Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 25% ο φόρος στα μπλοκάκια


Recommended Posts

Αν τα θέματα δεν τα απλουστεύεις πας γυρεύοντας. Μην βάζεις πολλά στο κεφάλι σου αν σου φαίνονται πολλά αυτά που έχεις ήδη. Αν δεν σου αρέσει μην το κάνεις.

 

Εξυπακούεται ότι δεν μου αρέσει ότι πληρώνομαι 1000 και παίρνω στο χέρι 750 και τα 250 να "κάνει να λάβω" και ότι θα ήταν καλύτερο να ήταν 800/200. Αλλά αντιλαμβάνομαι και την θέση μου στην κοινωνία. Σε μεγάλη μερίδα Ελλήνων δεν μπαίνουν (κατά κεφαλή) ούτε 300 ευρώ τον μήνα στο σπίτι. Αυτό είναι πρόβλημα φίλε, όχι το αν θα μου παρακρατηθεί (αργότερα θα επιστραφεί) το 20% ή το 25%.

 

Προτείνω να σταματήσουμε να βλέπουμε την πάρτι μας. Είναι δύσκολοι καιροί πρέπει όλοι να είμαστε προσηλωμένοι και να δουλεύουμε με συνείδηση, κάτι που, δυστυχώς, δεν έχουμε πετύχει εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ok... να δουλεύουμε με συνείδηση. Δυστυχώς όμως αυτό απαιτεί ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΠΟ Ο Λ Ο Υ Σ. !!!

Ξεκινώντας από τη κεφαλή της Πολιτειακής και Πολιτικής Αρχής και τέλος φθάνοντας στον πιο φτωχό πολίτη αυτής της χώρας.

Ξεκινώντας από τον Πρωθυπουργό και τους Υπουργούς, και όλους όσους κατεργάζονται όρους και κανονισμούς διαβίωσης σε αυτή τη χώρα. Προχωρόντας στους ελεγκτικούς μηχανισμούς δημοσίου εφορίες - πολεοδομίες κλπ, συνεχίζοντας στους γιατρούς των δημοσίων νοσοκομείων κλπ κλπ μεγαλοεργολάβους - καναλάρχες-εκδότες. Δυστυχώς αυτό που κατάλαβα από τη διαβίωσή μου τόσα χρόνια στην Ελλάδα είναι πως όσο μεγαλύτερα ποσά χρωστάς στο Δημόσιο τόσο πιο προστατευμένος είσαι!!!

Καλώς ή κακώς η Ελλάδα ΔΕΝ είναι Σουηδία!!!

 

ΥΓ. Να αναφέρω πως σε συνάδελφο που πήγε στην οικεία ΔΟΥ του και "Διαμαρτυρήθηκε εντόνως" για την επιστροφή της παρακράτησής του, ο Προϊστάμενος της ΔΟΥ για να τον κατευνάσει (δλδ να του πει ότι είναι αδύνατο το αίτημά του) του έδειξε εμπιστευτικό έγγραφο από το Υ.ΟΙΚ που διέτασσε τις ΔΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΦΟΡΟΥ .... παρά ΜΟΝΟ σε ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ!!!!

Αυτό για όσους ονειρεύονται - υπολογίζουν σε είσπραξη της παρακράτησης του οικονομικού έτους 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Προχωρόντας στους ελεγκτικούς μηχανισμούς δημοσίου εφορίες - πολεοδομίες κλπ, συνεχίζοντας στους γιατρούς των δημοσίων νοσοκομείων κλπ κλπ μεγαλοεργολάβους - καναλάρχες-εκδότες. Δυστυχώς αυτό που κατάλαβα από τη διαβίωσή μου τόσα χρόνια στην Ελλάδα είναι πως όσο μεγαλύτερα ποσά χρωστάς στο Δημόσιο τόσο πιο προστατευμένος είσαι!!!

 

Πολύ οσμή αναδίδεται. Άσχημα τα πράγματα ...

 

Μακάρι οι κυβερνώντες μας να διέθεταν τα ελάχιστα προσόντα για να κυβερνούν. Δεν γράφω να ηγούνται . Μεγάλη κουβέντα...

Δυστυχώς διαθέτουν μόνο προσόντα για υπουργικά ταξίδια με λίμο και εντυπωσιακές συνοδούς , εικονικούς τσακωμούς στη Βουλή για να πείσουν ότι κάτι τελικά έχουν να χωρίσουν από τους "άλλους" , το μεγάλο ταλέντο δε σχετίζεται με τη διασπάθιση του δημόσιου χρήματος.

 

Σε ακολουθία οι διαβρωμένοι ως σάπιοι μηχανισμοί ελέγχου ... Μηχανισμοί που όταν και αν σε "βρούν" εντάξει σε έλεγχο , κάποιες φορές δεν θα διστάσουν και να σε εκβιάσουν και να σε τυλίξουν σε μια "κόλλα" χαρτί επικαλούμενοι νόμους και διατάξεις που είναι σχεδόν αδύνατον να τους γνωρίζεις για να ξεκινήσεις αντίλογο...

 

Υπάρχει πουθενά φως ;

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αλλά και το εκλογικό σύστημα της ενισχυμένης αναλογικής που καθορίζει πως προσμετρώνται και κατανέμονται οι ψήφοι σε μονοεδρικές/πολυεδρικές περιφέρειες.

Δεν ξέρω αν θυμάσαι κάποιες εποχές που μετακινούσαν ολόκληρους στρατιωτικούς σχηματισμούς ώστε σε συγκεκριμένες έδρες να επικρατήσει συγκεκριμένο κόμμα. Το κόμμα άλλαζε εκ περιτροπής αλλά η ιστορία και τα διδάγματα παραμένουν ίδια ...

 

Βέβαια , για την ασυλία των εθνοπατέρων , την ατιμωρησία τους καθώς και τους μισθούς τους , μόνοι τους τους ψηφίζουν και τότε έχουν απαρτία.

 

Φυσικά και φταίμε φίλε μου. Φταίμε πολύ.

 

Αλλά μυαλό δεν βάζουμε !

Link to comment
Share on other sites

μην υποτιματε την δυναμη της αδρανειας του κρατικου τερατος συναδελφοι και την αντισταση σε καθε προσπαθεια αλλαγης.

 

θελω να πω, πολλα απο αυτα που βλεπουμε ως λαθη, αδικιες, υπερβολες, εξαιρεσεις, παραθυρακια και κερκοπορτες, ειναι αποτελεσμα της προσπαθειας για μια ουσιαστικη μεταρρυθμιση.

 

αγαθες προθεσεις εγω δινω παρα πολυ δυσκολα. Αλλα σαν σκεπτομενος πολιτης αντιλαμβανομαι μια προσπαθεια τουλαχιστον συμμαζεματος και συγγισματος απο πανω. Τωρα πώς εκτελειται η προθεση, αλλο καπελο, αλλη κουβεντα και αλλη ιστορια να συζηταμε στα καφενεια.

 

Μαζι σας κι εγω για την ανικανοτητα της Μπιρμπιλη, για το αισχος Πετσαλνικου (που ειχε και σοβαρο προφιλ.....), για την εθνικη ντροπη του να παραλαμβανουμε εμεις υποβρυχια που γερνουν και να εχουν φτασει οι αλλοι στο Σουνιο 10 φορες απο το γεναρη του 2009 και αλλα πολλα.

 

Αλλα αναρωτιεμαι αν ειμαι μονο εγω που βλεπω οτι ημασταν σε ενα λασπωδες τελμα, στον βουρκο μεσα, απο το 99 περιπου μεχρι σημερα οσον αφορα την φιλοσοφια της χωρας, και οτι τωρα υπαρχει τουλαχιστον μια δεδηλωμενη προθεση για αλλαγη σε πολυ σοβαρα θεματα.

 

Και οταν ακουω και διαβαζω για ανικανοτητα και ελλειψη ηγεσιας, αναρωτιεμαι αν οι πολιτες που εκφραζουν αυτες τις αποψεις εχουν στο μυαλο τους καποιον ηγετη που θα τους καλυπτε και υπαρχει πραγματικα και δεν ειναι ηρωας στα κομικς. Γιατι εγω κοιταω σε ολο το φασμα και στην καλυτερη βαζω τα γελια.

 

Ομως πιστευω οτι απο το να μην κανουμε απολυτως τιποτα, ειναι προτιμοτερο να προσπαθησουμε να κανουμε κατι. Για να γινει στην Ελλαδα κατι, πρεπει να πεις οτι θα τα κανεις ολα. Κι αν γινει τελικα μονο ενα, εγω θα πω παλι καλα. Γιατι εδω και πολλα χρονια δεν γινοταν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν ακουω και διαβαζω για ανικανοτητα και ελλειψη ηγεσιας, αναρωτιεμαι αν οι πολιτες που εκφραζουν αυτες τις αποψεις εχουν στο μυαλο τους καποιον ηγετη που θα τους καλυπτε και υπαρχει πραγματικα και δεν ειναι ηρωας στα κομικς. Γιατι εγω κοιταω σε ολο το φασμα και στην καλυτερη βαζω τα γελια.

 

Συμφωνώ !

Μεγάλη κουβέντα ο ηγέτης και η άσκηση ηγεσίας ...

 

Ομως πιστευω οτι απο το να μην κανουμε απολυτως τιποτα, ειναι προτιμοτερο να προσπαθησουμε να κανουμε κατι. Για να γινει στην Ελλαδα κατι, πρεπει να πεις οτι θα τα κανεις ολα. Κι αν γινει τελικα μονο ενα, εγω θα πω παλι καλα. Γιατι εδω και πολλα χρονια δεν γινοταν τιποτα.

 

Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να υπάρχουμε ζώντας αξιοπρεπώς , οφείλουμε να κάνουμε κάτι. Η απραξία θα μας βυθίσει σε μεγαλύτερο τέλμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κατι φιλε μπορει να ειναι κατι τοσο απλο και σιωπηλο οπως το να πληρωσουμε για μερικα χρονια τους φορους που μας αναλογουνε. κι ας βλεπουμε γυρω μας αλλους να μην το κανουν. γιατι αυτο που τελικα βλεπω εγω σαν προβλημα ειναι οτι ουτε στον καθρεπτη δεν ειναι ειλικρινης ο νεοελλην. θυμα της ιδιας του της υποκρισιας, λεγε λεγε οτι φταιν ολοι εκτος απο τον εαυτο του, στο τελος το πιστεψε και ξεχασε την συμπεριφορα του απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

 

γιατι καλα τα λεμε εμεις εδω, ειμαστε ολοι και μορφωμενοι ανθρωποι, πολλοι εχουν και παραστασεις πολλες λογω εξωτερικου, ηλικιας, εμπειριας κλπ αλλα εγω βλεπω εναν λαο που κοινωνια δεν εχει. Και μου θελει και αντιδραση στις επιταγες των κυβερνησεων που ο ιδιος εκλεγει.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι σε γενικές γραμμές αλλά :

 

Όταν οι ίδιοι οι πολιτικοί επιλέγουν και μεταφέρονται με lear-jet για να πάνε στο τάδε συνέδριο , γιατί ο μέσος πολίτης να κάνει το σκ@τό του παξιμάδι πληρώνοντας ληστρικούς φόρους που προέκυψαν και από την διαχειριστική ανεπάρκεια των κυβερνώντων ;

 

Όταν ο μέσος πολίτης χρωστά ένα μικρό ποσό , επιβαρύνεται με τόκους και πρόστιμα, το κράτος , δανείζεται άτοκα προκαταβολές φόρων και τα επιστρέφει μετά από ένα ή περισσότερα χρόνια. Καλώς ή κακώς σεβόμαστε όπου μας σέβονται ...

 

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα που αποδεικνύουν το αληθές των ισχυρισμών μου αλλά δεν μπορώ να μην συμφωνήσω όταν γράφεις :

 

γιατι αυτο που τελικα βλεπω εγω σαν προβλημα ειναι οτι ουτε στον καθρεπτη δεν ειναι ειλικρινης ο νεοελλην.

 

Το κακό είναι ότι η ειλικρίνεια απουσιάζει και από αυτούς που εκλέγουμε για να την υπηρετήσουν.

 

γιατι καλα τα λεμε εμεις εδω, ειμαστε ολοι και μορφωμενοι ανθρωποι, πολλοι εχουν και παραστασεις πολλες λογω εξωτερικου, ηλικιας, εμπειριας κλπ αλλα εγω βλεπω εναν λαο που κοινωνια δεν εχει. Και μου θελει και αντιδραση στις επιταγες των κυβερνησεων που ο ιδιος εκλεγει.

 

Συμφωνώ. Οι άνθρωποι αυτοί πως να νοιώθουν όταν ξανάρχονται σε ένα κράτος χωρίς υγεία , πρόνοια και όραμα ;Σε ένα κράτος που δεν τους σέβεται ;

Μόνο τυχόν συγγενείς, το πατρικό τους σπίτι με την αυλή και τις γλάστρες, τον όμορφο ήλιο και τον γαλανό ουρανό νοσταλγούν και ξανάρχονται. Όσο επιθυμούν να ξανάρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.