Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτυχία δοκιμίων και χρήση ρευστοποιητή-Κριτήρια συμμορφώσεως


 

Recommended Posts

@trevor_

Το αλλο παραλογο ειναι οτι μπορεί για τα δικα μου δοκίμια (συμφωνα με τη μοναδα σκυροδεματος) να φταιει

1. η αποθηκευση των δοκιμιων σε σιδερενιο βαρέλι (πολυ καλα πλυμενο ομως απο εμενα) το οποιο ειχε ρευστοποιητη (το εφεραν αυτοί), πραγμα που απεκλεισα ως λόγο για τη μειωμενη αντοχή.

2. να μην παρθηκαν σωστα τα δοκίμια, επισις το αποκλειω μιας και ημουνα παρων

3. Οι μητρες που ηταν χυτοσιδηρες (η μοναδα σκυροδεματος μου τις εφερε) και μπορεί να ειχαν ελαφρα αποκλιση (μετρηθηκε αποκλιση 1-2 χιλιοστα ως προς τα 150mm που ειναι η ακμη)

4. Κατι αλλο που δεν δεν μπρω να δωσω μια λογική εξηγηση

 

1.Αυτα που αναφερεις αποκλειεται να μειωσαν τοσο την αντοχη.

2.Δεν ξερω αν το παρατηρησες αλλα αυτες οι αντοχες δεν πληρουν ουτε την κατηγορια C16/20.

3. Tις αντοχες που σου εδωσε η μοναδα παρασκευης σκυροδεματος να μην τις λαβεις σοβαρα υποψιν. Τα εργαστηρια δεν εχουν προβλημα να χρηματιστουν...

4.Καταγραφικα απο τις βαρελες πηρες για να ελενξεις αν συμβαδιζουν με τη μελετη συνθεσης?

5. Για να γινει πυρηνοληψια πρεπει να γινει πρωτα συντηρηση του σ/κ απο τις 18 εως τισ 60 μερες (διαβρωχη, λινατσες κτλ). Αν δεν γινει στις 60 μερες ακουλουθειται αλλη διαδικασια για την οποια δεν ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 304
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα αποτελέσματα θραύσης δοκιμίων και βγήκαν C16/20 αντί για C20/25.

Η εταιρεία παραγωγής σκυροδέματος δεσμεύτηκε να πάρει καρότα και να κάνει έλεγχο με κρουσίμετρο. Ωστόσο, μήπως θα ήταν σκόπιμο εκ μέρους μου να κάνω αίτηση στη Δ/νση δημοσίων έργων ώστε να έρθουν και αυτοί να πάρουν καρότα;

Στην πραγματικότητα δεν περιμένω διαφορετικά αποτελέσματα. 2 δοκίμια από κάθε βαρέλα, και όλα έδειξαν 16/20. Τι πρέπει να κάνω μετά; Ποιες οι υποχρεώσεις της εταιρίας μετά από αυτά τα αποτελέσματα; Αν θέλω να το συνεχίσω πρέπει να πάω μέσω της δικαστικής οδού ή ο νόμος προβλέπει κυρώσεις για αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καρότα και κάνε νέα επίλυση με σκυρόδεμα C16/20. Εάν οι διαφορές είναι μικρές τότε προσπάθησε να τα βρεις με την εταιρία σε μια λογική αποζημείωση αλλιώς ενισχύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη ήταν με 16/20, αλλά λόγω της μικρής διαφοράς στο κόστος αποφασίσαμε να βάλουμε 20/25. Γι' αυτό δεν ανησυχώ για την στατικότητα του κτιρίου, αλλά θεωρώ απαράδεκτο να έρχεται άλλο σκυρόδεμα από αυτό που παραγγέλνω και από αυτό που αναφέρεται στο δελτίο αποστολής. Είναι απαράδεκτο εκ μέρους των εταιρειών σκυροδέματος να μειώνουν την ποιότητα για 2€/μ3 και θα ήθελα να ξέρω τι κυρώσεις μπορούν να τους επιβληθούν! Μου κάνει εντύπωση, γιατί ήξεραν ότι παίρνω δοκίμια! Τι κάνουν στις περιπτώσεις ιδιωτικών έργων που δεν παίρνουν δοκίμια;

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη και άμεση απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσφύγεις στην δικαιοσύνη πάντως. Δεν ξέρω αν είναι ποινικό αδίκημα ώστε να κινηθεί αυτεπάγγελτα ο Εισαγγελέας (απάτη κοκ), αλλά ξέρω από περίπτωση στην περιοχή μου ότι κλήθηκε τελικά η εταιρία να αποζημιώσει πλήρως τον ιδιοκτήτη. Κανονικά θα έπρεπε να μπαίνει λουκέτο σε τέτοιες εταιρίες αλλά τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχη περίπτωση η εταιρία έκανε δώρο όλο το σκυρόδεμα του έργου στον ιδιοκτήτη και στον μηχανικό πλήρωσε τη μελέτη για σκυρόδεμα κατώτερης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα thread στο ************* όπου θα αναφέρουμε ονομαστικά τις εταιρείες παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος οι οποίες αποτυγχάνουν να πιάσουν τα όρια αντοχής που αναγράφουν τα δελτία αποστολής;

 

Όπως επίσης και τις εταιρείες αυτές όπου τα αποτελέσματα θραύσης των δοκιμίων είναι πολύ πάνω από τα αναμενόμενα (ώστε να τις προτιμάμε)

Link to comment
Share on other sites

Brasco και το καθ' υπερβολήν επιπλέον δημιουργεί πρόβλημα. Καταλαβαίνεις προφανώς ότι όταν ο μελετητής υπολογίζει αντοχή σκυροδέματος C20/25 και τελικά αυτό που τοποθετείται είναι κατηγορίας C30/37 δημιουργούνται πολλαπλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα thread στο ************* όπου θα αναφέρουμε ονομαστικά τις εταιρείες παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος οι οποίες αποτυγχάνουν να πιάσουν τα όρια αντοχής που αναγράφουν τα δελτία αποστολής;

 

Όπως επίσης και τις εταιρείες αυτές όπου τα αποτελέσματα θραύσης των δοκιμίων είναι πολύ πάνω από τα αναμενόμενα (ώστε να τις προτιμάμε)

 

Ολες οι εταιριες παρασκευης σκ/τος αποτυγχανουν τακτικα στη θραυση δοκιμιων. Ακομα και στατιστικα να το δεις στην χειροτερη περιπτωση σχεδιαζουν με 5% υποαντοχες ;) . Το να αποτυγχουν τα δοκιμια ειναι καθολα νομιμο. Απο την αλλη εταιριες που σχεδιαζουν με μεγαλη μεση τιμη δεν υπαρχουν, ολες οριακο σ/κ παραγουν γιατι δεν ειναι χαζες. Η σοφοτερη επιλογη ειναι να επιλεγεις το εργοστασιο με την μικροτερη τυπικη αποκλιση, αλλα την τυπικη αποκλιση δεν την γνωστοποιει κανεις! Μπορεις ομως να κρατας το αρχειο σου με τα δοκιμια που σπας και μακροχρονια να μπορεις να υπολογιζεις την τυπικη αποκλιση με σχετικη ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

xaniared, τι εννοείς λέγοντας ότι το να αποτυγχάνουν τα δοκίμια είναι καθόλα νόμιμο; Δηλαδή η εταιρεία η οποία στέλνει σκυρόδεμα χαμηλότερης ποιότητας από αυτό που ο μηχανικός έχει παραγγείλει είναι καθόλα νόμιμη; Αυτό αναφέρεται σε κάποιον κανονισμό, σε κάποιον νόμο, κάπου;

 

Brasco, συμφωνώ να ονομάζουμε τις εταιρείες που αποτυγχάνουν σύμφωνα με τη θραύση των δοκιμίων. Αυτό είναι άλλωστε και ο ‘ελεύθερος ανταγωνισμός’.

Προσωπικά περιμένω τις κινήσεις της εταιρείας, όσο αφορά τη δέσμευση της να πάρει καρότα. Εφόσον αυτό γίνει, περιμένω αποτελέσματα και εφόσον τα αποτελέσματα συμφωνούν με αυτά των δοκιμίων, θα τη δώσω στεγνά! Άλλωστε η δουλειά τους πρέπει να είναι και η διαφήμιση τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.