Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως να ...φύγουμε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση;


parist43

Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?

    • Ναι,θα ήταν οτι καλύτερο εχουμε να κάνουμε.
      34
    • Οχι,προς θεού.Ευρώπη και ξερό ψωμί
      48
    • Δεν ξέρω,ούτε απαντώ
      11


Recommended Posts

Ας χρηματοδοτήσουν την πρωτογενή έρευνα, των ευρεσιτεχνιών των φυσικών προσώπων,

και μετά μιλάμε για ανάπτυξη.

Ας υποχρεώσουν τα πανεπιστήμια να συνεργαστούν με ιδιώτες για έρευνα.

Αλλά έτσι θα χαθεί το μοίρασμα της πίτας, και των τίτλων.

Αν δεν χρηματοδοτείς την έρευνα, και κάνεις διακρίσεις στην χρηματοδότηση, μοιάζει πιο πολύ με φαγοπότι, παρά με έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θυμηθηκα μια αλλη αναλογη περιπτωση.δεκαετια 1990-2000 ,στην κυβερνητικη αλλαγη,οταν αλλαξε ηγεσια το Υπουργειο Αιγαιου ,ανακαλυψαν οτι υπηρχαν εγκεκριμενα κονδυλια απο την Ευρωπη για συγκεκριμενες μελετες ,τα οποια απλα ξεχαστηκαν.και τα ανακαλυψαν ενα μηνα πριν ληξει η προθεσμια.ΑΝ ειναι ποτε δυνατον.να εχεις εγκεκριμενα λεφτα και να ΜΗΝ τα παιρνεις.

ΥΓ Γιαννη εδω μιλαμε για κραυγαλεες περιπτωσεις οπου σου δινουν χρημα και απλα εισαι τοσο μ@#@#ς που δεν το παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο. Όταν ήταν να γίνει η Ολυμπιάδα, αρχικά ως τόποι στους οποίους θα μπορούσε να λάβουν χώρα οι κωπηλατικοί αγώνες είχαν εγκριθεί τόσο η λίμνη της Καστοριάς όσο και η λίμνη των Ιωαννίνων. Το κοστολόγιο για τις εργασίες υποδομής ανέρχονταν περίπου στα 600.000 ευρώ (για κάθε περιοχή). Τελικά επιλέγχθηκε η λύση του Σχοινιά όπου το κοστολόγιο έφτασε σε κάτι εκατομμύρια ευρώ. Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο. Όταν ήταν να γίνει η Ολυμπιάδα, αρχικά ως τόποι στους οποίους θα μπορούσε να λάβουν χώρα οι κωπηλατικοί αγώνες είχαν εγκριθεί τόσο η λίμνη της Καστοριάς όσο και η λίμνη των Ιωαννίνων. Το κοστολόγιο για τις εργασίες υποδομής ανέρχονταν περίπου στα 600.000 ευρώ (για κάθε περιοχή). Τελικά επιλέγχθηκε η λύση του Σχοινιά όπου το κοστολόγιο έφτασε σε κάτι εκατομμύρια ευρώ. Γιατί άραγε;

 

Γιατί δεν μας αφήνουν τα ξένα κράτη.

Μέσω διαφήμισης τοποθετούν διεφθαρμένους πολιτικούς, οι οποίοι μετά χρεώνουν την Ελλάδα,

για να είμαστε εξαρτημένοι.

Για τον λόγο αυτό δεν προχωρά η έρευνα. Το κεφάλαιο το μόνο που φοβάται είναι το νέον.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, όταν γνωστή εταιρία προσπάθησε να κλείσει το εργοστάσιό της στην Γερμανία, το οποίο είχε χρηματοδοτηθεί από το Β' ΚΠΣ, κλήθηκε από την Γερμανική κυβέρνηση να επιστρέψει το ποσό της επιδότησης. Αυτά στην Ελλάδα δεν συνέβησαν ποτέ.

 

Η Γερμανία, όπως και κάθε άλλη χώρα, ζήτησε το ποσόν όχι μόνο της επιδότησης, αλλά η επιχείρηση πλήρωσε και πρόστιμο γιατί δεν το χρησιμοποίησε σύμφωνα με τον συμφωνημένο προορισμό, όπως επίσης και τόκους υπερημερίας. Και αυτό γιατί τα χρήματα αυτά επιστρέφουν στον Κοινοτικό προϋπολογισμό.

 

Η Ελλάδα επίσης τα επιστρέφει σε ανάλογες περιπτώσεις, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ!!! (δηλαδή από τους φόρους που πληρώνει ο κάθε φουκαράς και όχι εκείνος που τα καταχράστηκε!!!). Ο λόγος είναι απλούστατα γιατί οι επιδοτήσεις δίνονται με το γνωστό ελληνικό σύστημα "Έλα μωρέ θα τα βρούμε..." και "πέραν της απομάκρυνσης από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται", αλλά ούτε και ποιος τα εισέπραξε…

Link to comment
Share on other sites

@cna Σωστά το προσεγγίζεις στο post #50. Αυτή είναι η ουσία. Για όσους δεν πείθονται, ας θυμηθούν το παράδειγμα της Ιταλίας στην προ ευρώ εποχή. "Μιλούσαν" οι Ιταλοί με εκατομμύρια λιρέτες για σχεδόν καθημερινά αγαθά και παρ'όλα αυτά θριάμβευαν οικονομικά. Στην Ιαπωνία επίσης, κάτι παρόμοιο συνέβαινε. Δεν είναι πανάκεια το "σκληρό" νόμισμα. Το πρόβλημα της Ε.Ε. είναι ότι υπάρχουν τεράστιες ανισότητες μεταξύ των μελών της. Δε μπορεί να περπατήσει μια Πορτογαλλία και μια Ελλάδα δίπλα στη Γερμανία, τη Γαλλία και την Ολλανδία, ό,τι και να γίνει. Σαφώς έχουμε τεράστιες ευθύνες εμείς, γιατί τα 20 -τουλάχιστον- τελευταία χρόνια αντί να κοιτάξουμε να επταχύνουμε και να εκμεταλευτούμε στο μέγιστο δυνατό βαθμό την ένταξή μας προωθώντας την ανάπτυξη, κωλοβαράμε, λαϊκίζουμε, παίζουμε με τα νούμερα νομίζοντας ότι θα κοροϊδεύαμε τους υπόλοιπους Ευρωπαίους με τα ψεύτικα στοιχεία του Σημίτη, αλλά εγώ πείστηκα πλέον, ότι όσο συνεπείς και να γινόμασταν, το πρόβλημα θα έσκαγε ούτως ή άλλως, απλά ίσως σε μικρότερο βαθμό και λίγο αργότερα. Σε αυτό το κομμάτι συμφωνώ και με τον Periklis. Διαφωνώ όμως ως προς τις συνέπειες που παρουσιάζει ότι θα δεχτούμε. Δεν αποτελούν επιλογή. Όπως δεν υπάρχει περίπτωση να το "μαζέψουμε" από τώρα και μετά. Το τρένο χάθηκε οριστικά. Μπορεί να πάρουμε τα όπλα, μπορεί να πουληθούν όλοι οι δημόσιοι οργανισμοί, μπορεί να πουληθεί ...η Ακρόπολη, το χωράφι του παππού μου όμως, είναι δικό μου. Όπως και η Κέρκυρα, είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό της, των Κερκυραίων ως ιδιωτική έκταση. Είναι αστειότητες οι γερμανικές προτροπές του είδους. Δε μιλάμε για δημόσια βραχονησίδα. Του Γιωργάκη τσιφλίκι είναι δηλαδή να τους την πουλήσει και του την ζητάνε; Το "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος" ισχύει για όλες τις περιπτώσεις (ακόμα και μεταξύ κρατών). Θα πάρουν ό,τι μπορέσουμε να τους δώσουμε. Από εκεί και πέρα, ρίσκαραν και έχασαν (κι αυτοί). Ας πρόσεχαν τόσα χρόνια και ας έψαχναν το τι γίνεται στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το 1985 ο πατέρας μου μπορούσε να δώσει αύξηση στο ημερομίσθιο, το 2010 εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνω μείωση εντός του ελάχιστου πλαισίου που μου επιτρέπει το κράτος. Το 1995 ο πατέρας μου πλήρωνε ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη 5000 δρχ ενώ, μάντεψε, το 2010 το βασικό ημερομίσθιο είναι 20 ευρώ (6800 δρχ) μεικτά!

εμένα ο πατέρας μου όταν έγινε υποτίμηση της δρχ δεν πήρε καμμία αύξηση

τα προιόντα ακρίβυναν,ο μισθός του έμεινε ίδιος

αποταμίευε χρήματα για να μπορεί να αγοράσει σπίτι και η αγοραστική του δύναμη περιορίστηκε στο μισό

 

επίσης δεν είχε χρήματα σε λογαριασμούς στην Ελβετία

διότι ο κ. Σημίτης δεν είναι προσωπικός του φίλος να του το σφυρίξει την παραμονή της υποτίμησης

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο δικός μου είχε λογαριασμούς στην Ελβετία; Ή μήπως η αγοραστική του δύναμη έμενε σταθερή; Εγώ όμως βλέπω ότι τότε άνετα συντηρούσαμε 2 οχήματα (το ένα επαγγελματικό) με έσοδα μόνο την εργασία του πατέρα μου, ενώ σήμερα που είμαστε 2 στην δουλειά το άνετα έχει μετατραπεί σε πολύ δύσκολα (αυτό και πριν την αυξημένη φορολογία). Επίσης βλέπω ότι η πολεοδομία της Νομαρχίας είχε στο πρωτόκολλο αδειών εγγεγραμμένο τον αριθμό 188 στο τέλος του 1ου εξαμήνου του 1984 ενώ το 2005 ο ίδιος αριθμός συναντάται στο τέλος του έτους. Φέτος είμαστε μέχρι τώρα στον αριθμό 4 (αλλαγές χρήσης συνάδελφοι, όχι νέες άδειες). Αν μπορείτε να εξηγήσετε διαφορετικά αυτά τα πράγματα είμαι διαθέσιμος να ακούσω. Αν μπορείτε επίσης να αιτιολογήσετε το πώς κατάφερναν οι τότε κυβερνήσεις να τα βγάζουν πέρα χωρίς να έχουν την "στήριξη" ενός ισχυρού και σταθερού νομίσματος επίσης να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό με την Ελβετία δεν το είπα για τον πατέρα σου!!!!

το είπα για αυτούς που αποφάσισαν την υποτίμηση

-------

αυτό με τις άδειες δεν μπορώ να στο εξηγήσω

πάντως στην επαρχία λόγω του αναπτυξιακού νόμου έγινε τρελή ανοικδόμηση τα τελευταία χρόνια

κυρίως σε ό,τι αφορα τουριστικά καταλύματα

--------

οι τότε κυβερνήσεις για να τα βγάλουν πέρα ξεπούλησαν πολλά πράγματα

πχ Σημήτης > ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων κρατικών οργανισμών

-------

επίσης το 84 ειχαμε και λίγη βιομηχανία

τώρα δεν έχουμε :(

--------

όπως και σήμερα για να φυτοζωήσουμε θα ξεπουλήσουμε διάφορα

από το Αιγαίο έως τα Κρατικά Πανεπιστήμια

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς η υποτίμηση να είναι η πανάκεια φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι τότε πουλούσαμε μόνο χαρτιά (βλέπε δραχμή) ενώ σήμερα αναγκαζόμαστε να πουλήσουμε πραγματικά αγαθά/υλικά/περιουσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.