Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα απεικόνισης τρισδιάστατης επιφάνειας


Recommended Posts

έχω αρχεία EXCEL τα οποία ανά στήλη υπάρχει (x,y,z) συντεταγμένες. Πως μπορώ να τα προβάλω σε 3D και να δω την επιφάνεια καθώς και να σχεδιάσω σε αυτή ότι θέλω? Μου παν για το surfer αλλά δε μου αρέσουν τα 3D του και είναι δύσκολο στο σχεδιασμό. Με 3Δ Autocad γίνεται? Πως? Πως μετατρέπω τα σημεία του EXCEL σε σημεία Autocad

Ευχαριστώ

 

Παρατηρήσεις:

1. Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

2. Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο και να μην είναι αόριστοι.

3. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας (σου έχει γίνει επανειλημμένα παρατήρηση γι΄αυτό)

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα

 

Κοιτάξτε , το ζήτημα που σας απασχολεί , δεν είναι και τόσο απλό και σίγουρα δεν λύνεται με "ραπορτάρισμα" σημείων που το καθένα έχει συντεταγμένες χ,ψ,ζ .

 

Η σύνδεση των σημείων ώστε να αποτελέσουν επιφάνεια , η τοπολογία σύνδεσης αυτών , η χάραξη ισοϋψών (για να γίνουν αργότερα εγκάρσιες και διαμήκεις τομές) , απαιτούν ειδικό λογισμικό και δεν θα σας εξυπηρετήσει ένα γενικό CAD πακέττο.

 

Μπορώ να σκαλίσω το αρχείο μου να βρω κάτι σχετικό ώστε να αξιοποιούνται άμεσα τα δεδομένα από το Excel αλλά ακόμη και αν βρεθεί , δεν γνωρίζω αν και κατά πόσον θα σας βοηθήσει.

 

Σημεία Excel (3D points) στο Autocad μετατρέπονται μέσω ειδικής διαδικασίας που ΔΕΝ είναι ενσωματωμένη στο Excel και απαιτεί προγραμματισμό σε Excel VBA .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην δουλειά μου χρησιμοποιώ το Land για να φτιάξω τρισδιάστατο μοντέλο, ισουψείς κτλ αλλά δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις ακριβώς και αν σε εξυπηρετεί αυτή η περίπτωση.

Μπορείσ να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

Αν έχεις σημεία σε excel είναι εύκολο να τα ραπορτάρεις στο AutoCAD και χωρίς την χρήση προγράμματος ραπορταρίσματος αρκεί να τα φέρεις σε μορφή ASCI x,y,z.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η κατασκευη ισουψων με ενδιαφέρει να το δω πως μετατρέπεται και να μπορώ να σχεδιάσω κάτι απλό 3d. Συγκεκριμένα μιλάω για βυδομετρία και κατασκευή λιμανιού!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα προγραμματακι που φταχνει μοντελο εδαφους σε dxf διαβαζοντας απο αρχειο txt τις συντεταγμενες x,y,z.. Αν ενδιαφερεστε μου λετε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ενα προγραμματακι που φταχνει μοντελο εδαφους σε dxf διαβαζοντας απο αρχειο txt τις συντεταγμενες x,y,z.. Αν ενδιαφερεστε μου λετε

 

καλημέρα σας!

θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο. Αν σας είναι εύκολο...

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόγραμμα free που χαράσει ισοϋψείς.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.