Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διαστάσεις Κλιμακοστάσιου και Ανελκυστήρα


Recommended Posts

Ήθελα να σας ρωτήσω πόσα τετραγωνικά είναι το μικρότερο κλιμακοστάσιο (με ασανσερ) που μπορεί να γίνει σε μία τριόροφη οικοδομή.

 

Έχουμε μεγάλο πρόβλημα χώρου, και ο αρχιτέκτονας στα σχέδια που μας έχει κάνει λέει ότι δεν μπορεί να το βγάλει λιγότερο από 17 τετραγωνικά. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. Μου φαίνεται όμως πολύ μεγάλος ο χώρος και μετρήσαμε το κλιμακοστάσιο σε μια καινούρια πολυκατοικία φίλης μου και το βγάλαμε μόνο 11 τετραγωνικά.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλεψη για μελλοντική δόμηση η οικοδομή; Τι χρήση θα έχει η οικοδομή κατοικία ή γραφεία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι είναι η πρόβλεψη για μελλοντική δόμηση... έχουμε τώρα ξεκινήσει να βλέπουμε κάποια πρώτα σχέδια (κατόψεις). Εάν εννοείς μήπως στη συνέχεια υπάρχει πιθανότητα να χτιστούν επιπλέον μέτρα, η απάντηση είναι όχι, θα πάρουμε όλα τα μέτρα που μπορούμε αυτή τη στιγμή. Η οικοδομή είναι για κατοικίες.

 

δεν ξέρω αν έχει σημασία, θα υπάρχει και πιλοτή και υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις 1 διαμέρισμα ανά όροφο μπορείς να κάνεις μικρότερο εάν έχεις 2 δεν μπορείς να κάνεις πολύ μικρότερο κλιμακοστάσιο για να είναι λειτουργικό. Σε κάθε περίπτωση αφού είστε ακόμα στην αρχή αυτό μπορείτε να το μελετήσετε με την ησυχία σας και να καταλήξετε σε μία ικανοποιητική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κάθε όροφο θα υπάρχει μόνο μία είσοδος για διαμέρισμα. Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο μπακαλίστικη η ερώτηση μου αλλά πόσο είναι το μικρότερο κλιμακοστάσιο που θα μπορούσε να γίνει σε τετραγωνικά? έτσι για να έχω μια ιδέα :D

 

Υποτίθεται ότι το ξανακοίταξε για να το μικρύνει και από 16 το έβγαλε 17...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgecv

Νομίζω ότι το μέγεθος του ανελκυστήρα εξαρτάται από τους ορόφους και όχι από τον αριθμό των διαμερισμάτων ανά όροφο.

Kremmudi

Η επιφάνεια του κλιμακοστασίου προκύπτει από :

1. Τις προβλεπόμενες ελάχιστες διαστάσεις σκάλας και ανελκυστήρα.

2. Τις απαιτήσεις της κάτοψης

Βέβαια προκειμένου για τριώροφο κτίριο επιτρέπονται μικρότερες διαστάσεις.

Επομένως η επιφάνεια του κλιμακοστασίου εξαρτάται από τον σχεδιασμό και μια απάντηση του τύπου "ναι εί πολλά τα 17 μ2 ή όχι είναι λίγα" θα είναι επιπόλαιη.

Υ.Γ. Όταν μετρήσατε με τη φίλη σου, συμπεριλάβατε πάχη τοίχων ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 2 εισόδους απαιτείται μεγαλύτερο πλατύσκαλο συνεπώς έχεις μεγαλύτερο κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα το ύψος μας είναι πάνω 9 από μέτρα, πάνω από 12, οπότε θα πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφες. Εδώ βέβαια διάβαζα, εάν κατάλαβα πάλι καλά. ότι δεν πάιζει ρόλο το ύψος της οικοδομής αλλά της διαδρομής του ασανσέρ; και εάν το ασανσέρ πηγαίνει και στο υπόγειο πιάνεται και εκείνο το ύψος; 'Η θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το να πηγαίνει στο υπόγειο οπότε να γίνει μικρότερο;

 

Οχι δεν μετρήσαμε τους τοίχους... οπότε δεν σας φαίνεται εξωφρενικό το νούμερο

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Μάλλον το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να τα πάω και να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Κατι μικροτερο, μαλλον απιθανο.

 

deigma37.jpg

 

Παραγοντες που παιζουν ρολο :

 

- Υψος οροφου / σκαλοπατιου

- Μεγεθος ανελκυστηρα

- Αριθμος διαμερισματων / οροφο

- Πλατος πατηματος σκαλοπατιου

- Πλατος σκαλοπατιου

 

Απλα να λαβεται υποψιν, οτι οσο πιο μικρο το κλιμακοστασιο (ειδικα η σκαλα) τοσο πιο αποτομη θα σας φανει. Δεν ενδυκνειται για οικογενειες με μικρα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται όμως πολύ μεγάλος ο χώρος και μετρήσαμε το κλιμακοστάσιο σε μια καινούρια πολυκατοικία φίλης μου και το βγάλαμε μόνο 11 τετραγωνικά

 

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι μόνο 11τμ

  • ή δεν έχετε βάλει τις μεσοτοιχίες
  • ή στη φίλη σας οι προδιαγραφές είναι διαφορετικές από αυτές που ισχύουν στη δική σας περίπτωση

υπάρχουν πολλές παράμετροι που επηρεάζουν τα ελάχιστα τμ ενός κλιμακοστασίου

μεταξύ των οποίων και η εργονομία και η ευκολία στην κατασκευή

 

έχοντας σχεδιάσει αμέτρητα κλιμακοστάσια θεωρώ πως ο μέσος όρος είναι 16-17τμ

και κατ' ελάχιστον 14,5-15 ανάλογα με τον όροφο με 1 είσοδο σε διαμέρισμα

----------

θεωρώ πως επικεντρώνεσαι σε λάθος σημείο

σημασία δεν έχουν μόνο τα τμ αλλά η ποιότητα του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.