Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υγρασία σε εξωτερικούς και εσωτερικούς τοίχους


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Δεν ανήκω σε κάποιο σε συναφές επάγγελμα άλλα έχω πρόβλημα με την οικία μου και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Στην καινούρια (2 ετών) διώροφη ημιεφαπτόμενη οικία μου παρουσιάστηκε πρόβλημα ανιούσας υγρασίας. Συγκεκριμένα σε όλους τους εξωτερικούς τοίχους παρουσιάστηκε υγρασία από τον 1ο χρόνο και ο εργολάβος ανέλαβε να προβεί στις απαραίτητες επιδιορθώσεις. Όμως το πρόβλημα παρουσιάστηκε χειρότερο το 2ο χρόνο και επιπλέον άρχισε η υγρασία να μπαίνει και σε εσωτερικούς χώρους. Ο εργολάβος πλέον δεν αναλαμβάνει να βοηθήσει σε οτιδήποτε ενώ ο αρχιτέκτονας που είναι συνεργάτης του λέει ότι δεν ξέρει τι μπορεί να πήγε στραβά.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας: 1) Τι μπορεί να φταίει για το σοβαρό αυτό πρόβλημα και 2) Πώς θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω;

 

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια,

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

1) Έγιναν οι απαραίτητες μονώσεις στο κτίριο, στη στάθμη εδάφους και προς τα κάτω, κατά τη διάρκεια κατασκευής;

2) Υπάρχει μήπως υδροφόρος ορίζοντας;

3) Εσείς είχατε συμφωνητικό με τον εργολάβο; Αναφέρει το συμφωνητικό την κατασκευή μόνωσης;

4) Υπάρχει υπόγειο;

Δυστυχώς εργασίες μόνωσης εκ των υστέρων είναι πιο ακριβές και πιο χρονοβόρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαραίτητες διορθώσεις που αναφέρεις για το 1ο χρόνο, νομίζω ότι ήταν απλώς κουκούλωμα γιατί ήταν πολύ νωρίς...Υποθέτω ότι απλώς επιδιόρθωσε τα επιχρίσματα...

Στη περιοχή της Νίκαιας έχω δεί αρκετά τέτοια πράγματα σε παλιά σπίτια χωρίς υπόγειο. Μια πατέντα που έχω δεί και την εφάρμοσε ένας μάστορας ήταν η εξής: Αμέσως μετά το σοβατεπί αφαιρείς το επίχρισμα και σε μερικά σημεία και κάτι από τούβλα. Αυτό δίνει στο τοίχο ένα σημείο να "αναπνέει" με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει η υγρασία πιο πάνω... Τοποθετείς εκεί ένα αλουμίνιο διάτρητο (σαν κανάλι ηλεκτρολογικό) στο χρώμα του τοίχου ή λευκό αν δεν είναι πολύ διαφορετικό και εκτονώνεται η υγρασία από εκεί...

Στο σπίτι που εφαρμόστηκε ήταν όλοι οι τοίχοι χάλια μέχρι τα 90εκ... Το πράγμα έχει βελτιωθεί σχεδόν 100% .

 

Μη το αφήσεις πάντως γιατί θα χειροτερεύει συνεχώς. Υπάρχει κανένας γείτονας με παρόμοιο πρόβλημα ή είσαι ο μοναδικός; Αλλες περιπτώσεις που συνάντησα είναι παλιά αποχέτευση που δεν έκλεισε, διαρροή από διπλανό σπίτι, κατασκευή γειτονικού κτιρίου που για τη θεμελίωση χρειάστηκε να φύγει βράχος ο οποίος απέτρεπε τα υπόγεια νερά να χτυπήσουν το σπίτι κλπ....

Γενικώς είναι άπειρα τα πιθανά αίτια για υγρασία και πάντα τα μαθαίνεις με τον άσχημο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σύμφωνα με τον εργολάβο οι απαραίτητες μονώσεις έγιναν, αφού αυτό είναι κάτι που αναφέρεται και στο συμβόλαιο. Στην οικία δεν υπάρχει ισόγειο και η υγρασία εμφανίζεται στη στάθμη του ισογείου και φτάνει σε ύψος μέχρι και τα ογδόντα εκατοστά στους εξωτερικούς τοίχους και μέχρι τα τριάντα σε εσωτερικούς. Στην εφαπτόμενη οικία υπάρχει πρόβλημα άλλα σε πολύ πιο μικρό βαθμό και μόνο σε εξωτερικούς τοίχους. Πάντως θέμα υδροφόρου ορίζοντα δε νομίζω να τίθεται καθώς άλλα γειτονικά σπίτια δεν παρουσιάζουν πρόβλημα. Επίσης στο χώρο υπήρχε προηγουμένως άλλη οικία (η οποία κατεδαφίστηκε) και δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Η αποχέτευση της παλιάς οικίας βελτιώθηκε και χρησιμοποιείται τώρα από την εφαπτόμενη οικία οπότε μάλλον ούτε ένα τέτοιο θέμα τίθεται.

Link to comment
Share on other sites

Η αποχέτευση της παλιάς οικίας βελτιώθηκε και χρησιμοποιείται τώρα από την εφαπτόμενη οικία οπότε μάλλον ούτε ένα τέτοιο θέμα τίθεται.

Αυτό δεν το κατάλαβα ???, μπορείς να μας το εξηγήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποια λάθος διατύπωση θα έχω κάνει, βλέπετε δεν είμαι του κλάδου...

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι το εξής:

 

Στο οικόπεδο που χτίστηκε η οικία μου και η εφαπτόμενη οικία, βρισκόταν προηγουμένως παλιά οικία, η οποία και κατεδαφίστηκε. Το σύστημα που οδηγεί τα απόβλητα του σπιτιού στους σωλήνες του δικτύου αποχετεύσεων ονόμασα εγώ ως αποχέτευση. Λοιπόν αυτή η προϋπάρχουσα κατασκευή της παλιάς οικίας χρησιμοποιείται από την εφαπτόμενη οικία. Για τη δική μου οικία κατασκευάστηκε καινούρια κατασκευή. Ελπίζω τώρα να έγινα κάπως πιο κατανοητός... Όπως και να ’χει, δεν πιστεύω να οφείλεται σε τέτοιο παράγοντα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαραίτητες διορθώσεις που αναφέρεις για το 1ο χρόνο, νομίζω ότι ήταν απλώς κουκούλωμα γιατί ήταν πολύ νωρίς...Υποθέτω ότι απλώς επιδιόρθωσε τα επιχρίσματα...

Στη περιοχή της Νίκαιας έχω δεί αρκετά τέτοια πράγματα σε παλιά σπίτια χωρίς υπόγειο. Μια πατέντα που έχω δεί και την εφάρμοσε ένας μάστορας ήταν η εξής: Αμέσως μετά το σοβατεπί αφαιρείς το επίχρισμα και σε μερικά σημεία και κάτι από τούβλα. Αυτό δίνει στο τοίχο ένα σημείο να "αναπνέει" με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει η υγρασία πιο πάνω... Τοποθετείς εκεί ένα αλουμίνιο διάτρητο (σαν κανάλι ηλεκτρολογικό) στο χρώμα του τοίχου ή λευκό αν δεν είναι πολύ διαφορετικό και εκτονώνεται η υγρασία από εκεί...

Στο σπίτι που εφαρμόστηκε ήταν όλοι οι τοίχοι χάλια μέχρι τα 90εκ... Το πράγμα έχει βελτιωθεί σχεδόν 100% .

 

Μη το αφήσεις πάντως γιατί θα χειροτερεύει συνεχώς. Υπάρχει κανένας γείτονας με παρόμοιο πρόβλημα ή είσαι ο μοναδικός; Αλλες περιπτώσεις που συνάντησα είναι παλιά αποχέτευση που δεν έκλεισε, διαρροή από διπλανό σπίτι, κατασκευή γειτονικού κτιρίου που για τη θεμελίωση χρειάστηκε να φύγει βράχος ο οποίος απέτρεπε τα υπόγεια νερά να χτυπήσουν το σπίτι κλπ....

Γενικώς είναι άπειρα τα πιθανά αίτια για υγρασία και πάντα τα μαθαίνεις με τον άσχημο τρόπο...

 

Ενδιαφέρων JTB αν πράγματι έχει δουλέψει γιατί είναι πολύ απλό και το κόστος πολύ μικρό. Απλά αν θυμάσαι κάποιες διευκρινήσεις.

Δηλαδή σε ένα εξωτερικό τοίχο 10 μέτρων σε πόσα σημεία τοποθετούσες περσίδες?

Η περσίδες τι διαστάσεων?

Όταν έσκαβες μέχρι το τούβλο δεν σου δημιουργούσε πρόβλημα υγρασίας μέσα στο σπίτι? Το μόνωνες με κάποιο τσιμεντοειδες και μετά τοποθετούσες την περσίδα?

Link to comment
Share on other sites

Στα ρωτάω αυτά και αν πράγματι δουλεύει γιατί σε ανάλογες περιπτώσεις κατέφευγα σε ποιο σύνθετες λύσεις με πολύ υψηλό κόστος. Και εξηγούμαι....

Επειδή συνήθως κάτω απο το πλακάκι του περιβάλλοντα χώρου ¨μπετό¨ το μπαζωμένο κομμάτι εφαπτόμενο με το ισόγειο η υπόγειο μάζευει υγρασία για χιλιους δυο πιθανούς λόγους η οποία βρίσκει τρόπο εκτονώσεις στο αρμό των δύο και μέσα από το σοφά κάνω το εξής..

Αδιατάραχτη κοπή κατά μήκος του τοίχου για αφαίρεση του μπετου στον περιβάλλοντα χώρο ( Για να μην γίνει μανταρα με κομπρεσερ )

Σκάψιμο γύρω στα 20 cm του μπαζώματος

Τοποθέτηση κροκάλας

Τοποθέτηση drainage (Διάτρητη σωλήνα ) και ανάλογα με το μήκος του τοίχου τοποθέτηση εξαεριστήρων για να εκτονώνεται η υγρασία.

Ξαναρίχνεις το πλακάκι σε όλο το μήκος.

Τώρα αν έχεις κουράγιο βγάζεις και το παλιό σοφά το περνάς και δυο χέρια τσιμεντοειδες και ξανά σοφατίζεις . Αυτά πάντα για ανιούσα υγρασία

Είναι αρκετά μελετημένο αλλά άντε να εξηγήσεις την τιμή στον ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα από τον ιδιοκτήτη είναι ότι δούλεψε... Βασικά μη το σκέφτεσαι σαν μεμονωμένα κομμάτια, είναι σε όλο το μήκος του τοίχου, σαν ηλεκτρολογικό κανάλι, σαν 2ο σοβατεπί... Ετσι χρειαζόταν εκεί... Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα αν γίνει σε μικρότερα τμήματα ούτε και για το αν θα είναι εμφανίσιμο....

 

Δεν έχω δεί το τοίχο για να δώ επακριβώς τί καταστροφή του έκανε... Ελπίζω να μη γλυτώσουμε την υγρασία αλλά πέσει στο σεισμό!!! :))

 

Ο τρόπος σου είναι σωστός αλλά και λίγο mission impossible γιατί τις περισσότερες φορές η καταστροφή που χρειάζεται αποτρέπει τον οποιοδήποτε και τον κάνει να καταφύγει στις λύσεις του μάστορα που απλώς ξανασοβατίζει το τοίχο και ρίχνει και "κάτι" μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.