Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδεσμολογία μπαταριών


savvouras

Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι χρειαζομαι την εμπειρια σας. Εχω ενα μηχανημα που καταναλωνει 110Watt και τροφοδοτείται με 28V DC και θα βαλω για να του δωσω μια καποια αυτονομία συστοιχια μπαταριών 12V 100Ah 20 κομμάτια. Μηπως μπορεί να μου δωσει κάποιος μια ιδεα πως θα ήταν η καλύτερη συνδεσμολογία τους ωστε να εχω ενα σύστημα 24V 2000Ah? Από τα 24 στα 28V θα το μετατρέπω με ενα Converter 350W και οι μπαταρίες θα φορτίζονται με μια συστοιχια Φ/Β 700Watt και μια ανεμογεννητρια 900Watt. Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η συσκευή θέλει 1,1 kW σε 28 VDC, πώς θα την τροφοδοτήσεις από τον μετατροπέα που δίνει μόνο 0,35 kW μέγιστη ισχύ;

 

110 kW είπε, όχι 1100.

 

Καταρχήν αφού έχεις 12βολτες μπαταρίες και θέλεις 24V, πρέπει ανά 2 να μπουν σε σειρά, και αυτά τα ζευγη παράλληλα μεταξύ τους. Οπότε έτσι θα έχεις 24 V αλλά 1000 VA, και όχι 2000

Link to comment
Share on other sites

@costasv : 110W γράφει

@savvoura (?) : τα 100Ah είναι καλά διαστασιολογημένα αν μιλάμε για ±10h λειτουργίας τη μέρα και αυτονομία 2 εβδομάδες. Ποιός σου έβγαλε τέτοιο σύστημα; Λάθος για Ελλάδα εντελώς. Δε θα προλαβαίνουν να εκφορτίσουν τόσες μπαταρίες. Με 2 αντί 20 έκανες τη δουλειά σου. Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για αντλία. Δεν υπάρχει κατάλληλος ή ακατάλληλος τρόπος. Κατ' αρχήν δεν μπορείς να πετύχεις αυτό που λες. Χρειάζεσαι διπλάσιες μπαταρίες για να καλύψεις Ah και V. 20 μπαταρίες παράλληλα δίνουν 2000Ah σε 12V ενώ 10 εν σειρά + 10 παράλληλα δίνουν 24v αλλά 1000Ah. Τα οποία είναι υπεραρκετά αν δεν έχεις άλλες καταναλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

krek, ευχαριστώ!

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις τις μπαταρίες σε σειρά 12+12+6= 30 V, και να αποφύγεις τον μετατροπέα; Βέβαια θα πρέπει η συσκευή σου να σηκώνει και τα 35 V, διότι όταν είναι γεμάτες οι μπαταρίες μπορεί να πιάσουν και τόσο.

 

Τι μπαταρίες σκέφτεσα να χρησιμοποιήσεις; Τύπου αυτοκινήτου ή τίποτα εξειδικευμένο;

Link to comment
Share on other sites

krek, ευχαριστώ!

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλεις τις μπαταρίες σε σειρά 12+12+6= 30 V, και να αποφύγεις τον μετατροπέα; Βέβαια θα πρέπει η συσκευή σου να σηκώνει και τα 35 V, διότι όταν είναι γεμάτες οι μπαταρίες μπορεί να πιάσουν και τόσο.

 

Τι μπαταρίες σκέφτεσα να χρησιμοποιήσεις; Τύπου αυτοκινήτου ή τίποτα εξειδικευμένο;

 

Θα χρησιμοποιησω μπαταριες τυπου αυτοκινήτου βαθειάς εκφορτισης και σκεφτομουν να τα συνδεσω ως εξης: επειδη μου ειπαν πως οταν συνδεεις παραπάνω απο 3 μπαταρίες παραλληλα κανεις το σύστημα ιδιαιτερα αδρανες και πιθανον να αποφορτίζονται πολυ πιο γρηγορα οι μπαταρίες γιατι το εσωτερικο ρευμα που αντιλαμβανονται θα ειναι πολυ μεγαλο και θα νομίζουν πως εχουν και μεγαλο φορτίο. Σκεφτηκα λοιπον να τις συνδέσω σε 5νταδες. τεσσερεις 5νταδες παράλληλα και ανα δυο σε σειρα. Δηλαδη 5 παραλληλα 12V500Ah και 12V 500Ah παραλληλα και αυτα σε σειρα. Το ιδιο και οι αλλες δυο πενταδες και αυτες παλι παραλληλα.

Μια ερωτηση ακομα που αναγραφεται οτι αν συνδεσεις μπαταριες παραλληλα η χωρητικοτητα τους προστιθεται και αν σε σειρα οχι. Πως αποδεικνιεται αυτο μπορει να μου πει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

...μου ειπαν πως οταν συνδεεις παραπάνω απο 3 μπαταρίες παραλληλα κανεις το σύστημα ιδιαιτερα αδρανες και πιθανον να αποφορτίζονται πολυ πιο γρηγορα οι μπαταρίες γιατι το εσωτερικο ρευμα που αντιλαμβανονται θα ειναι πολυ μεγαλο και θα νομίζουν πως εχουν και μεγαλο φορτίο...

 

Πώς θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο;

Οταν είναι παράλληλα οι μπαταρίες (δηλαδή όταν π.χ. δύο μπαταρίες είναι συνδεδεμένες έτσι ώστε το κύκλωμα να παίρνει την ονομαστική τάση της κάθε μπαταρία), τότε το ρεύμα που περνά μέσα από κάθε μπαταρία είναι το 1/2 από ό,τι θα είχε εάν ήταν μόνη της. Και αν συνεδθούν τρεις παράλληλα, τότε το ρεύμα μέσα από κάθε μπαταρία είναι το 1/3.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα που αναγραφεται οτι αν συνδεσεις μπαταριες παραλληλα η χωρητικοτητα τους προστιθεται και αν σε σειρα οχι. Πως αποδεικνιεται αυτο μπορει να μου πει κάποιος?

 

Είσαι όντως Ηλ/γος Μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα που αναγραφεται οτι αν συνδεσεις μπαταριες παραλληλα η χωρητικοτητα τους προστιθεται και αν σε σειρα οχι. Πως αποδεικνιεται αυτο μπορει να μου πει κάποιος?

 

Στο βιβλίο της φυσικής της δευτέρας γυμνασίου το πρωτοείδα εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.