Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα (τζάκι) σε πολυκατοικία του 1977 με ιδιόκτητο αέρα


sorak

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα διαμέρισμα τέταρτου ορόφου (τελευταίου) και κάνω μία ανακαίνιση. Μεταξύ άλλων θα ήθελα να φτιάξω και ένα τζάκι.

Το θέμα είναι ότι οι ιδιοκτήτες του οικόπεδου (4 αδέρφια, που δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις) έχουν κρατήσει το δικαίωμα να σηκώσουν και άλλους ορόφους τον λεγόμενο "αέρα".

Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω :

- Μπορώ να τρυπήσω την ταράτσα για να βγάλω την καμινάδα?

- Πρέπει να πάρω ειδική άδεια από τη πολεοδομία?

- Πρέπει να πάρω άδεια και από αυτούς?

- Μπορούν να μου το απαγορεύσουν λόγω “κακών” σχέσεων?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλετε να κάνετε απαιτεί οικοδομική άδεια. Για την έκδοση της οικοδομικής άδειας θα χρειαστείτε και την συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω εδώ μια και το είδα καθώς σαν τοπογράφος δεν έχω ιδέα για το θέμα. Αν νομίζετε μεταφέρετέ το.

Σε οικογενειακό 3όροφο, θέλει ο αδερφός μου στο διαμέρισμα του ισογείου να βάλει τζάκι. 1ος-2ος όροφος έχουν ήδη, αλλά η θέση του τζακιού εκεί δε διευκολύνει τη σύνδεση του υπό κατασκευή στο ισόγειο, με την κοινή καμινάδα. Συνεπώς θα πρέπει να περάσει αυτή εξωτερικά του κτιρίου σε νέα θέση. Από τον φωταγωγό είναι δύσκολο έως αδύνατο. Τι διαδικασία χρειάζεται και τι είδος άδειας για το όλο project; Μηχανολογική μελέτη και πλήρη άδεια οικοδομική; Μικρής κλίμακας; Ενημέρωση φακέλου με την όψη από την οποία θα περάσει η καμινάδα (αυτό πήρα ως πρώτη απάντηση από την πολεοδομία αλλά αμφιβάλλω);

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

 

Κοινή καμινάδα, αν θυμάμαι, απαγορεύεται και καλύτερα να μην το κάνει και ο ίδιος

(λόγοι ασφαλείας)

 

Μηχανολογική μελέτη δεν ξέρω να κάνουμε για την καμινάδα του τζακιού.

 

Αυτό που λέει η πολεοδομία λογικό μου ακούγεται. Ίσως μαζί με κάποια βεβαίωση

ότι δεν δημιουργεί στατικό πρόβλημα ( ; ).

Με κάθε επιφύλαξη... Ας βοηθήσουν και οι συνάδελφοι Αρχιτέκτονες, που τα

ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

 

Κοινή καμινάδα, αν θυμάμαι, απαγορεύεται και καλύτερα να μην το κάνει και ο ίδιος

(λόγοι ασφαλείας)

 

Μηχανολογική μελέτη δεν ξέρω να κάνουμε για την καμινάδα του τζακιού.

 

Αυτό που λέει η πολεοδομία λογικό μου ακούγεται. Ίσως μαζί με κάποια βεβαίωση

ότι δεν δημιουργεί στατικό πρόβλημα ( ; ).

Με κάθε επιφύλαξη... Ας βοηθήσουν και οι συνάδελφοι Αρχιτέκτονες, που τα

ξέρουν καλύτερα.

 

Μία (κοινή δηλαδή) καμινάδα, έχουν ήδη τα 2 υπάρχοντα τζάκια 1ου και 2ου. Όπως είπα όμως (και να ήθελε να το κάνει) δε γίνεται να συνδεθεί με αυτήν το νέο τζάκι λόγω διαρρύθμισης του χώρου. Για εξωτερική, ανοξείδωτη (ή βαμμένη) στην όψη σκέφτεται. θα αρκέσει η αλλαγή της όψης και η ενημέρωση του φακέλου της άδειας; Θα πρέπει να περάσει ΕΠΑΕ κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μία (κοινή δηλαδή) καμινάδα, έχουν ήδη τα 2 υπάρχοντα τζάκια 1ου και 2ου.

Ναι... το κατάλαβα αυτό... Κακώς... (Δεν είναι οι μόνοι πάντως το έχω δει και αλλού - ίσως και να επιτρεπόταν

παλιότερα - δεν ξέρω)

 

Για το άλλο που ρωτάς, όπως είπα, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για την τοποθέτηση της καμινάδας εφόσον επηρεάζονται οι όψεις του κτιρίου θα πρέπει να έχει προβλεφθεί αύτό από την οριζόντιο (εφόσον υπάρχει) και εξαιτίας αυτού εφόσον οι σχέσεις δεν είναι καλές με τους συνιδιοκτήτες αυτοί μπορούν να εμποδίσουν την τοποθέτηση καμινάδας.."Είναι καθαιρετέα ως παράνομη καμινάδα τοποθετούμενη χωρίς κοινή συμφωνία όλων των οροφοκτητών σε εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας χάριν λειτουργίας του τζακιού σε μία από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες του κτιρίου (ΕφΑθ 2711/93 ΕΔΠ 1994,184) ή διερχόμενη από την οροφή διαμερίσματος προς το κοινόχρηστο δώμα προς τον αυτό σκοπό - εκτός αν καταλαμβάνει ελάχιστη επιφάνεια της ταράτσας, έχει ασήμαντο ύψος και δε διακρίνεται έξωθεν ενώ είναι καλαίσθητη κι ενώ στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη μεγάλη ρυπογόνος καπνοδόχος κεντρικής θέρμανσης (ΕφΠειρ 1738/87 ΕΔΠ 1992,260 εΦαΘ 11782/79 ΝοΒ 22,1522).

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

μένω στον 2ο όροφο μιας πολυκατοικίας η οποία αποτελείται από ένα μαγαζι ξυλουργείο στο υπόγειο (δικό μας), ένα διαμέρισμα ισογείου (δικό μας) ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου που μένει κάποια άλλη γυναίκα και τον 2ο όροφο που μένουμε πάλι εμείς.. Επίσης ο αέρας είναι δικός μας...

Σκεφτόμαστε να κάνουμε ανακαίνηση και να προσθέσουμε τζάκι.. Απ'ότι διάβασα για την έκδοση άδειας χρειάζομαι τη συναίνεση και των άλλων διαμερισμάτων εκ των οποίον μόνο το ένα δεν είναι στην κατοχή μας.. Εάν η κυρία αυτή αρνηθεί παρόλο που πλειοψηφούμε δεν μπορώ να βγάλω άδεια.. Χρειάζεται να συμφωνήσουν εντελώς όλοι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
"Είναι καθαιρετέα ως παράνομη καμινάδα τοποθετούμενη χωρίς κοινή συμφωνία όλων των οροφοκτητών σε εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας χάριν λειτουργίας του τζακιού σε μία από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες του κτιρίου (ΕφΑθ 2711/93 ΕΔΠ 1994,184) ή διερχόμενη από την οροφή διαμερίσματος προς το κοινόχρηστο δώμα προς τον αυτό σκοπό - εκτός αν καταλαμβάνει ελάχιστη επιφάνεια της ταράτσας, έχει ασήμαντο ύψος και δε διακρίνεται έξωθεν ενώ είναι καλαίσθητη κι ενώ στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη μεγάλη ρυπογόνος καπνοδόχος κεντρικής θέρμανσης (ΕφΠειρ 1738/87 ΕΔΠ 1992,260 εΦαΘ 11782/79 ΝοΒ 22,1522).

 

να υποθεσω οτι απο τον 2ο σε πενταοροφη ασημαντο υψος δεν εχει, ελαχιστη επιφανεια σιγουρα καταλαμβανει εφοσον ειναι εξωτερικη, καλαισθητη οσο μπορει να ειναι μια ανοξειδωτη καμιναδα, ρυπογονος καμιναδα κεντρικης θερμανσης λειτουργει, εξωθεν σε πλαγια οψη του κτηριου θα διακρινεται, αρα η μονη ελπιδα ειναι η συμφωνια ολων των ιδιοκτητων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.