Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μήπως να ...φύγουμε απο την Ευρωπαϊκή Ένωση;


parist43

Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?  

93 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα θέλατε να φύγουμε απο την Ευρωπαική Ενωση?

    • Ναι,θα ήταν οτι καλύτερο εχουμε να κάνουμε.
      34
    • Οχι,προς θεού.Ευρώπη και ξερό ψωμί
      48
    • Δεν ξέρω,ούτε απαντώ
      11


Recommended Posts

Η Ευρώπη πρέπει να επιβιώσει και να ενισχυθεί ως ένωση, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μη ζήσουμε άλλον έναν πόλεμο. Καμιά χώρα δεν είναι απαραίτητη, αλλά κι όλες οι χώρες χρειάζονται. Εδώ κρατάνε τη Μεγάλη Βρετανία, την πιο αντιενωτική χώρα, γιατί απλά χωρίς ΜΒ η ΕΕ θα γίνει πιο φτωχή.

 

Η ΕΕ έχει μικρή ανάγκη την Ελλάδα, ενώ η Ελλάδα έχει μεγάλη ανάγκη την ΕΕ. Όχι για τα κονδύλια (καλύτερα να μη μας τα έδιναν ποτέ) αλλά περισσότερο για την πολιτική ασφάλεια που μας παρέχει η συμμετοχή σε μια τόσο μεγάλη ένωση κρατών. Και μην αρχίσουμε να λέμε τώρα για Τουρκίες και Κύπρους, υπάρχουν πολλά περισσότερα διεθνή προβλήματα από τις εθνικιστικές μας φαντασιώσεις. Κανένας δεν έχει κάτσει να αναλύσει τη γεωστρατηγική της νότιας Βαλκανικής και το ρόλο μας μέσα στο παγκόσμιο γίγνεσθαι. Με λίγα λόγια, το πως θα είναι η Ελλάδα, αλλά και η ευρύτερη περιοχή, μετά από 200 χρόνια.

 

Η οικονομική κατάρρευση που επέρχεται (ας προσέχαμε) δεν με φοβίζει τόσο, όσο η υφιστάμενη πολιτισμική μας εξαφάνιση. Η μικρή πτωχή Ελλάδα υων τελευταίων 100 χρόνων έβγαλε γίγαντες του πνεύματος και της τέχνης. Η σημερινή Ελλάδα είναι πολιτισμικά ευνουχισμένη. Πεστε μου ένα μεγάλο όνομα που βγάλαμε τα τελευταία 30 χρόνια, γιατί εμένα δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντέ να φύγουμε από την Ε.Ε. να ξαναφέρουμε την δραχμή και να αρχίσουμε να "κόβουμε" πεντοχίλιάρα να πλήρωνουμε μισθους και συντάξεις , ΖΗΤΩ !

Υποτίμηση της δράχμης καθε εβδομάδα θα έχουμε. Δεν είναι και τόσο μακρινή η δεκαετία του 80.

Ούτε κρίση ούτε τίποτα δεν μας ενοχλεί μετα.

Link to comment
Share on other sites

μόλις συμβεί, θα γίνει υποτίμηση του νομίσματος μας

 

ωστε οι μισθοί να φτάνουν ίσα για να αγράζουμε το καθημερινό μας ψωμί

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ζήτα από κανέναν έμπειρο οικονομολόγο να σου εξηγήσει γιατί η δυνατότητα υποτίμησης του νομίσματος είναι μεγάλο όπλο για μια οικονομία και αν είναι και λίγο μεγαλύτερης ηλικίας θα σου δείξει και το γεγονός ότι τις ελάχιστες περιόδους που η Ελλάδα πήγε καλά στα οικονομικά της, είχε υψηλότατο πληθωρισμό. Εγώ δε μπορώ να στα μεταφέρω σωστά.

 

Υ.Γ. Φροντίστε να δανειστείτε όσοι μπορείτε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληθωριστικές πιέσεις βλάπτουν κατά κύριο λόγο τους τραπεζίτες:

 

Έστω ότι έχω πάρει δάνειο ύψους 30.000 ευρώ. Έστω ότι ο πληθωρισμός τρέχει με 30%. Αυτό σημαίνει ότι κάθε έτος εισέρχονται στην τσέπη μου επιπλέον 30 ευρώ για κάθε 100, χωρίς όμως να αυξάνει η αγοραστική μου δύναμη. ΑΛΛΑ ούτε το δάνειο τιμαριθμοποιείται ή ανατιμολογείται οπότε μετά από ένα χρόνο αντί να χρωστώ 30.000 ευρώ (προ πληθωρισμού) χρωστώ 21.000 (προ πληθωρισμού, η απώλεια οφείλεται στον πληθωρισμό). Οπότε εν δυνάμει είναι ευκολότερο για εμένα να ξεπληρώσω το δάνειο, του οποίου η πραγματική αξία συνεχώς φθίνει. Επίσης ο μεγάλος πληθωρισμός οδηγεί σε υποτιμήσεις και αυτό είναι γενικά καλό όταν ζεις σε τουριστική χώρα. Είναι πιό φθηνά για τον τουρίστα. Θυμηθείτε πχ ότι όταν το δολλάριο είχε φτάσει σε χαμηλό ισοτιμίας έναντι του ευρώ όλοι έτρεχαν να αγοράσουν αμερικανικά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι ο πληθωρισμός τρέχει με 30%. Αυτό σημαίνει ότι κάθε έτος εισέρχονται στην τσέπη μου επιπλέον 30 ευρώ για κάθε 100...

 

Καλημέρα,

 

Θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Από που έρχονται τα επιπλέον 30€;

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το φόρουμ βρίθει πιτσιρικάδων .

 

Αλλιώς δεν εξηγούνται τα φαινόμενα παραλογισμού που γράφονται .

 

Πόσο πληθωρισμό έχουμε σήμερα στην Ελλάδα ?

Επίσημα 1-2 % . Πραγματικό 6-8 % .

Αυξήσεις μισθών και πρό κρίσης ?

Λίγο κάτω από τον επίσημο πληθωρισμό .

 

Αν έχουμε επίσημο πληθωρισμό 30 % , ο πραγματικός θα είναι πάνω από 50 % και οι αυξήσεις μισθού 25 % .

Δηλαδή κάθε χρόνο θα χάνεις το 1/4 της αγοραστικής σου δύναμης .

 

Δανεισμός δεν υπάρχει , γιατί τα επιτόκια θα είναι στο 35 - 40 % , δηλαδή κάθε 2,5 - 3 χρόνια θα διπλασιάζεται το κεφάλαιο αν δεν πληρώνεις δόσεις η αν δανειστείς 100 σήμερα με 35 % επιτόκιο γιά δέκα χρόνια θα πληρώνεις ετήσια δόση 27,5 και συνολικό ποσό στην δεκαετία 275 .

 

Και γιά να πάρετε και μιά πραγματική ιδέα πληθωριστικών εποχών γύρω στο 20 - 25 % επισήμως , θα σας αναφέρω μερικά παραδείγματα .

 

Το 1980 το τμ ενός διαμερίσματος σε καλό σημείο της ευρύτερης Αθήνας έκανε 12000 - 15000 δρχ .

Το 1985 έκανε 35000 - 40000 δρχ

Το 1990 έκανε 150000 - 200000 δρχ

 

Το έτοιμο κυβικό μπετόν κόστιζε το 1984 3000 δρχ και το 1987 9000 δρχ

Μιά φοιτητική γκαρσονιέρα το 1977 κόστιζε 3000 δρχ το μήνα και το 1980 6000 δρχ , ενώ ένα τριάρι νοικιαζόταν το 1985 26000 δρχ και το 1990 65000 δρχ .

 

Αντίστοιχες αυξήσεις είχαμε στις τυρόπιττες στα σουβλάκια να μην μιλήσω γιά τηλεοράσεις , στερεοφωνικά κλπ .

 

Οι αυξήσεις των μισθών ήταν πάντα κάτω από 15 % και κάποιες φορές υπήρξαν παγώματα , όπως το 0 + 0 = 14 :D και το νομοθετικό πάγωμα του 1985 στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα .

 

Μου φαίνεται ότι πολλοί πρέπει να ξαναδείτε την ταινία του Λογοθετίδη "οι Γερμανοί ξανάρχονται" , όχι γιά τους Γερμανούς , αλλά γιά το πόσο εύκολα ξεχνάμε το παρελθόν , ίσως και το εξιδανικεύουμε .

 

Και καλά αν είσαι 50 και λές ότι τότε ήμουν 25 , αλλά γιά τους νεώτερους , ούτε στον χειρότερο εφιάλτη σας .

Link to comment
Share on other sites

Ο πληθωρισμός είναι όντως λίγο μπερδεμένο ζήτημα. Στην ουσία ο πληθωρισμός είναι ο δείκτης μείωσης της δύναμης του χρήματος. Για να υπάρξει πληθωρισμός θα πρέπει να κυκλοφορεί επιπλέον χρήμα στην αγορά. Θα πρέπει δηλαδή να υπάρχει υπερπροσφορά χρήματος η οποία οδηγεί και σε αυξημένη ζήτηση.

 

BAS δεν αντιλέγω ότι οι τιμές αυξάνονταν ραγδαία ανα έτος και προφανώς μακροπρόθεσμα υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις στο σύνολο του πληθυσμού, δεδομένου ότι η Ελλάδα χρησιμοποίησε τον πληθωρισμό για εσωτερικό δανεισμό (κοπή περισσότερου χρήματος το οποίο οδηγούσε σε υποτιμήσεις και πληθωρισμό ταυτόχρονα ενώ οι μισθοί είτε παρέμεναν παγωμένοι είτε αυξάνονταν λιγότερο από τον πληθωρισμό). Η ουσία όμως είναι ότι το χρήμα κυκλοφορούσε και ότι ναι μεν κάποιες ομάδες πλήττονταν αλλά αντισταθμίζονταν από την αθρόα εισροή ξένου συναλλάγματος. Σκεφτείτε μόνο ότι ένα κουτάκι coca-cola το 2000 έκανε 150 δρχ, ήτοι 0,44 λεπτά ή 0,33 λίρες. Σήμερα το ίδιο κουτάκι έχει την διπλάσια τιμή οπότε η αγορά του κάνει περισσότερη αίσθηση στους ξένους. Τέλος πάντων, ακόμα και με τα στραβά που είχε τότε ο πληθωρισμός, δεν βλέπω κανέναν που να μην θυμάται θετικά εκείνη την περίοδο σε σχέση με αυτά που βιώνουμε σήμερα.

 

Βέβαια προσωπικά μιλώντας μπορεί μεν ο πληθωρισμός σήμερα να είναι 3% αλλά ποιός δεν θυμάται το κύμα κερδοσκοπίας το 2001; Όποιο αγαθό κόστιζε 50 δρχ ισοτιμήθηκε στα 50 λεπτά (πληθωρισμός 332%). Αυτό σημαίνει ότι κάποιοι τριπλασίασαν τα κέρδη τους χωρίς όμως αυτό να αντιστοιχηθεί σε εισροή χρήματος στο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, απλη απορια.. Ολοι πολεμανε να εχουν χαμηλο πληθωρισμο.. Πως μπορει το να εχεις υψηλο πληθωρισμο να ειναι θετικο???

 

Με απλα λογια (απλοικοτατα) αν υποθεσουμε πληθωρισμο 30%, κατι που σημερα κοστιζει 100 του χρονου θα κοστιζει 130.. Αρα αν δεν παρεις αυτα τα επιπλεον 30 στο μισθο σου τοτε χανεις αγοραστικη δυναμη..

 

Αν ομως υποθεσουμε πληθωρισμο 3% τοτε χρειαζεσαι μονο 3 επιπλεον στο μισθο σου για να ισοσταθμησεις τη μεταβολη της τιμης..

 

Απλα στην χωρα μας δεν παραγουμε απολυτως τιποτα ωστε να παραχθει και αυτο το 3...

1)Με παροχη υπηρεσιων (και μαλιστα χαμηλης ποιοτητας) και μονο δουλεια δεν γινεται..

2)Καθε γωνια και μαγαζακι δεν γινεται.. Ειδικα οταν δεν εχεις λογικη ανταγωνιστικη.. Πας στο σουπερ μαρκετ και αγοραζεις ενα μπουκαλι νερο 0,70ευρω και στο περιπτερο ή το μινι μαρκετ κανει 1ευρω.. Δηλαδη 42% ακριβοτερα!!! 42%.. Γιατι??? Ενταξει το ενοικιο, το ρευμα, το ενα το αλλο αλλα και κατι ακομα πολυ σημαντικο: Δεν ειναι ενα ή δυο τα μινι μαρκετ και τα περιπτερα! Ειναι σε καθε γωνια! Ε δε δουλευει ετσι το συστημα οπως και να το κανουμε..

Εβλεπα στην Αγγλια να μπαινουν στο super market για ενα μπουκαλι νερο ή ενα αναψυκτικο και ενα φρουτο και απορουσα.. Αλλα τωρα μαλλον καταλαβαινω το γιατι..

 

Εμεις φταιμε.. Οταν πριν μερικα χρονια πηγαιναμε στο κολωνακι να αγορασουμε ρουχα και τα πληρωναμε ακριβως τα ιδια 200% ακριβοτερα απ'οτι αν το αγοραζαμε απο το περιστερι ή την καλλιθεα.. Οταν πηγαιναμε στο αχουρι rooms to let με 50 ευρω τον Ιουνιο και 150 τον Αυγουστο.. Και μετα 8μηνες το αφεντικο ξηνει το δεξι του μεχρι να ματωσει το αριστερο του..

 

Ο προβλημα ειναι οτι δεν ειμαστε επαγγελματιες σε ΤΙΠΟΤΑ απολυτως!!!

 

Χαζευω καμια φορα το "για λογαριασμο σας" στην ΤV και απορω!!! Ποσα βγαζεις κυριε το μηνα??? Δεν ξερω.. 1000 με 1500.. Και μολις τα βαλουν κατω, -1000 ως -1500..

 

-Το μαγαζι σου κυριε δεν μπορει να ανταπεξελθει.. Πουλα το και πηγαινε να δουλεψεις υπαλληλος..

-Μα οχι εγω ειμαι αφεντικο.. Και για να το πουλησω θελω τα λεφτα που εριξα..

 

'Η το αλλο με τον Εττορε!!!

Ολοι ταβερνιαρηδες γιναμε, ασχετο αν δεν ξερουμε πως βραζουμε ενα αυγο... Και πως εξυπηρετουμε τον πελατη..

 

Για μενα αυτα τα δυο μας φαγανε: Δεν παραγουμε τιποτα και δεν ειμαστε επαγγελματιες!!

Link to comment
Share on other sites

cna όσοι θυμούνται θετικά τις εποχές με τον πληθωρισμό , απλά έχουν κοντή μνήμη .

 

Ο πληθωρισμός στην χώρα μας άρχισε το 1973 με την πρώτη πετραιλαική κρίση και συνεχίστηκε μέχρι το 1995 , όπου πλέον άρχισε να πέφτει μόνιμα κάτω από το 15 % .

Ολα αυτά τα χρόνια ήταν από 20 -25 % και η σταθερή πτώση άρχισε από το 1990 και μας πήρε 10 χρόνια , να κατέβουμε από το 23 στο 5 % .

 

Μην κοιτάς τις ανατιμήσεις που γίνανε στα φτηνά πράγματα με το Ευρώ , αλλά κοίτα γενικότερα .

 

Ενα αμάξι 1100 κυβικά το 1976 έκανε 250.000 δραχμές , το αντίστοιχο 1100 του 1986 έκανε 2.500.000 δρχ .

10 φορές επάνω .

Ασε , ας μην τα θυμόμαστε καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

@BAS

 

Φίλε εδώ ξεχνάς κάτι όμως.........

 

Ο Έλληνας διατήρησε την αγοραστική του δύναμη όχι χάρη στο χαμηλό πληθωρισμό,αλλά στη δανειοδότηση των τραπεζών.Οι οποίες τράπεζες ΔΕΝ χαρίζονται πλέον από το 2001 κ μετά.

 

Το 1990 έπαιρνες ένα διαμέρισμα με γραμμάτια,ενώ το 2005 με δάνειο από την τράπεζα με μηνιαίο ανατοκισμό........

 

Το 2000 όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ήδη το ενοίκιο από ένα 2αράκι ήταν 75.000 δραχμες (220 ευρώ ) ενώ το 2005 ήταν 400 ευρώ.Με την είσοδο στην ευρωζώνη τα πάντα στρογγυλοποιήθηκαν χωρίς να αυξηθεί η μισθοδοσία!!!!Ήτοι πληθωρισμός ΑΚΑΡΙΑΙΟΣ περί το 200-250%!!!!!!!Κ μηνιαίος ανατοκισμός στο FULL EXTRA.Επίσης,εισφορές δημοσίου βάλε άλλα 300%,καθώς ο Έλληνας ήταν ''πλούσιος'' πλέον οπότε τον βάραγαν στο κεφάλι........

 

ΑΥΤΗ λοιπόν είναι η εξήγηση για το πώς κατάφεραν μέσα σε 3 χρόνια να διπλασιάσουν τα κέρδη τους οι τράπεζες.

 

Αλλιώς εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί σήμερα ένα ζευγάρι μισθωτών με εισόδημα 2.000 ευρώ/μήνα (680.000 δραχμές) ''ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ'',ενώ το 2000 όχι μόνο ''έβγαινε'',αλλά ήταν κ ''πλούσιο κ τακτοποιημένο''.

 

Εγώ σου λέω το εξής:το 1989 πάλι βρεθήκαμε στην ΙΔΙΑ ακριβώς κατάσταση:''μισθοί κ συντάξεις ΓΙΟΚ''.Τότε όμως υπήρχε ο Ντελόρ,τώρα όχι μόνο δεν υπάρχει,αλλά χρωστάμε κ τα πρόστιμα που δεν τον επενδύσαμε αλλά αντιθέτως τον φάγαμε σε μισθοδοσίες κ βολέματα!

 

Εγώ λοιπόν προτείνω τα εξής 2:

 

1.Άμεση απόλυση ΟΛΩΝ των άχρηστων κ πλεοναζόντων ΔΥ που βολεύτηκαν με Αβορίν,Αλή κ Δρακουμελ.Μπορεί να μην είναι ''κοινωνικά ορθό'' για 200.000 κηφήνες,είναι όμως οικονομικά ορθό για τα υπόλοιπα 9.800.000 φορολογούμενους.Στο δευτερόλεπτο γλυτώνουμε 400-500.000.000 ευρώ Μ-Η-Ν-Ι-Α-Ι-Ω-Σ!!!!!!(Όσα δηλαδή πάμε να γλυτώσουμε ΕΤΗΣΙΩΣ με τα νέα μέτρα!!!!!Δεν είναι μόνο η μισθοδοσία,μην ξεχάτε τις εισφορές.......)Προφανώς δεν το κάνουν όχι μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους,αλλά κ για λόγους Εθνικής Ασφάλειας.Αυτό όμως είναι αμφιλεγόμενο,γιατί εγώ π.χ. ως πατριώτης θα έβγαινα μαζί με τα ΜΑΤ κ θα καρπάζωνα αυτούς τους 200.000 προκειμένου να σωθεί η χώρα,κ πιστεύω μαζί μου κ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.

 

2.Έξοδος από την Ευρωζώνη κ είσοδος στη Δολλαριοζώνη!!:lol:Έτσι κ αλλιώς τώρα με το Jeffrey θα έχουμε Αμερικανούς για άλλη μια 20ετία,οπότε αντί για τους Γερμανούς ας πουλήσουμε στους Αμερικάνους τη γη μας (έτσι κ αλλιώς την έχουν που την έχουν χωρίς ενοίκιο) κ ας μας συντηρούν αυτοί προκειμένου να έχουν τη βάση στα Βαλκάνια,Τους γλυτώνουμε από πολεμικό εξοπλισμό κ από τζάμπα νεκρούς.

 

Θα ήθελα επίσης να πω σε όλους τους συμφορουμίτες ''πατριώτες'',να μην λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο,γιατί σήμερα ο Έλληνας είναι τεμπέλης κ αεριτζής,έχει καλομάθει,είναι διεφθαρμένος κ δεν έχει καμία σχέση με τον Έλληνα που πολεμάει για τον τόπο του.Ο Έλληνας σήμερα όπου ο πόλεμος είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ,πολεμάει για την πάρτη του.Οπότε ας αναλογιστούν ΤΙ έχει η Ελλάδα προς πώληση άνευ όρων για να συνεχίσουν να διατηρούν οι Έλληνες το επίπεδό τους με αέρα κοπανιστό,γιατί η αξιοποίηση των αγαθών της Ελλάδας είναι ''ταμένη'' σε άλλους.......

 

Αυτά ήθελα να πω από τη μεριά μου κ δεν ψήφισα γιατί το θέμα είναι αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.