Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος ο ΚΤΣ έχει κάποια ελάχιστα όρια που πρέπει να τηρούνται. Πχ σου λέει ότι αν από 6+1 δοκίμια το ένα αποτύγχει θεωρείται ότι η παρτίδα είναι επιτυχημένη. Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση που αναφέρω μπορεί και να μιλάμε για ποσότητες μέχρι και 120 κυβικά (αν θυμάμαι καλά γιατί έχω καιρό να ανοίξω τον κανονισμό). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μέχρι και 20 κυβικά σκυροδέματος μπορεί να μην έχουν την αντοχή που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Katerinagian

Ο ΚΤΣ επιτρεπει στα εργοστασια να παραγουν με 5% υποαντοχες. Δηλαδη βασει νομου επιτρεπετε μεχρι το 5% των δοκιμιων να μην περνανε τον ελεγχο. Επειδη ομως τα δοκιμια σπανε στις 28 μερες και τα μπετα συνηθως εχουν πεσει ακολουθειται συγκεκριμενη διαδικασια ωστε να ελεγθει αν ο φορεας εχει τελικα μεγαλυτερη αντοχη απο αυτην που σχεδιαστηκε. Ολα αυτα ειναι ξεκαθαρα στον ε.κ.τ.σ.

 

@cna

Προφανως εννοεις τα κριτηρια συμμορφωσεως. Βρες τα κριτηρια στον κτσ γιατι τα εχεις λιγο μπερδεμενα.

 

Σημειωση:

1.Βασει κανονισμου με την ληψη δοκιμιων δεν μπορεις να απορριψεις το σ/κ

που επεσε! Αν εφαρμοστει το αναλογο κριτηριο και ο ελεγχος δεν περασει τοτε το σ/κ αμφισβητειται δεν απορριπτεται.

2.Οι διαδικασιες που ακολουθουνται μετα βασει κτσ ειναι υπερ του παραγωγου αποδεδειγμενα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε διατύπωσα λάθος τις σκέψεις μου και ζητώ συγγνώμη γι' αυτό. Στα κριτήρια συμμορφώσεως αναφερόμουν για να καταδείξω το πού μπορεί να οδηγήσει το γεγονός ένα δοκίμιο να μην πιάνει τα όρια που πρέπει (θεωρεί ο ΚΤΣ ότι μπορεί να οφείλεται σε κακή συντήρηση κλπ κλπ)*.

 

Στα ελάχιστα όρια αντοχών σε σχέση με το δελτίο παραγγελίας συμφωνώ μαζί σου.

 

* Σε οικοδομή 1000+ κυβικών μόνο ένα δοκίμιο μου παρουσίασε υποαντοχές και αυτό γιατί ο οδηγός της βαρέλας πρόλαβε να ρίξει νερό μέσα, ύστερα από "εντολή" των μαστόρων. Βασικά ήθελα να στείλω την βαρέλα πίσω από εκεί που ήρθε αλλά δεν με άφησε ο εργοδότης μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτηρια τα βρηκα προχειρα εδω:

http://www.teicrete.gr/chemistry/matlab/kts/arthro13.htm#13.6.2

Παρ 13.6

 

Αυτό αναφέρεται σε κάποιον κανονισμό, σε κάποιον νόμο, κάπου;

οριστε :smile:

Link to comment
Share on other sites

@xaniared,

 

σε ευχαριστώ για την διαφωτιστική απάντηση σου...

 

Εγώ ανήκω στο κριτήριο Α (Εργοστασιακό σκυρόδεμα, Εργοταξιακό σκυρόδεμα μικρών έργων)

 

-X6 ¦ fck + 1,60 s 1ος Κανόνας αποδοχής

Xi ¦ fck - 2 MPa 2ος Κανόνας αποδοχής

 

όπου:

-X6 = Μέσος όρος αντοχής των 6 συμβατικών δοκιμίων της δειγματοληψίας

Xi = Η αντοχή κάθε συμβατικού δοκιμίου της δειγματοληψίας

s = Η τυπική απόκλιση της δειγματοληψίας που προκύπτει από τη Σχέση: ........

 

Τι θα με συμβούλευες βλέποντας τις παρακάτω τιμές θραύσης( kgr/cm2);

Ηλικία δοκιμίων: 28 ημέρες.

1ο: 253

2o:271

3o:231

4o:249

5o:262

6o:253

 

x6:253 & fπ 232, τελική κατηγορία κατάταξης c16/20, με παραγγελία c20/25.....

Link to comment
Share on other sites

Με τα στοιχεία που παραθέτεις δεν νομίζω ότι είσαι εκτός προδιαγραφών. Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι το σκυρόδεμα είναι κατηγορίας C16/20;

 

Έχεις -Χ6 (μέσο όρο αντοχής): 25,32 ΜPa (1kgr/cm2=0,10 ΜPa) με τυπική απόκλιση s=1,35* (η οποία για την στατιστική είναι πολύ καλή). Επίσης η μικρότερη αντοχή δοκιμίου είναι τα 23,1MPa > fck - 2 MPa

 

* Εδώ έχω μόνον μια αμφιβολία γιατί μπορεί από στατιστικής άποψης να είναι πολύ καλή τυπική απόκλιση αλλά ο ΚΤΣ θέτει s>=1,5 ΜPa

 

** Το fck είναι η τιμή αντοχής σε θλίψη κάτω από την οποία υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί το 5% των δοκιμίων. Κοίτα τους τύπους της κανονικής κατανομής.

 

*** ΚΤΣ

 

Ακόμα όμως και να έχω καταλάβει λάθος δεν σημαίνει ότι είναι σκάρτη η παρτίδα. Αμφισβητείται η ποιότητά της που σημαίνει ότι πρέπει να γίνει εξαγωγή πυρήνων (η εταιρία θα ισχυριστεί ότι δεν συντηρήθηκαν σωστά τα δοκίμια και να είσαι σίγουρος γι' αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Η παρτιδα περναει κανονικα.

@cna

Το s>=1,5 ΜPa απλα σημαινει οτι αν εχεις μικροτερο s τοτε θα το λαβεις ισο με 1.5 για τους υπολογισμους. Οπως σωστα ανεφερες ειναι υπερ μας το να εχουμε μικρη τυπικη αποκλιση αλλα ο κανονισμος το θετει ετσι για λογους ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το θέτει έτσι για να μας "κλείσει" το ματάκι υπονοώντας ότι μικρές αποκλίσεις παρά είναι καλές για να είναι αληθινές αλλά και για ανεβάσει λίγο το fck.

 

@xaniared με βάλατε τώρα στα γεράματα να ψάχνω ΚΤΣ και κανονικές κατανομές :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

1ος κανόνας:

Θα πρέπει X6 >ή= fck + 1,60 s

253kgr/cm2 /10,20 >ή= 232/10,20+1,6*1,5 =>

24,8 Mpa < 25,14 άρα δεν ικανοποιείται!

 

2ος κανόνας

Xi >ή= fck - 2 MPa

231/10,20 >ή= 232/10,20-2

22,6 > 20,7 άρα ικανοποιείται…

 

Την κατάταξη στο c16/20 την έκανε η δ/νση δημοσίων έργων στην οποία πήγα τα δοκίμια για συντήρηση και για θραύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.