Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενισχύσεις


 

Recommended Posts

Θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων, εάν κάποιος συνάδελφος έχει προβεί σε ενίσχυσεις με συσφιγγόμενους συνδετήρες, κάποιες φωτογραφίες εφορμογής της εν λόγω επέμβασης και πιθανά προβλήματα που μπορούν να αναδυθούν στην πράξη. Υπάρχει επίσης κάποιος κανονισμός για το μέγεθος περίσφυξης?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί ο ιδιοκτήτης επ' ουδενί δέχεται μανδύες και αναστάτωση στο υφιστάμενο γιατί έχει κατάστημα το οποίο το λειτουργεί. Εχω τρομερούς περιορισμούς όσον αφορά τις επεμβάσεις. Το υφιστάμενο είναι 2όροφο. Ισόγειο κατάστημα εν λειτουργία και όροφος πρόσφατα ανακαινισμένος (Μάρτιος 2010). Ο ιδιοκτήτης ''προσδοκεί'' προσθήκη 2 ορόφων. Ενας πρόχειρος έλεγχος που έχω κάνει μου αστοχεί σχεδόν όλα τα υφιστάμενα πέδιλα και 8 υποστυλώματα. Ψάχνω τρόπους ενίσχυσης αποφεύγοντας μανδύες, κλωβούς και Frp. Τι άλλο έμεινε θα πείτε :). Τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εσυ ακυρωσες ολες τις επιλογες....

 

Δεν ξερω αν σε καλυπταν τοιχωματα με σωστη διαταξη (αλλα σιγουρα θα χρειαστεις και σημαντικη θεμελιωση..)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν οι συσφιγγόμενοι, για αποφυγή μεγάλων καθαιρέσεων, αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία και ούτε είδα κάτι παρόμοιο.

Τοιχώματα μπορεί να επιλεγούν περιμετρικά αλλά όσον αφορά τα εσωτερικά υποστυλώματα και πέδιλα μου έδεσε τα χέρια. Μια άλλη λύση είναι και η ανέγερση της προσθήκης περιμετρικά της υφιστάμενης με μεταλλικό σκελετό (ελαφρότερη)

Link to comment
Share on other sites

ΟΑΣΠ - ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΤΙΡΙΑ

 

Το βρίσκεις ελεύθερο στο site του ΟΑΣΠ

http://www.oasp.gr/default.asp?l1=4&l2=1&l3=&show=6

 

5.4.1.2 Ενισχύσεις Υποστυλωμάτων

5.4.1.2.1 Ενίσχυση υποστυλωμάτων με περίσφιγξη (Σελ 46)

Τεχνική του μεταλλικού κλωβού (σελ 49-50)

Link to comment
Share on other sites

Η ενίσχυση με μεταλλικά χιαστί δεν σας καλύπτει? Λογικά θα σας μειώσει και τις ανάγκες ενίσχυσης της θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.