Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριχοειδείς ρωγμές σε σενάζια


harristheo

Recommended Posts

σε οικοδομή που επιβλέπω

σε 3-4 σεναζια εχουν εμφανιστεί ρωγμούλες στα επιχρήσματα

 

υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο έχουν εμφανιστεί?

 

χάρης

 

υ.γ. σε όλα τα σεναζια έχουν τοποθετηθεί πλέγματα πρίν τους σωβάδες

 

Απλά δεν έβαλαν υαλονήματα σε επαφή στην ένωση σενάζ - τούβλου. Σοβάτισαν και ο σοβάς "τράβηξε" στο τούβλο πιο γρήγορα από το μπετόν οπότε σου έκανε ρωγμές (μπορεί να το κάνει μέσα σε 2 μέρες).

το ίδιο συμβαίνει και και αν σοβατίσεις πάνω σε ξύλο αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει από μέσα νευρομετάλ.

Link to comment
Share on other sites

proteas

 

έβαλαν υαλοπλέγματα.

δεν κατάλαβα το σχόλιο σου σχετικά με το ότι δεν έβαλαν.

εάν δεν είχαν βάλει συμφωνώ με το υπόλοιπο σχόλιο σου.

 

Χάρης

 

μετά από συζητήσεις με ειδικούς και μη, μηχανικούς, και μάστορες, νέους και παλιούς, υπάρχουν πάρα πολλές αιτίες για τις οποίες εμφανίστηκαν οι ρωγμές..

 

1. κακό σφήνωμα τούβλων

2. κακής ποιότητας υλικών

3.κακές καιρικές συνθήκες

4. λίγος χρόνος αναμονής για να πάρουν αντοχές τα υλικά σε Φ.Ο, Τούβλα και σοβά.

5. μη τοποθέτηση υαλοπλέγαμτος.

6. μη σταθερό έδαφος

7. κακή εργασία συνεργείων

 

τελευταία προστέθηκε και άλλη μία πιθανή αιτία. ο άνεμος και οι πιέσεις που ασκούν σε μεγάλες επιφάνειες των τοίχων...

 

θέλω να σημειώσω ότι και τα συνεργεία και τα υλικά ειναι και προμηθεύονται πολλά χρόνια τώρα με και από τούς ίδιους...

 

δεν μπορώ να βρώ για ποιον λόγο τελικά έγινε το "κακό"

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

έχεις φωτό να δούμε;

το αναφέρω γιατί ο σοβάς, αν είναι παραδοσιακός και όχι έτοιμος, από τη φύση του λόγω ασβέστη δημιουργεί τέτοιες ρηγματώσεις. Εγώ έκανα την αναφορά στο υαλόνημα διότι ανέφερες οτι είναι στο σημείο των σενάζ.

Από τις πιθανές αιτίες που αναφέρθηκαν σημειώνω και εγώ με όση γνώση μπορεί να έχω:

1. σφήνωμα : θα σου δημιουργούσε και ρωγμή κάθετη στο τοίχο στα σημεία που είχες επαφή με υποστυλώματα και όχι μόνο στο σενάζ

2. ποιότητα υλικών: θα είχες γενική κατάσταση σε όλη την επιφάνεια και όχι σημειακά και όχι ιδιαίτερα ρηγματώσεις τριχοειδής. Θα μπορούσαν να είναι από ρωγμές κανονικές με σημεία αποκόλλησης έως και διάστικτη επιφάνεια (οπές - λόγω κακής ποιότητας ασβέστη)

3. καιρ. συνθήκες: ναι, αν σοβάτισες σε θερμοκρασία 4οC και κάτω αλλά πάλι θα είχες πάλι γενική κατάσταση και όχι σημειακή

4. χρόνος αναμονής: παίζει αλλά δεν μου έχει τύχει προσωπικά ποτέ και το θεωρώ πρακτικώς αδύνατο (θεωρητικώς ναι)

5. μη σταθερό έδαφος : εδώ δεν έχει να κάνει με τοιχοποιία και σοβάτισμα αλλά και πάλι δεν θα εμφανιζόταν τέτοιου είδους ρωγμή.Όσοι γνωρίζουν ξέρουν τι μορφή θα είχε.

6. κακή εργασία : συμπεριλαμβάνει γενικώς όλα τα ανωτέρω

Πλέον λοιπόν του υαλονήματος, το οποίο ανέφερες οτι τοποθετήθηκε και πιστεύω σωστά δηλαδή πριν γίνει το πρώτο χέρι το πιτσιλιστό (γιατί πέτυχα και κάποιους που το έβαζαν μετά) ίσως το κονίαμα να ήταν πολύ δυνατό. Το τσιμέντο που μπήκε στο χαρμάνι να ήταν σε αναλογία με τα άλλα υλικά πολύ περισσότερο απ' ότι έπρεπε (το κάνουν μερικοί μάστορες νομίζοντας οτι θα κάνουν το κονίαμα πιο δυνατό). Αυτό δημιουργεί ρηγματώσεις και για να τις αποφύγεις θέλει βρέξιμο ο σοβάς όπως κάνεις και στο σκελετό του κτιρίου. Το φαινόμενο όμως θα ήταν γενικό για ακόμη μια φορά.

Τελειώνοντας, γιατί σε κούρασα, η ρηγμάτωση στο σημείο επαφής σενάζ τοίχου γίνεται από κακή ή μη εφαρμογή του υαλονήματος (αυτό το μπλέ όχι το πορτοκαλί) πάντα με την προϋπόθεση οτι δεν συντρέχουν φαινόμενα στατικότητας (δε νομίζω οτι σήκωσες 40 ορόφους και θες ανεμοπίεση...)

Link to comment
Share on other sites

harristheo

 

Σιγα μη ρηγματωθηκε η τοιχοποιία επειδη φυσαγε πολυ...

 

Το να ψαξεις να βρεις την αιτια ειναι ασκοπο..

Το σεναζ ειχε πολυστερινη???

 

Αφου βρηκες τη λυση να κλεισεις τη ρωγμη τι το ψαχνεις και αλλο??

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά μου δεν είναι η αποκατάσταση των ρωγμών.αυτό έγινε.

είναι το αισθητικό κομμάτι . όπου έχω κάνει την επισκευή φαίνεται το "μπάλωμα"

 

http://s633.photobucket.com/albums/uu52/harristheo/

 

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε harristheo

πρώτ' απ' όλα χάλια, μα χάλια επέμβαση. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο μάστορας (σοβατζής στη δική σου περίπτωση) έπρεπε να κόψει τον σοβά με τροχό χαράζοντας ισόμετρα πάνω και κάτω ή αριστερά δεξιά των ρωγμών. Εν ανάγκη, να το χαράξει σε όλη την επιφάνεια σαν να δημιουργούσε κορνίζες ή οιαδήποτε άλλη αρχιτεκτονική παρέμβαση στην όψη.

Πίστεψέ με δεν είναι θέμα μόνο ικανότητας του μάστορα. Όποιος και να ήταν θα είχες εμφανή διαφορά στις επεμβάσεις, δυστηχώς δεν αποκαθίστανται. Ένας καλός μάστορας θα στα έκρυβε καλύτερα αλλά πάλι θα φαίνονταν όπως είπα.

Ή κάνεις την παραπάνω διαδικασία ή χρησημοποιείς έτοιμους σοβάδες κουρασάνι και περνάς όλη την όψη (η παλέτα των χρωμάτων είναι τεράστια - έχουν άμεση και γρήγορη εφαρμογή - απαιτείται μόνο 2 με 3 χλστ. στρώση)

Άλλος τρόπος το στοκάρισμα, τρίψιμο, στοκάρισμα,τρίψιμο και κοκ μέχρι να χαθεί (δεν είναι το ιδανικότερο)

Μέχρι εδώ ξέρω ... θέλει πάντως μάζεμα γιατί είναι κρίμα ...

Link to comment
Share on other sites

Χαρη ακου να δεις τι θα κανεις..

 

Αν θελει ο ιδιοκτητης να τπληρωσει..

Θα παρει ετοιμο σοβα, οπως αυτον που βαζουν στα συστηματα θερμοπρσοψης..

Μπαινει αν θυμαμαι καλα αε παχος περι 2-3χιλ.

Θα παρεις και το ασταρι που μπαινει πριν..

Ο σοβας αυτος βγαινει σε οτι χρωμα θες..

 

Θα περασεις ολο το σπιτι και τελος..

Ασε που δεν θα ξαναθελει βαψιμο..

 

ΥΓ. Σε αντιστοιχη περιπτωση για να αποφυγω το αποτελεσμα αυτο, ειχα κανει το εξης..

1. αρμοκολλα την οποια δεν εφερα προσωπο..

2. πριν στεγνωσει χαλαζιακη αμμο

3. Στοκαρισμα πανω στην χαλαζιακη αμμο και μεσα στο στοκο εβαλλα και λιγη αμμο για να εχει τραχυ αποτελεσμα...

 

Εχουν περασει 2 χρονια δεν εχει παθει τιποτα..

Το σπιτι ηταν παλιο και η ρωγμη απο ασφηνωτα τουβλα ευρους 1-2εκ!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.