Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση γηπέδου


Recommended Posts

συναδελφοι καλησπερα σας

 

θελω τη γνωμη σας για ενα γηπεδο που εχω στο βαραναβα αττικης.

(η ειδικοτητα μου ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος εμπ).

 

εχω ενα γηπεδο (αγροτεμαχιο) συνολικου εμβαδου 10800μ2.(σχεδον τετραγωνο 104μ χ 104μ)

βορεια συνορευει με αγροτεμαχιο στο οποιο υπαρχει κατοικια.

ανατολικα συνορευει με αγροτεμαχιο χωρις κατοικια.

νοτια εφαπτεται σε κοινοτικο δρομο.

δυτικα εφαπτεται σε κοινοτικο δρομο.

 

απο τη πολεοδομια εμαθα οτι βρισκεται εντος ζωνης (των 500μ) απο τα ορια της κοινοτητας.

επισης στη πολεοδομια μου ειπαν οτι υπαγεται στο φεκ 707δ 1979.

 

ο πατερας μου το ειχε απο το παπου μου (πατερα του) με συμβολαιο του 1969.

το 2009 εγινε συμβολαιο στο ονομα μου.

 

η ερωτηση ειναι αν μπορω να πουλησω καποιο τμημα του γηπεδου και να κρατησω το υπολοιπο "η" γενικα αν μπορω να το χωρισω σε μικροτερα.

 

χρειαζεται βεβαιωση δασαρχειου στη περιπτωση μου αν θελω ανεγερση κατοικιας?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το πδ που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 707/1979 ήταν το πρώτο που εκδόθηκε επί Μάνου για τον περιορισμό της αυθαίρετης κατάτμησης της γης στην Αττική. Αφορά σε όλη την έκταση της Αττικής εκτός από τις περιοχές στις οποίες είτε έχουν εγκριθεί ρυμοτομικά σχέδια (ΡΣ) είτε έχουν καθοριστεί όρια οικισμών προ 1923. Εξυπακούεται ότι, σε όσες περιοχές, από αυτές, εγκρίθηκαν, μεταγενέστερα, ΓΠΣ και ΡΣ, υπερισχύουν οι διατάξεις αυτών των διοικητικών πράξεων.

 

Πρέπει να επισκεφτείς την Πολεοδομία για να δεις το διάγραμμα, σε κλίμακα 1:5000, που καλύπτει την περιοχή σου και να ξεκαθαρίσεις αν είσαι στην περιοχή Α (και κατοικίες) ή Β (όχι κατοικίες). Το αγροτεμάχιό σου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, κατά παρέκκλιση, ως προϋφιστάμενο του 1979, αλλά δεν μπορεί να κατατμηθεί, δεδομένου ότι το όριο αρτιότητας είναι 20 στρεμ., εκτός αν έχει εγκριθεί ΓΠΣ για την περιοχή Βαρνάβα.

 

Σε συμβουλεύεω, όμως, να συνεργαστείς με ένα τοπογράφο, που θα έχει εμπειρία στα πολεοδομικά θέματα, ώστε να σε συμβουλεύσει υπεύθυνα στα ερωτήματα που θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες και σας ενημερωνω οτι ειμαι σε περιοχη Α οπως μου ειπαν στη πολεοδομια.

 

για το δασαρχειο που σας ρωτησα τι ισχυει ?

 

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μπορώ με κάποιο τρόπο να διαβεβαιώσω εκ των προτέρων, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την αρχαιολογία η΄χρειάζεται ολοκληρωμένη η μελέτη για να χορηγηθεί η βεβαίωση;

και....συγνώμη αλλά επειδή πρώτη φορά το αντιμετωπίζω και ψάχνοντας δεν έχω βρει τίποτα σχετικό, η αρχαιολογία δίνει στην ουσία άδεια - έγκρισης της μελέτης η΄βεβαιώνει ότι η περιοχή όπου βρίσκεται το γήπεδο δεν περιλαμβάνεται σε κάποια ειδική αρχαιολογική ζώνη όπου απαγορεύεται η δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αιτηση στην Αρχαιολογία με τοπογραφικο και χαρτη ευρυτερης περιοχης για να εντοπισουν το γηπεδο και απο την απαντηση που θα παρεις θα δεις πιο ειναι το επομενο βημα σου.Αν εισαι εκτος θα παρεις αυτη τη βεβαιωση αν εισαι εντος θα σου ζητησουν ισως μια επιβλεψη εκασαφων για το πιο λάιτ ή θα παρεις ειδικους ορους δομησης.Αν εισαι σε περιοχη με μορφολογικο ελεγχο θελουν πληρη αρχιτεκτονικη μελετη.δρασε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.