Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση συντελεστή δόμησης σε κάθετη ιδιοκτησία


MPAMPIS P

Recommended Posts

Συνάδελφοι

Σε οικόπεδο με ποσοστό κάθετης ιδιοκτησίας 40% - 60% ο συνιδιοκτήτης με τα 40% έχει υπερβεί κατα πολύ τον Σ.Δ. του με οικοδομική άδεια του 1978. Η κάθετη ιδιοκτησία είχε γίνει το 1975. Σήμερα θέλω να βγάλω άδεια στο κομμάτι του 60%. Υπάρχει περίπτωση να μου μειώσει η πολεοδομία τον Σ.Δ. μου; Σημειώνω ότι η οικοδομική άδεια του παραβάτη εχει βγεί το 1978 (πρίν τον ΓΟΚ '85) και οτι η κάθετη υπήρχε πρίν την οικοδομική άδεια.

Παρακαλώ προς βοήθεια (με σύναψη των νομοθεσιών αν είναι δυνατόν)

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη έχει απαντηθεί πολλάκις το θέμα.

 

Στο σύνολό του το οικόπεδο με τα κτίσματα πρέπει να είναι ΟΚ κατά τους ελέγχους της πολεοδομίας.

 

Τώρα ποιος και τι και γιατί---> Αστικό δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ ότι για τα παραπάνω μπορείς να ανατρέξεις στην Απόφαση 1672/1984 Νο Β 33.1018. ΜονΠρωτΑθ 5337/1984 Νο Β 33.309 Η οποία εν ολίγοις ορίζει ότι ο κάθε συγκύριος της καθέτου δεν μπορεί να υπερβεί τα ποσοστά κάλυψης, δόμησης κ.λ.π. που αναλογούν στη δική του ιδιοκτησία. Διαφορετικά, μπορούν να απαιτηθούν οι σχετικές αποζημιώσεις. Το οικόπεδο, αστικά και πολεοδομικά είναι ενιαίο και οι όποιοι υπολογισμοί γίνονται επί του ενιαίου.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτω. Αν εγω παω και καταγγειλω την αυθαιρεσια, βγει αυθαιρετο και αυτοι πληρωσουν ή οχι τα προστημα τους εγω τι προβλημα θα εχω;

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος ιδιοκτήτης θα προχωρήσει σε νομιμοποίηση, άρα θα μειωθεί η συνολική δόμηση του οικοπέδου εις βάρος αυτού που ακόμα δεν έχει χτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται.

Αν εμφανίσει στο τοπογραφικό τις κάθετες με τα όριά τους, θα του ζητήσουν και την σύσταση καθέτου.

Ναι μεν είναι πάντα ενιαίο το οικόπεδο αλλά στις πολεοδομίες όταν βλέπουν κάθετη πάντα ζητάνε την σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα,

 

δεδομένα:οικόπεδο με σύσταση καθέτου, ο ένας συνιδιοκτήτης έχει οικοδομήσει και έχει μεγαλώσει το β'υπόγειο κατά 50τ.μ. ενώ στην άδεια δεν προσμετρώνται τα τ.μ. ούτε του α' και β΄υπογείου. Επίσης, το α' υπόγειο το έχει 'ξε-μπαζώσει' με χρήση κατοικία.

ο δεύτερος συνιδιοκτήτης μπορεί να δομήσει όλα τα τ.μ. που του αναλογούν ή πρέπει να δομήσει 50τ.μ λιγότερα και να αποζημιωθεί ή τα οικοδομεί όλα και κάνει καταγγελία για αυθαίρετο?

στο διάγραμμα κάλυψης είμαι υποχρεομένος να αναφέρω για το α' υπόγειο?

ο δεύτερος συνιδιοκτήτης μπορεί να δομήσει όλα τα τ.μ. που του αναλογούν ή πρέπει να δομήσει 50τ.μ λιγότερα και να αποζημιωθεί ή τα οικοδομεί όλα και κάνει καταγγελία για αυθαίρετο?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα που βάζεις έχουν απαντηθεί επανειλημμένα, ακόμη και σ' αυτό το thread. Το οικόπεδο είναι ενιαίο, πολεοδομικά, και, επομένως, για την έκδοση ΟΑ στο τμήμα του πελάτη σου πρέπει να καταγράψεις τη δόμηση και την κάλυψη που έχει πραγματοποιηθεί.

 

Με βάση την απόφαση 1740/91 του ΣτΕ, η Πολεοδομία οφείλει να εξετάσει τη δόμηση που έχει πραγματοποιηθεί, κατά τα ποσοστά συνιδιοκτησίας κάθε συνιδιοκτήτη, πριν από την έκδοση νέας ΟΑ σε οικόπεδο με σύσταση κάθετης, αλλά αμφιβάλλω εάν γνωρίζουν την απόφαση αυτή οι πολεοδομίες και, πολύ περισσότερο, εάν την εφαρμόζουν.

 

Το θέμα του τρόπου διαχείρισης της υπόθεσης στην Πολεοδομία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τις σχέσεις μεταξύ των συνιδιοκτητών. Εσύ πρέπει να εξηγήσεις στον πελάτη σου την κατάσταση και εκείνος θα επιλέξει τη διαδικασία που θα ακολουθήσει (καταγγελία για αυθαίρετη δόμηση, χρήση της απόφασης 1740/91, έκδοση ΟΑ με λιγότερο ΣΔ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι οι συνιδιοκτήτες συμφωνούν και θελήσουν να αποκρύψουν τις αυθαιρεσίες η πολεοδομία ζητάει φωτογραφίες ή μόνο φάκελο αδείας της υπάρχουσας οικοδομής?αυτοψία κάνει ή αυτό εξαρτάται από τον υπάλληλο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι. θα έπρεπε να ενδιαφέρεσαι για το πως πρέπει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των αυθαιρεσιών ο μηχανικός και όχι για το εάν συμφωνούν οι ιδιοκτήτες να τις αποκρύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.