Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση υδραυλικού για θεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είμαι πολιτικός μηχανικός και έχω ένα ερώτημα σχετικά με την τελική θεώρηση της οικοδομικής αδείας για σπίτι ιδιοκτησίας μου.

Η πολεοδομία μου ζήτησε βεβαίωση υδραυλικής εγκατάστασης από το σωματείο υδραυλικών. Δεδομένου ότι ο υδραυλικός μου δεν είναι στο σωματείο που δίνει επί πληρωμή 30ευρω αυτές τις βεβαιώσεις, το θέμα είναι βάσει ποιου νομού το ζητούν ? Δεν αρκεί η δική μου υπογραφή?:rolleyes:

Τι πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ο υδραυλικός που κάνει τις οποιεσδήποτε εγκαταστάσεις θα έπρεπε να έχει την απαιτούμενη άδεια, άρα να είναι και στο σύλλογο? Εμένα πάντως, μου γεννιέται το ερώτημα, γιατί να μην είναι στο σύλλογο? Διαφορετικά, θα πρέπει να σου βρει κάποιον που θα υπογράψει αντί αυτού τα σχετικά κι εσύ με τη σειρά σου θα πληρώσεις. Κι εδώ ανοίγει ένα σοβαρό θέμα σχετικά με το ποιοί μπορούν να κάνουν τί?

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρέωση του επιβλέποντα να γνωρίζει εκ των προτέρων - πριν μπουν στην οικοδομή υδραυλικός και ηλεκτρολόγος - αν ανήκουν στο αντίστοιχο σύλλογό τους, αν είναι πιστοποιημένοι και αν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Πρώτη φορά συνεργάστηκες με αυτόν τον υδραυλικό;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχει χαρτιά στην Εφορία , οπότε χρειάζεται κάποιον άλλο .

Επίσης νομίζω ότι απαιτείται προυπηρεσία γιά να πάρεις το δικαίωμα να κάνεις μόνος εγκαταστάσεις και πιθανόν ο συγκεκριμμένος να μην το έχει .

 

Τέλος γιά εμένα είναι μαχητό το χαρτί του υδραυλικού , εφ' όσον αποδείξεις ο ίδιος ότι ανέλαβες την κατασκευή του δικτύου με υδραυλικούς μεροκάματο .

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρέωση του επιβλέποντα να γνωρίζει ...

Τί εννοείς συνάδελφε Brasco;

Τον επιβλέποντα Μηχανικό ή τον επιβλέποντα Μηχανικό που είναι -συγχρόνως- επιστάτης (ή εργοδηγός

ή εκτελών χρέη γενικού εργολάβου);

 

Στην πρώτη περίπτωση, φυσικά και δεν είναι υποχρέωση του επιβλέποντος να γνωρίζει τα συνεργεία,

παρά μόνο να συμβουλεύει -σχετικώς- τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει αναθέσει με συμβολαιογραφική πράξη εργολαβικού προσύμφωνου την κατασκευή του έργου σε γενικό εργολάβο να του το παραδώσει με το κλειδί στο χέρι (και με το ρεύμα) τοτέ ναι, ο επιβλέπον έχει της πολλαπλές αρμοδιότητες και ευθύνες που ο ιδιοκτήτης λόγο αντικειμενικών δυσκολιών (σε περίπτωση που δεν είναι μηχανικός) δεν έχει.

 

Και είναι λογικό αυτό, όταν ο ιδιοκτήτης είναι ανίδεος και άσχετος με θέματα μηχανικού (νομοθεσία, κατασκευαστικά, ασφάλεια και πολλά άλλα) κάποιος άλλος τα φορτώνεται.

Αυτός ο άλλος θα είναι ή ο γενικός εργολάβος όπου στο εργολαβικό προσύμφωνο περιγράφονται λεπτομερέστατα όλες οι υποχρεώσεις και ευθύνες του, ή σε περίπτωση που το έργο γίνεται με επιμέρους υπεργολάβους το μπαλάκι πέφτει στον μηχανικό που έχει την γενική επίβλεψη του έργου (με τις αντιστοιχες απολαβές πάντα...).

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ συνάδελφε.

Στην περίπτωση που περιγράφεις, ο ιδιοκτήτης (παρ' όλο που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις) αν θέλει,

αναθέτει την επιστασία σε Μηχανικό· δεν υποχρεούται.

Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο, τότε ο επιστάτης - επιβλέπων επιλέγει τα συνεργεία, αλλιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλει,

αναθέτει την επιστασία σε Μηχανικό· δεν υποχρεούται.

 

Την επιστασία στην οικοδομή κάποιος πρέπει να την κάνει.

Με το να πετάξεις ένα τσούρμο συνεργεία σε ένα γιαπί το τελικό αποτέλεσμα καλύτερα να μην πούμε τι θα είναι...

 

Ο επιβλέπον κάνει αυτό που λέει η λέξη, επίβλεψη.

Ο ιδιοκτήτης όμως που έχει άγνοια, επιστασία δεν μπορεί να κάνει (μεταξύ μας έχω γνωρίσει και μερικούς μηχανικούς που δεν γνωρίζουν να κάνουν...).

Από την άλλη όλες οι ευθύνες βάση νομοθεσίας βαρύνουν πρώτα τον επιβλέποντα όταν δεν υπάρχει γενικός εργολάβος.

Ούτως ή άλλως η νομοθεσία καθορίζει επαυξημένη αμοιβή επίβλεψης σε αυτές τις περιπτώσεις (της αυτεπιστασίας που λέει και το ΙΚΑ).

Αυξημένες αρμοδιότητες - σχεδόν καθημερινή παρουσία στο έργο - αυξημένη αμοιβή.

 

Άρα το αν θέλει δεν ισχύει. Και ιδιοκτήτης και μηχανικός υποχρεούνται βάση νομοθεσίας (και κοινής λογικής) να αναλάβει ο καθένας τον ρόλο του. Και ο ρόλος του ιδιοκτήτη δεν είναι να κάνει τον επιστάτη - εργοδηγό, πλρώνει κάποιον για αυτό τον υπεύθυνο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Και ο ρόλος του ιδιοκτήτη δεν είναι να κάνει τον επιστάτη - εργοδηγό, πληρώνει κάποιον για αυτό τον υπεύθυνο ρόλο.

Σύμφωνοι· αλλά βάσει της νομοθεσίας δύναται να κρατήσει τον ρόλο του επιστάτη για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Ο Chilon έχει απόλυτο δίκιο .

Οταν ο ιδιοκτήτης κάνει το έργο ΜΕ ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ , σύμφωνα και με όσα δηλώνει στο ΙΚΑ , τότε εκτός από ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ είναι και ΓΕΝΙΚΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ .

Αρα είναι αποκλειστικά υπεύθυνος γιά την ποιότητα του προσωπικού που επιλέγει αποκλειστικά ο ίδιος .

 

Ο γενικός Επιβλέπων έχει ευθύνη γιά την θέση του κτιρίου στο οικόπεδο και την τήρηση των εγκεκριμμένων αρχιτεκτονικών σχεδίων .

Ο Επιβλέπων των στατικών έχει την ευθύνη γιά τον Φ.Ο. του κτιρίου και ο Επιβλέπων των μηχανολογικών γιά την εφαρμογή των σχεδίων ως πρός την θέση και τον τύπο των υλικών .

 

Οι Επιβλέποντες Μηχανικοί δεν είναι Αστυνομικοί γιά να ελέγχουν ποιοί εργάζονται στο έργο , αν είναι νόμιμοι η παράνομοι μετανάστες , αν είναι δηλωμένοι η όχι στην εφορία και στο σωματείο τους .

Αυτό που είναι υποχρεωμένοι οι επιβλέποντες να κάνουν , είναι να αναλαμβάνουν την κοινωνική ευθύνη , ώστε να είναι ασφαλείς οι χρήστες των κτιρίων .

 

Η ποιότητα και η τοποθέτηση των πλακιδίων και οι κολλήσεις του υδραυλικού , δεν είναι θέματα κοινωνικής ευθύνης και ασφάλειας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.