Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη για μπάζωμα στο 1.5 μέτρο


Recommended Posts

Σχετικά με την αναθεώρηση, με βάση το άρθρο 26 (βλέπε παρακάτω) η περίπτωσή μου δεν εμπίπτει στο νόμο Σουφλιά αν δεν αυξηθεί η δόμηση ή ο όγκος άρα μπορώ να έχω στα 1.5 μέτρα το ισόγειο.

είσαι βέβαιος για τον όγκο;;;

όταν μπαζώνεις μειώνεται ο όγκος

-------

κανονικά δεν μπορείς να μπαζώσεις 1,50μ

το μπάζωμα πρέπει να ακολουθεί τη μορφολογία του εδάφους

κανονικά το ±1.50 το χρησιμποποιείς όταν υπάρχει έντονη κλίση ωστε να διαμορφωσεις επίπεδα

μερικές πολεοδομίες μπορεί να είναι πιο ελεστικές και καταχρηστικά να το επιτρέψουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν αυξηθούν δόμηση ή/και όγκος σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ. 2 δεν έχεις πρόβλημα.

 

Για το μπάζωμα, δεν βλέπω γιατί να μην επιτρέπεται να μπαζωθεί ένα κομμάτι του προκηπίου ώστε να είναι στο ίδιο επίπεδο (ενιαίο) με τη βεράντα του ισογείου? Ειδικά αφού το οικόπεδο έχει μια μικρή κλίση. Στο αρχείο έχω κάνει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα-τομή αυτού που θέλουμε να κάνουμε. Αυτό που δεν ξέρω αν απαγορεύεται (ή αν επιτρέπεται, όπως το πάρει κανείς) είναι 80 πόντους πιο μέσα από το εξωτερικό που θα είναι στο 1 μέτρο, να έχω ένα στηθαίο 1.5 μέτρο που θα στηρίζει το μπάζωμα του προκηπίου.

 

Εκτός από το μπαζωμένο κομμάτι θα υπάρχει είσοδος με σκαλιά και ράμπα για το υπόγειο πάρκινγκ.

post-32521-131887234171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.