Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριχοειδείς ρωγμές σε σενάζια


harristheo

Recommended Posts

harristheo για σου. Θέλω περισσότερες διευκρινίσεις, όπως.

 

α) το σπίτι είναι με κολώνες, ή είναι με συνεχή δόμηση.

β) σε πιο σημείο είναι ακριβός το σκάσιμο? ( κάτω από την πλάκα, ή σε τι ύψος του τοίχου είναι το σενάζι, στο σενάζι της ποδιάς των παραθύρων, ή στο ύψος των πρεκιών? )

Προσδιόρισε ακριβός τον τρόπο δόμισης, την φορά των ρωγμών, και το ύψος που αυτές έχουν γίνει.

Αν είναι εσωτερικά ή εξωτερικά σκασίματα, ή και από τις δύο πλευρές.

Ακόμα τι μόνωση έχεις βάλει, αν έχει μπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα σε όλους,

 

ξεκίνησα την αποκατάσταση των ρωγμών.

έσκαψα τις ρωγμές πάχους από σχεδόν τίποτα εώς max 2 χιλιοστά

τις έσκαψα παραπάνω με σπάτουλα και χρησιμοποίησα ελαστικό υλικό για να γεφυρώσω τις 2 πλευρές.το υλικό και η εταιρία ειναι στην διάθεση σας, απλά δεν το αναφέρω για τυπικούς λόγους.

 

έβαψα με βαφή της #### elastic shield που επιτρέπει μικρο συστολές και διαστολές, όπως και την βαφή τριχοειδών ρωγμών εως 0,4 του χιλιοστου χωρίς επισκευή.

 

δυστυχώς όμως όταν βάφω "φαίνεται το ανόμοιο υπόστρωμα του σοβά που είναι τραχύς και η λεία "τύπου σιλικόνης επιφάνεια" του ελαστικού υλικού....

 

στην ουσία έχουν αποκατασταθεί οι ρωγμές αλλά στην πράξη ουσιαστικά φαίνονται με γυμνό μάτι και είναι αντιαισθητικό.

 

μπορώ να κάνω κάτι τώρα?

 

σε ευχαριστώ ιδιαίτερος

 

οποιαδήποτε βοήθεια είναι δεκτή

 

σας ευχαριστώ.....

 

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Βρε Χάρη

 

στα είπα πρώτα σοφατίζεις και μετά βάφεις.

Link to comment
Share on other sites

harristheo, έβαψες μόνο κατά μήκος των επισκευασμένων ρωγμών ή όλο το τμήμα του τοίχου? Έτριψες επαρκώς το υλικό πλήρωσης του αρμού ή εξέχει σε όλο το μήκος και προδίδει την "αμαρτωλή" γραμμή? Βάφοντας τοπικά, έχω στο μυαλό μου ότι πρέπει να προσομοιάσω το αρχικό βάψιμο του τοίχου. Αυτό σημαίνει ότι το ρολλάκι πρέπει να είναι "μαλλιαρό" (θυμίσου το ρολό όταν έβαφαν οι μπογιατζήδες), σκέψου ότι οι μπογιατζήδες έβαφαν από πάνω μέχρι κάτω τον τοίχο (πιθανόν οι ρωγμούλες σου να είναι οριζόντιες οπότε διαφέρει λίγο η "γεωμετρία" εναπόθεσης του χρώματος στον τοίχο) και επίσης σκέψου ότι οι μπογιατζήδες να είχαν αραιώσει το χρώμα λίγο παραπάνω ενώ εσύ -σίγουρα-όχι. Δώσε λίγο χρόνο ακόμα, παρ'όλη τη ζέστη να στεγνώσει και να αφομοιωθεί στη ματιά σου και σε καμμιά βδομάδα πέρασε ένα χέρι ακόμα. Εγώ έτσι σκέφτηκα και έπραξα σε παρόμοια περίπτωση. Και αν ακόμα το εντοπίζεις (αυτό είναι μερικώς αναπόφευκτο αφού ξέρεις τι κοιτάς) να θυμάσαι ότι μια επισκευασμένη ρωγμή είναι σίγουρα καλύτερη από μία ρωγμή που μόλις εντόπισες.

Link to comment
Share on other sites

TargaFlorio

 

το θέμα είναι πως έκανα ακριβώς αυτό που λες...

μαλλιαρό ρολλάκι και βαφή 5 χέρια....

αποτέλεσμα είναι ότι τα επισκευασμένα σημεία φαίνονται....

 

σίγουρα μια επισκευασμένη ρωγμή είναι καλύτερη από μία ρωγμή που μόλις εντόπισα...αλά αυτό στα μάτια τα δικά μου και στα μάτια του πελάτη και στα μάτια του περαστικού δεν παύει να είναι μια ρωγμή επισκευασμένη....

 

προσπαθώ να βρώ κάποιο υπόστρωμα να βάψω για να δημιουργήσει μια ενιαία επιφάνεια....

 

αλλά δεν μπορώ...

 

σκέφτηκα να σταρώσω με κόλλα πλακιδίων...

σκέφτηκα να κάνω θερμοπρόσοψη χωρίς μονωτικό....

 

αλλά είναι ακριβές λύσεις...

 

αν δεν βρώ κάτι άλλο θα το κάνω....

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμούλες είναι εσωτερικές ή σε εξωτερικό τοίχο? Αν είναι στο εσωτερικό, φαντάζομαι οι τοίχοι θα είναι σπατουλαριστοί. Το υπόστρωμά δείχνει τόσο τραχύ? Να προτείνω να το ξαναανοίξεις σε πιο μεγάλο πλάτος και βάθος και να το επισκευάσεις με έτοιμο σοβά μίας στρώσης (όπως αυτόν που "σοβατίζουμε" τσιμεντοσανίδα)?? Ανησυχώ μήπως δεν κολλήσει ο παλιός με τον νέο. Η υφή νομίζω θα ταιριάξει πάντως. Και η κόλλα πλακιδίων καλή ιδέα μου φαίνεται, το έχω κάνει σε μερεμέτια κλιμακοστασίου που δεν σπατουλάραμε. Φαίνεται διαφορετικό πάντως, αλλά σε σένα δεν ξέρω αν είναι σπατουλαριστό ή όχι. Αν είναι σπατουλαριστό, δοκίμασε και κάτι άλλο,τοπικά πρώτα. Όπως λοιπόν το'χεις βάψει πάρε γυαλόχαρτο Νο150 και τρίψε την γραμμή και 1cm εκατέρωθεν. Ίσως καμουφλάρει το ακριβές σημείο της επισκευής. Επίσης, πήγαινε και παρατήρησέ το από το πλάι. Έχει μεγάλη σημασία ο στόκος που έβαλες να μην είναι ούτε πιο μέσα ούτε να εξέχει.Πρέπει να είναι περασιά ακριβώς. Στο βάψιμο, πολλές λεπτομέρειες προδίδονται επειδή σκιάζουν ή σκιάζονται. Να τολμήσω να προτείνω να βάψεις ευρύτερη επιφάνεια με ρολλό? Το βρίσκω πιο ακίνδυνο από επαναεπεμβάσεις. Και εννοείται ότι αναλογίζομαι το ποιος πληρώνει αυτά τα μεροκάματα/μερεμέτια. Πάντως, ευτυχώς το φαινόμενο είναι περιορισμένο. Αλήθεια, ο σοβατζής τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

ο σοβατζής λέει οτι φταίει ο χτίστης (αφού οι ρωγμές σχεδόν όλες είναι σε σεναζια και σφηνώματα όπως και σε μερικές περιπτώσεις εκεί που κολλάει ο τοίχος με τον Φ.Ο)

ο χτίστης τα ρίχνει στον σοβατζή....

οι ρωγμές είναι και εσωτερικές και εξωτερικές.

το πρόβλημα μου είναι ότι το επισκευαστικό λεπτομερές υλικό έχει λεία επιφάνεια...ο σοβάς το αντίθετο...στον ήλιο φαίνονται όλες οι επισκευές...

 

κρίμα τον κόπο και τα μεροκάματα...

 

 

όσον αφορά στο θέμα της βαφής με ρολό,

1ο χέρι έβαψα 50 εκ εκατέρωθεν της επισκευής....

2ο χέρι έβαψα όλο τον τοίχο....

3ο χέρι έβαψα 50 εκ εκατέρωθεν της επισκευής....

4ο χέρι έβαψα όλο τον τοίχο....

5ο χέρι έβαψα 50 εκ εκατέρωθεν της επισκευής....

 

και πάλι φαίνεται

 

με ειδική βαφή γεφύρωσης ρωγμών που εκ φύσεως ειναι πιο παχυρευστη και ελαστική..

η λύση της κόλλας δεν είναι ελαστική, που σημαίνει ότι σε περίπτωση συστολής ή διαστολής...θα κρακάρει...

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

και μέσα στο πρόβλημά μας, έρχεται και η ανακοίνωση του Υπουργείου για το νέο τρόπο έκδοσης αδειών (υπάρχει σχετικό thread με πολύ ωραίες απόψεις) σύμφωνα με το οποίο την ευθύνη θα έχει αποκλειστικά ο μηχανικός. Έλα ρε γαμ...νε και βάλε ευθύνες στα συνεργεία ντε! Κάθεται ο μηχανικός και βλέπει στον ύπνο του ρωγμές. Και -σύμφωνα με τον τραγικό,ηλίθιο κανόνα της οικοδομής ο ένας τα ρίχνει στον άλλο. Λες και θα τους κρεμάσεις! Εδώ, τον καφέ που πίνουνε χύνουνε στο μάρμαρο και κανείς ξαφνικά δεν πίνει καφέ! Ρίχνουνε την γόπα στη λάσπη για τα μάρμαρα και όταν βγαίνει η μαυρίλα στο Ναξιώτικο, ξαφνικά κανείς δεν καπνίζει στην οικοδομή:evil:

Τέλοσπάντων, οι δύο μέρες για να βγει η άδεια μας μάραναν...

Στο θέμα μας τώρα: Πες ότι είσαι στην αρχή. Τελείωσες τα σοβατίσματα. Σπατουλάρανε. Όταν έχουν σπατουλάρει βλέπεις τον τοίχο χαρακτηριστικά λείο. Μετά ασταρώνουνε και βλέπεις στον τοίχο αυτήν μικροϋφή-όψη των "νερών". Σκέφτομαι λοιπόν μήπως η όψη ξεκινάει από το αστάρι που πρώτο αυτό καλύπτει τη λεία σπατουλαριστή επιφάνεια και μετά έρχεται και το χρώμα. Όσο το σκέφτομαι βέβαια καταλαβαίνω ότι εκ φύσεως των υλικών θα υπάρχει μια δοαφορά. Διότι, ακόμα και αν βλέπεις λεία την μόλις σπατουλαρισμένη επιφάνεια (πριν ακόμα ασταρώσεις), δεν είναι το ίδιο με το ακρυλικό-ελαστικό υλικό πλήρωσης των αρμών. Ίσως είναι η φύση της παρετίνης που ξεκινά από σκόνη και αναμειγνύεται με νερό. Έχει κάποιο κόκκο αυτό το υλικό. Ενώ το επισκευαστικό (μάλλον για να είναι και ελαστικό) είναι σαν οδοντόκρεμα, είναι ομοιογενές. Δεν ξέρω τι θα γινότανε αν έβαζες το επισκευαστικό σου αλλά δεν γέμιζες μέχρι την επιφάνεια τη ρωγμή. Αν άφηνες 1-2mm έξω για να σπατουλάρεις με παρετίνη. Θα είχες τότε την ελαστικότητα εντός του σοβά και στο επίπεδο-σχεδόν- του χρώματος θα είχες το ίδιο υλικό σε όλο τον τοίχο. Τώρα που έχεις παιδευτεί, ίσως δεν σε βοηθάω με τα "αν" και τα "ίσως".

Τι άλλο να πω... Να έσκαβες (ωχ, βαρύ ακούστηκε αυτό) τουλάχιστον τους εσωτερικούς τοίχους που θα κοιταχτούν πιο πολύ και να σοβατίσεις τοπικά με έτοιμο σοβά, ινόπλισέ τον κιόλας. Για το έξω μη παιδεύεσαι. Ιεράρχησέ τα. Και μέσα στο σπίτι δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται. Μην ξεχνάς ότι εσύ το βλέπεις διότι ξέρεις πού είναι.

Πάντως, 2-3 φορές που αντιμετώπισα πρόβλημα κατανομής ευθυνών μεταξύ διαφορετικών μαστόρων, τους έφερα ενώπιος ενωπίω. Τους έβαλα μαζί και τους ρώτησα ποιος φταίει. Να δεις πόσο τα μασάνε τότε. Ξέρουν τι μ...κίες έχουν κάνει. Δεν κατάλαβα σε τελική ανάλυση γιατί πρέπει να σπας το κεφάλι σου εσύ. Πήγαινέ τους ταυτόχρονα να το δουν και να το καμαρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.