Μετάβαση στο περιεχόμενο

EC2+EC8. Ηρθαν και θα μείνουν. Διαφορές και συγκρίσεις με ΕΑΚ 2000


 

Recommended Posts

ΕΚ2:ελάχιστος οπλισμός κάτω δοκού 2Φ14 σε αντίθεση με ΕΚΩΣ όπου είναι 2Φ12.

 

Νομιζω συναδελφε οτι αυτο ισχυει για κτιρια που σχεδιαζιαζονται με Υψηλο Συντελεστη Πλαστικμοτητας (Σ3,Σ4 σημερινου ΕΑΚ σε ζωνες ΙΙ,ΙΙΙ).Τα υπολοιπα (οπως Σ2 ) μενει ως εχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και δεν είμαι μηχανικός, λόγο της ευρεσιτεχνίας που έχω και μελετώ, θα ήθελα να σας ρωτήσω, δύο κύριες για μένα ερωτήσεις.

α)Ο EC2+EC8 έχει μέσα αυστηρότερους στατικούς συντελεστές ( περισσότερο χάλυβα ) εν σχέσει με τον Ε.Α.Κ 2000 η ακόμη και τον Ν.Ε.Α.Κ?

β)Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας αρμόδιος φορέας, ο οποίος υπεύθυνα να πιστοποιεί, και να δίνει άδειες εκμετάλλευσις και τοποθέτησης στα δομικά έργα, αντισεισμικών ευρεσιτεχνιών.

Με τον ευρωπαικό EC2+EC8 υπάρχει ή θα υπάρξει αυτός ο φορέας?......και στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

α)Ο EC2+EC8 έχει μέσα αυστηρότερους στατικούς συντελεστές ( περισσότερο χάλυβα ) εν σχέσει με τον Ε.Α.Κ 2000 η ακόμη και τον Ν.Ε.Α.Κ?
ΟΧΙ. Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα (και μέχρι να βγει το επίσημο εθνικό προσάρτημα), για ίδια σεισμικότητα, κτίριο κλπ. η επίλυση με ΕΚ8 δίνει σημαντικά λιγότερους οπλισμούς.

 

β)Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας αρμόδιος φορέας, ο οποίος υπεύθυνα να πιστοποιεί, και να δίνει άδειες εκμετάλλευσις και τοποθέτησης στα δομικά έργα, αντισεισμικών ευρεσιτεχνιών.
Δεν το γνωρίζω. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει κάποια επιτροπή στο ΤΕΕ που να ασχολείται με πιστοποίηση δομικών υλικών (χάλυβας, σκυρόδεμα). Π.χ. μπορεί κάποιος να εισάγει χάλυβα από Πακιστάν, χωρίς να γίνει έλεγχος? Φυσικά εδώ είναι Ελλάδα κι όλα είναι πιθανά, αλλά κάτι πρέπει να υπάρχει.

 

Με τον ευρωπαικό EC2+EC8 υπάρχει ή θα υπάρξει αυτός ο φορέας?......και στην Ελλάδα?
Για φορέα δεν ξέρω, ξέρω όμως πως στο κεφάλαιο 10 ο ΕΚ8 ασχολείται με συστήματα σεισμική μόνωσης και για το πως πρέπει να γίνεται η ανάλυση. Ρίξε μια ματιά, πιθανόν να σε ενδιαφέρει. Η δική σου πατέντα σ' αυτή τη λογική δε δουλεύει?

 

Αυτοί που θα έπρεπε να ασχοληθούν με την ευρεσιτεχνία σου είναι οι καθηγητές Αντισεισμικής Τεχνολογίας στο ΕΜΠ (Καρύδης, Σπυράκος κλπ) που έχουν την γνωστή πλατφόρμα προσομείωσης σεισμών (βάζουν πάνω διάφορα σπιτάκια και τα κουνάνε μέχρι να διαλυθούν). Φυσικά θα πρέπει να καταδεχτούν να ασχοληθούν, πράγμα που το βλέπω μάλλον δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

tech_junky σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς για τα φυσικά πρόσωπα δεν υπάρχει τίποτα. Το μόνο που υπάρχει είναι σνομπάρισμα από τους καθηγητές.

Έχουν την προκατάληψη του ξερόλα και του τυποποιημένου. Δεν μπορώ κατ εμένα να το εξηγήσω αλιώς, από το να πιστέψω ότι θίγω πολλά συμφέροντα, και προσπαθούν να περάσει απαρατήρητο.Σε αυτή την προσπάθειά τους θα με βρουν απέναντι.

Θα γίνω ο νέος Βαρώστος.

Link to comment
Share on other sites

Κατά το περασμένο ΣΚ έλαβε χώρα στα περιφερειακά τμήματα του ΤΕΕ την Κοζάνη και Καστοριά ενημερωτική ημερίδα για τον σχεδιασμό φορέων από σκυρόδεμα με βάση τον EC2. Τα αρχεία της ημερίδας (παρουσιάσεις κατά κύριο λόγο που συνόδευαν τα λεγόμενα) βρίσκονται στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ / ΤΔΜ στον παρακάτω ιστότοπο: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEETDM/dokimes

 

Πολλή η θεωρία σίγουρα και ίσως κατά την προσωπική μου άποψη το θέμα δεν καλύφθηκε όπως περίμενα. Το 2001 είχα κάνει την πτυχιακή μου πάνω στον EC8, δε μπορώ να πω πως ένας νέος μηχανικός μπορούσε με αυτά που άκουσε στην ημερίδα να διαμορφώσει άποψη. Και το δυστυχές της υπόθεσης είναι πως από το 2010 προβλέπεται υποχρεωτική εφαρμογή των EC με ταυτόχρονη απόσυρση των εθνικών διατάξεων που αντιτίθενται σε αυτούς...παράλληλα δε τα εθνικά παραρτήματα συνήθως φαίνεται να συμφωνούν με τις τιμές που προτείνονται από τους..."άλλους"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.