Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 25% ο φόρος στα μπλοκάκια


Recommended Posts

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΠΕΙ ΔΥΟ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ????

ας μην πω τίποτα ,οπως θα ηθελα.καλα να παθαινουμε.να το πανε στο 50%.αφου μετα απο διακυβερνηση 20 ετων τους εδωσαν 45% ,πολυ καλα μας κανουν.η μοιρα των προβατων ειναι να τα σφαζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Αχιλλέα μπορεί να είναι όπως το λές αλλά το θέμα είναι πως πρέπει να ΞΟΔΕΨΕΙΣ 7200 από τα 13800 για κατακτήσεις το αφορολόγητο. Αφορολόγητο που όμως υπολογίζεται στο 100% των εσόδων σου ενώ στη πραγματικότητα έχεις στη διάθεσή για ξόδεμα σου το 75%!!!! να μη πω λιγότερο.

 

Και μία παράμετρος που μόλις σκέφθηκα.... Έχοντας στη διάθεσή σου τα 13800 μόνο από τα 19800 που θα είχες στη διάθεσή σου {(2000-350ΤΣΜΕΔΕ)Χ12} .... θα πας να ξοδέψεις 7200 εύκολα??? Άρα δεν θα κατακτήσεις το αφορολόγητο ... άρα θα φορολογηθείς περισσότερο !!!!

 

Κι όπως είπα το 25% της παρακράτησης.... ΘΑ το πάρουμε σε τρία τέρμενα !!! Και χωρίς επιτόκιο φυσικά!!!

 

Θα ήθελα να ήξερα ..... από τη στιγμή που αν αργήσουμε εμείς το ΦΠΑ έστω και μια ημέρα πέφτει πρόστιμο 1.5% μηνιαίως (1.5Χ12=18% ετήσιο) κι όχι ημερήσιο (18%/365) .... εγώ γιατί να μη ζητήσω τη παρακράτησή μου με το ίδιο επιτόκιο αφού η εκκαθάρισή μου έχει γίνει από τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ και ΔΕΝ μου έχουν αποδοθεί τα χρήματά μου ΑΚΟΜΑ???

Γιατί να μη ΖΗΤΗΣΩ 6μήνες τώρα Χ 1.5% = 9% ΤΟΚΟ.

Γιατί να αισθάνομαι ότι ΖΩ ΣΕ ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΗ ΧΩΡΑ και πληρώνω κεφαλικό φόρο???

Link to comment
Share on other sites

και πληρώνω κεφαλικό φόρο???

o κεφαλικος φόρος στην Τουρκοκρατια ηταν 10%.

σημερα στην απελευθερωμενη Ελλαδα αν τους αθροισεις θα περνανε το 50%

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GRTOPO δεν είναι 7200 είναι 4800 για τα 24000 (εκτός αν άλλαξα κάτι από εχθές που το είδα) αλλά πάλι δεν τα μαζεύεις όσο και να χτυπηθείς είτε έχεις τα 19800 που λες είτε τα 13800 απλά δεν τα μαζεύεις γιατί αυτά που μετράνε στα έξοδα που χτίζουν το αφορολόγητο είναι λίγα σε σχέση με τα πάγια έξοδα σου. Πχ. Φως νερό τηλ κιν μεταφορές (μετρο/λεω) κοινόχρηστα κα που τώρα δεν τα θυμάμαι δεν μετράνε.

Ο λόγος που μπήκαν οι αποδείξεις είναι πρώτον για να πληρώσουμε όλοι παραπάνω ενώ θα μας λένε παραμύθια περί λιγότερων (είναι δηλ μαθηματικό τέχνασμα) κα δεύτερον γιατί με βάση όλα τα τεκμήρια που βάζουν πλέον υπάρχει στο όνομα του καθενός μια λίστα με όλη του ζωή για ένα έτος. Αν μου τα δώσετε αυτά σε εμένα θα σας κάνω μια ωραία στατιστικούλα με μια προεκτασούλα (αμφιβόλου) εμπιστοσύνης και τι έχουμε? Μεγαλύτερο φακέλωμα και από τη Σταζι. εεεε το facebook εννοώ

 

Παρόλα αυτά το 25% που το είδατε εκτός από τις πληροφορίες του Έθνους δηλ που το είχα δει και πριν. Υπάρχει κάπου γραμμένο επίσημα αυτοί οι συντελεστές που έλεγε στο προσχέδιο ξέρουμε που αναφέρονται? Γιατί γράφουν για άρθρα αλλά αν δεν έχεις το αρχικό δεν βγαίνει άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Τι 25% τι 20% και 90% να ήταν αφού η παρακράτηση επιστρέφεται την επόμενη χρονιά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ή πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται, και θέλει προσοχή να είναι σωστοί οι εργοδότες και να την καταβάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι 25% τι 20% και 90% να ήταν αφού η παρακράτηση επιστρέφεται την επόμενη χρονιά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ή πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται, και θέλει προσοχή να είναι σωστοί οι εργοδότες και να την καταβάλουν.

 

Σωστά αν το 10% του έτους σου σου φτάνει για να ζήσεις δε σε νοιάζει καθόλου.

Επειδή όμως εμένα ούτε το 80% με φτάνει με νοιάζει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, τα "μπλοκάκια" που ως τώρα έχουν παρακράτηση 20% πλέουν σε πελάγη ευτυχίας? Το 5% θα τους μαράνει?

 

Η χαμένη αξιοπρέπειά τους κερδίζεται με το 5% αυτό?

 

Να δούμε οι φουκαράδες αυτοί που θα βρουν έξοδα να βάλουν στα "βιβλία" τους...

 

Οσο για τις αποδείξεις, μόνο τις βενζίνες και τα σουπερμάρκετ να μαζέψετε πιάνετε 6 χιλιάρικα τουλάχιστον. Από λεφτά που τα σκάσατε. Σαν κορόιδα, για να εξυπηρετηθεί ο μεγαλομελετητής...

 

Αντε, πρωί-πρωί, τα πήρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα agior...

Το 5% σήμαινει ότι κάποιος οιωνεί μισθωτός απο 800€ το μήνα πέφτει στα 750€.

Δεν είναι και ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Τι 25% τι 20% και 90% να ήταν αφού η παρακράτηση επιστρέφεται την επόμενη χρονιά δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ή πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεται, και θέλει προσοχή να είναι σωστοί οι εργοδότες και να την καταβάλουν.

 

Πολύ υπεραπλουστευμένη προσέγγιση στο θέμα κάνεις, ίσως, επειδή δεν σε αγγίζει και δεν σε ενδιαφέρει. Από τους παραπάνω αναλυτικούς υπολογισμούς του GRTOPO προκύπτει, όμως, ότι η επί πλέον παρακράτηση αφενός δυσκολεύει τον τρόπο της διαβίωσης, κάθε μήνα, του μηχανικού που την επιβαρύνεται αφετέρου δημιουργεί τεράστιο θέμα όταν καθυστερεί η επιστροφή της κατά 1,5- 2 χρόνια και μάλιστα άτοκα, ενώ το κράτος επιβάλλει πρόστιμο όταν καθυστερήσεις για λίγες ημέρες την όποια πληρωμή.

 

Δηλαδή θεωρείς λογικό να γίνεται η εκκαθάριση της δήλωσής σου τον ΙΟΥΝ ή τον ΑΥΓ και το Κράτος να μην σου επιστρέφει τον επί πλέον παρακρατηθέντα φόρο σε 5, 6, 7 και βάλε μήνες, και μάλιστα χωρίς καμία εξήγηση ή απάντηση στα ερωτήματά σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.