Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

Νοοτροπια με τα χρήματα. βεβαια εχουμε το καλυτερο λαστιχο στο αμαξι. Ενταξει για την ρακι.

 

Μετατρέποντας την επιθεωρηση σε νουμερα 3

 

Διατομή υποστυλωματος 450Χ450 χιλιοστα με επιφανεια οπλισμού μέχρι 4%, επικάλυψη 10 χιλιοστα, ενανθράκωση σε βάθος 30 χιλιοστα και δυναμικό -390, ηλικία κτιρίου 22 ετών, υγρασία 80%, 1900 ppmv CO2, σκυροδεμα C16. To Wenner δίνει 5.8 KOhm cm. και χλωριόντα 0.25% για τον terry.

 

Ο ρυθμός διάβρωσης είναι κατα ελάχιστο 0.11 χιλιοστα το έτος και κατα μέγιστο 0.18 χιλιοστα κατα έτος.

 

H περίπτωση αυτή αρχίζει και δημιουργεί προβλήματα. Επειδή

 

1. Ο ρυθμός διάβρωσης είναι υψηλός.

 

2. Επειδή δεν μπορούμε να καθαρίσουμε στην επιθεώρηση όλη την επικάλυψη αλλα όπως ειπα παίρνουμε ενα συνδετηρα για γείωση, και επειδή δεν ξέρουμε ποτε ξεκινησε το πρόβλημα μεσα στα 22 χρόνια .

 

3. Προσοχή τα χλωριόντα σε αντιθεση με τη ενανθρακωση δινουν εξαχνωση και όχι ομοιομορφη διάβρωση. Εχουμε δηλαδη συγκεντρωση τάσεων. Επιπλεόν θα αναμένουμε και μειωση του κρισιμου φορτιου λυγισμού.

 

4. Προσοχη δεν φαίνονται με το μάτι και σιγουρα θελει επιθεωρηση. Το πειραμα των χλωριόντων κοστίζει 30 Ε το σημείο. Ακομα και εαν παμε οπλισμό στο ΚΕΔΕ δεν λυνουμε το προβλημα διοτι α) δεν ξερουμε εαν πηγαμε το χειρότερο και β) ποσα να πάμε.

 

Μια σωστη εταιρεια επιθεωρησης θα πρεπει (προσωπική μου αποψη) να κάνει σκληρομετρήσεις οπλισμού τουλαχιστον ανα 30 εκ στα υποστυλώματα. Να καθαρίσει το οπλισμο με 5%HCl απο την σκουριά και να βγαλει φωτο υψηλης αναλυσις. Υπαρχει λογισμικό που κάνει αυτό βάζω φωτό 1 το δειγμα και 2 το αποτέλεσμα. Θα μας δωσει μια ενδειξη της καταστασης. Τωρα αυτο το κάνουμε εκει που το δυναμικό και ειναι πολυ Wenner χαμηλα. Ας πούμε οτι υπολογιζουμε εναν ελαστικο συντελεστη τασεων Κt=1.2 και η σκληρομέτρηση δινει το STIII στα 380. Εαν ειναι <Φ18 τοτε ειναι πραγματικά 420. Εαν ειναι >Φ18 τοτε ειναι 400 MPa.

 

Παμε παλι με τα νουμερα.

 

Εαν θεωρήσουμε οτι η ωφέλιμη ζωή του κτιρίου είναι τα 50 χρόνια (ακόμα 28 τότε εχουμε 28 Χ 0.18 = 5.04 χιλιοστα επιφάνειας η 10.08 χιλιοστα διατομής. Προσοχή ο ρυθμός ειναι ανεξάρτητος της διατομής του οπλισμού.

 

Το ΦΑ. Ωραια δειτε την σχεση Kt X σ=P/A άρα παιρνω το Α και άρα το ΦΑ. Βαλτε τωρα και ΤΑ= 1.35 επειδη ειναι στα Χανια και έχει και χλωριόντα. Προφανώς θα πειτε μανδυες, κλπ. Οκ αλλά πείτε και στον ιδιοκτήτη ότι εαν επισκευάσουμε μόνο με μανδύα σε 10 χρόνια θα ξαναπληρώσει. Αρα θα πρέπει να επέμβουμε και στον παλαιο φορέα. Πιστευω οτι ξερετε πως απο προηγουμενα. Τωρα μερικοί θα πούν FRP. Τωρα θα τω κάνω πιο επιστημονικο. Στο αρθρο

 

Experimental evaluation of FRP jackets in upgrading

RC corroded columns with substandard detailing

S.P. Tastani _, S.J. Pantazopoulou

Department of Civil Engineering, Demokritus University of Thrace, Bas. Sofias Street No. 12, 67100 Xanthi, Greece

Received 10 October 2003; received in revised form 3 February 2004; accepted 4 February 2004

 

Καταλήξαν ότι

 

6. Conclusions

The performance and efficiency of FRP jacketing as

a means of upgrading corrosion-damaged reinforced

concrete columns with non-ductile details was studied

experimentally. Specimens were columns of square

cross-section at 1:2/3 to 1:1/2 scale relative to typical

field dimensions; the natural process of rust production

was simulated in the laboratory through electrochemical

accelerated corrosion upto a predetermined level of

bar section loss and cover damage. Carbon and glass

sheets being chemically inert and impenetrable after

hardening of the resin to the usual agents that promote

corrosion were a very efficient repair element drastically

decreasing the corrosion rate regardless of the

number of layers or the material type used. Of the different

options considered most effective as corrosion

inhibitor was the scheme that also included cover

replacement by a high strength grout prior to FRP

jacketing. The post-repair performance of specimens

under mechanical loading was studied with principal

parameters being the number of layers and the jacket

material type. A significant increase in strength and

deformation capacity was observed in all cases. Failure

was rather brittle particularly in CFRP jacketed specimens;

axial strains at peak and at failure were very

close in magnitude, ranging between 0.005 and 0.015

depending upon the jacket details. These values are

much less than strain magnitudes obtained in plain

concrete specimens jacketed with FRPs. Jacket rupture

initiated in the corroded region and extended over the

entire specimen followed by disintegration of the concrete

cover and core especially in the lower half of the

columns. This premature mode of failure was

accompanied by simultaneous buckling of longitudinal

reinforcement owing to the sparse spacing of stirrups.

Performance as far as mechanical load was very similar

to that observed in previous studies on identical uncorroded

specimens [7]. Confinement effectiveness was

always greater for CFRP jackets due to their higher

mechanical properties over those of GFRP; however,

the latter effected a better, almost ductile post-peak

behavior.

 

 

Αρα τα FRP δεν δουλευουν σε διαβρωση το έχω ξαναπεί στο παρελθον. Τωρα τι κάνουμε. Βρισκουμε τα κομάτια του οπλισμού με εντονη διαβρωση τα κόβουμε και βάζουμε νεο οπλισμό με couplers. Βαζουμε και συνδετήρες ανα 10 για να μειώσουμε πιθανό λυγισμό. Ανόδια κλπ. Εαν χρειάζεται βάλτε και καμια γωνία. Εχουμε πει πως.

 

Οι φωτο ειναι μικρης αναλυσης γαρ περιορισμών. Η κλιμακα στα δεξια ειναι σε μικρα. Μεσο των διαφορων βρισκουμε απωλεια μαζας και εξαχνωσης. Δεν κολλαμε μπρικια.

 

υγρομετρα σκυροδεματος

 

Αυτο έχω εγω

 

http://www.professionalequipment.com/tramex-concrete-encounter-moisture-meter-cme-4/concrete-moisture-meter/

 

εσυ πάρε το

 

http://www.trotec24.com/en-us/multimeasure-series/p-series-hand-measurement-units/t-500-humidity-measurement-equipment.html

 

ή το απο ελλαδα

 

http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=2905

 

Αντε και σε λιγο θα σας κανω και training επιθεωρητων.

post-25492-131887237114_thumb.jpg

post-25492-13188723712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε Ροδόπουλε, φανταστικός και σε ευχαριστώ.

 

Προς διαχείριση..... κανά thnx button θα παίξει ?:P

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Ροδόπουλε, φανταστικός και σε ευχαριστώ.

 

Προς διαχείριση..... κανά thnx button θα παίξει ?:P

 

Αγαπητε μένεις σε περιοχή που έχω κάνει καμία 20 επιθεωρησεις. τωρα προσπαθω να σας πω αυτο που λεω στους μεταπτυχιακούς με απλα λόγια. Στην αυστραλια, ΗΠΑ και κεντρική Ευρώπη κάνουμε Life Management and Durability. Τα παιδια μαθαίνουν να λύνουν το πρόβλημα και να υπολογιζουν ωφελιμη ζωη. Βαζουμε βεβαια και σεισμικές φορτισεις, ρυγματωσεις, κλπ. Κατα βάση τους μαθαίνουμε να βρίσκουν λυσεις με βάση το κόστος, να κάνουν κοστολογηση επισκευων, repair management, κλπ. Θα μου πειτε για μεγάλα κτίρια. ΟΧΙ στα μικρά υπάρχει δουλεια. Ενα μεγάλο θελει σοβαρό προγραμματισμό. Μονο προσχεδιασμός επιθεώρησης κοστίζει 2Ε το τετραγωνικό. Εκανα ενα 12000 τετραγωνικα στην Ελλαδα και στοιχισε 19000 η επιθεωρηση. Γραφαμε και τρεχαμε λογισμικό 5 μέρες 4 ανθρωποι με εμπειρία. Ειχαμε 1.32 GB data.

 

Θα το παραγγειλω... Σχετικα φτηνο ειναι...

 

Πως το χρησιμοποιείς

 

Παντα σε πλευρα σκοτεινή ή απογευμα. Εαν εχεις ηλιο ολα ειναι καλα και δεν θα το δεις το προβλημα.

 

Μετρας και γραφεις στο τοιχο με μολυβι την μετρηση. Παντα πας διαγωνια και προς το πάνω ανα 10 εκ. Εαν μειωνεται πολυ έχεις χασει τον δρομο. Βρες αλλη γωνια. Τυπικα παει 2-8% διαφορα σχετικη υγρασια ανα 10 εκ. Τωρα μερικές φορές εχουμε επιδραση απο την υγρασια περιβαλλοντος. Εγω εχω δειγμα καθαρό και παιρνω μέτρηση. Εαν δεν έχεις παρε μια μετρηση σε κανενα τοιχίο ψηλα. Θεωρησε την μεσ τιμήη. Κυνηγας τις διαφορές απο αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και πάνω απο χρώμα απλα θα αλλαξει το ευρος τιμών. Επειδη κοιτας διαφορές δεν σε νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το υγρασιομετρο δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο οποτε αναμενω...Στα 195Ε η τιμη του μαζι με ΦΠΑ..

 

Μιλησα και με SIKA...τα ανοδια δεν υπαρχουν, τα περιμενουν...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα πάρεις το δευτερο στην λίστα.

 

Το ξερω εχω παραγγειλει 150 κομμάτια και μου ειπαν σε 10 μερες παράδοση. Συνηθως τα παίρνω απο Γερμανια απο συνεργατη μου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μα για το δευτερο μιλαω..Το βρηκα Ελλαδα...Δειτε το ποστ μου πιο πανω... Απο το λινκ που δωσατε δεν στελνουν σε Ελλαδα....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το τριτο συγνωμη

-------------------------------------------------------------------

 

βαζω μια φωτο απο πραγματικό κτιριο. Ο μηχανικός τους ειπε FRP. Εγω μετρησα κατι δυναμικα -290 εως -310. βεβαια υπάρχουν και άλλα προβληματα. Για να δούμε το μαθημα απεδωσε?

 

ACI (2002). Concrete Repair Manual. 2nd Edition. 2002; Two Vols Publ. ACI

International, BRE, Concrete Society, International Concrete Repairs Institute.

 

Βρειτε το και διαβάστε το. Ειναι ακριβό αλλα must have.

 

βαζω και αλλες σελιδες

 

και αλλες σελιδες.

post-25492-131887237145_thumb.jpg

post-25492-131887237162_thumb.jpg

post-25492-131887237165_thumb.jpg

post-25492-131887237175_thumb.jpg

post-25492-131887237185_thumb.jpg

post-25492-131887237196_thumb.jpg

post-25492-131887237206_thumb.jpg

post-25492-131887237217_thumb.jpg

post-25492-131887237227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.