑ όποτε έχουν κλυδωνισμούς στην οικονομία τους φροντίζουν να υποτιμούν το δολλάριο μέσω της πληθωριστικής παραγωγής χρήματος; Όταν μπήκε το ευρώ η ισοτιμία ήταν σχεδόν 1:1, το 2007 πριν την κρίση 1ευρώ=1,2 δολλάριο και στην κρίση 1ευρώ=1,5 δολλάριο. Η οικονομία των ΗΠΑ ήταν η πρώτη που έδειξε σημάδια ανάκαμψης, πολύ πριν από τις ευρωπαϊκές.

Είσαι σίγουρος ότι αυτή η αλλαγή στην ισοτίμια ήρθε από υποτίμηση του δολλάρίου ? Η από άλλους παράγοντες ?

Η οικονομία στην αμερίκη μπορεί να ανέκαμψε στους αρίθμούς τι γίνεται με τον κόσμο εκέι όμως ξέρουμε ?

Μην ξεχνάμε ότι οι ΗΠΑ έχουν τελείως διαφορετικό μοντέλο οικονομίας από το ευρωπαϊκο. Εκέι δεν υπάρχει ουτέ κοινωνική ασφάλιση ούτε τίποτα. Εγω πάντως δεν θα ήθελα να εργάζομαι στις ΗΠΑ ως μισθωτός, αν είχα δικιά μου επηχείρηση το συζήταγα :)

 

Όπως προείπα ο πληθωρισμός και η υποτίμηση θα μας έκαναν καλό στην παρούσα φάση και όχι μακροπρόθεσμα. Σήμερα τί είναι αυτό που μας καταστρέφει; Το αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο πρώτο απ' όλα. Πώς να μπει ξένο χρήμα στην Ελλάδα όταν οι τιμές μας είναι όμοιες με της Αγγλίας και φυσικά κατά πολύ ακριβότερες κοντινών σε εμάς τουριστικών προορισμών; Κακά τα ψέμματα, το μόνο που έχουμε να πουλήσουμε στους ξένους είναι ο τουρισμός. Όσο λοιπόν δεν έχουμε την ευχέρεια να κινηθούμε προς την μείωση του κόστους του χρήματος (πληθωρισμός, υποτίμηση) τόσο περισσότερο θα βουλιάζουμε στην ίδια μας την ανεπάρκεια.

 

Θα μπορούσαμε να γίνουμε Κίνα και να γίνουμε ανταγωνιστικοί , αυτό θέλουμε όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα που γίνεσαι σιγά-σιγά Κίνα χωρίς να είσαι ανταγωνιστικός πώς νοιώθεις; Καλύτερα; Τον Αύγουστο λέει θα κοπεί ο 14ος μισθός των ιδιωτικών υπαλλήλων για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί. Η ουσία είναι η εξής: Επειδή το επίπεδο των πολιτικών μας γενικά είναι αυτό που είναι και οι μισθοί θα κοπούν και ανάπτυξη δεν θα υπάρξει. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις: ευρωζώνη με σφιχτό πληθωρισμό και μειώσεις μισθών άνευ ανταποδοτικότητας (και ανεργία 60% και ρυθμό ανάπτυξης -30% - βλέπε Ιρλανδία) ή ελεύθερο νόμισμα που μπορείς να το χειριστείς κατά το δοκούν.

 

Στις ΗΠΑ που δεν υπάρχει κοινωνική ασφάλιση είναι ακόμα πιο επιτακτική ανάγκη θετικού ρυθμού ανάπτυξης, ώστε να μειωθεί η ανεργία και να μπορούν να ασφαλιστούν περισσότεροι. Επίσης η υποτίμηση του δολλαρίου έγινε για να μπορεί να πουλήσει ευκολότερα τα προϊόντα της έναντι του ευρώ. Έτσι το εμπορικό ισοζύγιο παρέμεινε σταθερό ή και αυξήθηκε κατά τι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα που γίνεσαι σιγά-σιγά Κίνα χωρίς να είσαι ανταγωνιστικός πώς νοιώθεις; Καλύτερα; Τον Αύγουστο λέει θα κοπεί ο 14ος μισθός των ιδιωτικών υπαλλήλων για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί. Η ουσία είναι η εξής: Επειδή το επίπεδο των πολιτικών μας γενικά είναι αυτό που είναι και οι μισθοί θα κοπούν και ανάπτυξη δεν θα υπάρξει. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις: ευρωζώνη με σφιχτό πληθωρισμό και μειώσεις μισθών άνευ ανταποδοτικότητας (και ανεργία 60% και ρυθμό ανάπτυξης -30% - βλέπε Ιρλανδία) ή ελεύθερο νόμισμα που μπορείς να το χειριστείς κατά το δοκούν.

 

Ετσι όπως το θέτεις είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα να σου πώ την αλήθεια. Βέβαια θεωρείς δεδομένη την ποιότητα των πολιτίκων και των πολιτών και ότι τίποτε δεν είναι δυνάτον να λλάξει ότι και να γίνει. Αν θεωρήσουμε αυτό δεδομένο δεν υπάρχει λύση, έκτος από το να αρχίσουμε να πηδάμε από το τραίνο, πως το έλεγαν και αυτο κάποτε ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπορεί να αλλάξουν αλλά θεωρώ αδύνατο ότι μπορεί να αλλάξει η νοοτροπία που έχει δημιουργηθεί εντός 40 ετών μέσα σε 2 μήνες ή 1 χρόνο. Όπως διάβασα και στους τίτλους τέλους μιας ψυχαγωγικής εκπομπής σήμερα είναι παράλογο σχεδόν να περιμένεις να βρεθεί λύση από αυτούς που είναι μέρος του προβλήματος.

 

Το θέμα είναι ότι οι κρίσεις απαιτούν άμεσες λύσεις και δεν μπορούν να περιμένουν τόσο χρόνο όσο εμείς θα θέλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπορεί να αλλάξουν αλλά θεωρώ αδύνατο ότι μπορεί να αλλάξει η νοοτροπία που έχει δημιουργηθεί εντός 40 ετών μέσα σε 2 μήνες ή 1 χρόνο.

Ετσι είναι δυστυχώς.

Όπως διάβασα και στους τίτλους τέλους μιας ψυχαγωγικής εκπομπής σήμερα είναι παράλογο σχεδόν να περιμένεις να βρεθεί λύση από αυτούς που είναι μέρος του προβλήματος.

Αυτοί είναι οι πρώτοι που πρέπει να αλλάξουμε αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη κουβέντα με ενδιαφέρον. Πολλές οι προτάσεις, πολλές και οι απόψεις. Εκείνο που περισσεύει είναι η αγανάκτηση (και με το δίκιο σας) και εκείνο που δεν διάβασα ακόμα είναι τούτο "Η νοοτροπία, το Ύφος και το στυλάκι το Όπα" που έχει επικρατήσει στον Έλληνα τις τελευταίες δύο - τρεις δεκαετίες ιδιαίτερα.

Τα γεννησιουργά αίτια πίσω από τα σημερινά δεινά οικονομίας και κοινωνίας της χώρας μας είναι ακριβώς αυτά. Είναι αυτά που οδήγησαν στο να σταματήσει η προσπάθεια από μέρους μας, έγινε νοοτροπία που εξελίχθηκε σε Ύφος και Όπα.. Γιατί έγινε αυτό?

α) Γιατί κατ' αρχήν έπεσε εύκολο και μπόλικο χρήμα στην αγορά και δημιούργησε μία πλασματική ευημερία, αντί να δημιουργήσει υποδομές (όπως ήταν και οι προοπτικές για τις οποίες μας δόθηκε. Βλέπε Πορτογαλία που έγινε κράτος μέσα σε δέκα χρόνια ξεκινώντας από πολύ πιο χαμηλά..). Η ευθύνη? Κατ' αρχήν των εκάστοτε διαχειριστών της εξουσίας που έφαγαν τα περισσότερα, αλλά και των παρατρεχάμενών τους που τσίμπησαν και αυτοί το μεζεδάκι τους.

β) Γιατί με την κοσμογονική πολιτικο/οικονομική αλλαγή που συντελέστηκε στη Ευρώπη στα τέλη της δεκαετίας του '80, η χώρα κατακλύστηκε από πολύ και φτηνό εργατικό δυναμικό (σε πολλές περιπτώσεις παραγωγικότατο), που μεγέθυνε τις συνέπειες του (α).

 

Το 'Ύφος λοιπόν που αναπτύχθηκε μέσα σε συνθήκες "της με δανεικά εύκολης ζωής" και της διακοπής της δικής μας προσπάθειας, μας έφεραν στο χείλος του γκρεμού.

 

"Μας φταίει το ευρώ που ανέβηκαν οι τιμές". Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα και παραπληροφόρηση από το παραπάνω!! Στα οικονομικά μας έμαθαν πως το χρήμα έχει τρεις ιδιότητας

Α) Αποτελεί ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ

Β) Αποτελεί ΜΕΣΟΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ

Γ) Αποτελεί ΜΕΣΟΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ για το μέλλον

Όσον αφορά την ιδιότητά του ως μονάδα μέτρησης, πως εξηγείτε την απόκτηση λιγότερων αγαθών / υπηρεσιών μέσα σε μία μέρα με την αλλαγή ΔΡΧ-ΕΥΡΩ?

Όσον αφορά την ανταλλακτική του ιδιότητα επίσης.

Όσον δε αφορά την τρίτη ιδιότητά του, γιατί με τις δραχμούλες βάζαμε και κάτι στην άκρη ενώ τα ευρόπουλα δεν περίσσευαν?

Το χρήμα λοιπόν είναι μία ΟΥΔΕΤΕΡΗ συνθήκη. Η ΧΡΗΣΗ του χρήματος, όπως η διαμόρφωση τιμών και η αποδοχή τους ή όχι από την αγορά, είναι εκείνο που επηρεάζει την πραγματική οικονομία. Η Νοοτροπία δηλαδή είναι εκείνο που ανέβασε τις τιμές και ΟΧΙ το ευρώ. "Για να μη μας πουν καρμίρηδες δεν κοιτάμε ποτέ το λογαριασμό μπροστά στην παρέα, αλλά στο σπίτι μεταξύ μας το σχολιάζουμε..." Το Ύφος το αφεντάδικο, το κιμπαριλίδικο... Έτσι λοιπόν φτάνουμε στο "Να μη μας φτάνει σχεδόν ποτέ ο μήνας στο μισθό μας ή αν θέλετε το αντίθετο..."

 

Η ένταξή μας στην ευρωζώνη ήταν μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες ΟΛΩΝ των εποχών για τη χώρα μας, με όποιες συνθήκες και αν έγινε αυτή. Είμαστε μέσα και κανείς δεν μπορεί να μας διώξει. Ευτυχώς!!! Μας παρέχει μία πολύπλευρη ασφάλεια που δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να αναπτυχθεί εδώ.

Εν κατακλείδι: Το ευρώ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ - Η Νοοτροπία μας ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.

 

Αυτή την περίοδο και μέσα από την δύσκολη αυτή κατάσταση που ζουν οι πολίτες της χώρας μας, μπορεί να προκύψουν σημαντικές αλλαγές προς γενικό όφελος, γιατί πίσω βρίσκεται η Ε.Ε. (και όχι οι φαμίλιες της ελληνικής πολιτικής σκηνής) και εκεί δεν χωράει το "Ύφος το Όπα" - ρωτήστε και τους κυβερνητικούς παράγοντες που είναι "γατούλες" στα ευρωπαϊκά συμβούλια (κάτι ξέρει ο υπογράφων), άσχετα με τους λεονταρισμούς προς εσωτερική κατανάλωση "Κατόπιν δικών μου πρωτοβουλιών επιτύχαμε..."

 

Για να πιάσουν όμως τόπο οι θυσίες θα πρέπει πάνω απ' όλα να αλλάξουμε Νοοτροπία. Να σεβόμαστε τα χρήματα, που όλο και πιο δύσκολα θα κερδίζουμε και να μην τα δίνουμε στον κάθε κατσαπλιά που νομίζει πως είναι "price maker". Να πολεμάμε τη διαφθορά, αντί να γινόμαστε μέρος της. Να απαιτούμε από τους εκάστοτε κυβερνώντες, αντί να τους "γλύφουμε" (εδώ γίνονται κοσμογονικές αλλαγές στην εκτός σχεδίου δόμηση και ο κλάδος περιμένει να πέσει η λύση από τον ουρανό... Ταρακουνήστε το Σύμπαν να δοθεί λύση, αλλιώς θα είστε υπεύθυνοι μόνοι σας για την αυριανή σας κατάσταση όταν έρθει η Ρουμάνικη κατασκευαστική με Ρουμάνους μηχανικούς και εργάτες και θα δουλεύει σε μισή τιμή - Προστατευτισμοί Τέρμα)

 

Οι διεθνείς κερδοσκόποι πάντα θα μας την έχουν στημένη στη γωνιά (αυτή είναι η δουλειά τους), ας μην υποθηκεύουμε εμείς οι ίδιοι την οικονομία μας και να μην τους δίνουμε "γη και ύδωρ" και να μας πιάνουν μετά τον κ*λο.

 

Αν δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, κανένα μέτρο δεν πρόκειται να αποδώσει και το μέλλον πολύ μαύρο.

Και κάτι ακόμα. Μη νομίσετε πως τα μέτρα που έχουν ανακοινωθεί είναι τα τελευταία. Οι ευρωπαίοι είναι αποφασισμένοι να μπει τάξη στην Ελλάδα, γιατί κινδυνεύει και η δική τους σταθερότητα και πιστέψτε με έχουν τον τρόπο να το καταφέρουν. Τα υπόλοιπα εθνικοπατριωτικά... είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση που αποπροσανατολίζουν τον κόσμο και φέρνουν ειρωνικά μειδιάματα σε εκείνους που θα μας δανείζουν όλο και πιο ακριβά (και άμα θέλουν). Η κατάσταση είναι πολύ πιο δύσκολη, απ' ότι βλέπω να παρουσιάζεται στην ελληνική τηλεώραση

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε τις προάλλες ανακοινώθηκε αύξηση του συντελεστή φορολογίας των καυσίμων και την επόμενη ώρα ΟΛΑ τα βενζινάδικα είχαν ανατιμήσει την βενζινη στο ύψος του φόρου που ΘΑ έμπαινε. Αυτό πες μου πώς το πολεμάς;

 

Ναι, συμφωνώ ότι το ευρώ προσφέρει σταθερότητα αλλά σε ποιούς πραγματικά; Μήπως στους έχοντες και κατέχοντες με την έννοια ότι δεν βλέπουν τις καταθέσεις τους να εξανεμίζονται λόγω του πληθωρισμού; Αυτοί οι έχοντες της Ελληνικής επικράτειας δεν είναι που τετραπλασίασαν και πενταπλασίασαν τα κέρδη τους μετά την ευρώ εποχή; Γιατί αν φταίω εγώ για την δημοσιονομική κρίση αυτή τη στιγμή δεν θα καθόμουν να σπάω το κεφάλι μου αλλά θα ήμουν στην Καραϊβική να κάνω κρουαζιέρες. Επίσης πώς εξηγείς το γεγονός ότι η μεσαία τάξη έσβησε από τον χάρτη ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ εν μια νυκτί;

 

Προφανώς χρειάζεται να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Πρώτα απ' όλα να σταματήσουμε να στηρίζουμε αυτούς που μας έφεραν εδώ. Έπειτα να μην δεχόμαστε άκριτα ό,τι μας προτείνουν, το οποίο υποτίθεται είναι καλό για εμάς ή και για την υπόλοιπη Ευρώπη. Αλήθεια, έχει μείνει κανένα κράτος αλώβητο; ΟΧΙ. Ποιοί είναι αυτοί που τους έχουν προκαλέσει τα μεγαλύτερα προβλήματα; Μα οι ίδιες οι τράπεζες τις οποίες προ έτους στήριξαν με τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ φόρους, χωρίς να μας ρωτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.