Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποινές στους ΟΥΚάδες για εθνικιστικά συνθήματα στην παρέλαση


astranalysis

Recommended Posts

@periklis, έχω την απορία αν αυτά που γράφεις είναι εξ ιδίων ή τα διάβασες κάπου;

 

Ο zavi δάγκωσε ρυθμιστή τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάλι μια από τα ίδια, τα ''τιμημένα στρατά'' που ποτέ δεν πολέμησαν κι όμως έχασαν την Κύπρο, όπως παραλίγο να χάσουν και τα Ίμια...

 

Πάλι τα γνωστά, από τη μια η λατρεία για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα κι από την άλλη ο ρατσισμός, στο ίδιο νόμισμα. Γιατί μη μου πείτε ότι οι ίδιοι που έλεγαν αυτά τα αίσχη δεν λένε και για το μεγαλείο των αρχαίων Ελλήνων...

Ας τους πει κάποιος λοιπόν ότι δεν υπάρχει καμία σχέση σε αυτά τα δύο.

 

Ας τους μορφώσουν επιτέλους (τι λέω κι εγώ τώρα,ε;) γιατί μας εκθέτουν. Γιατί κάποιοι σαν εμάς πληρώνουμε ένα κάρο φόρους για να κάνουν παρελάσεις και εφέ γιατί κακά τα ψέματα, αλλά ο Ελληνικός Στρατός έχει συνδεθεί πιο πολύ με τη χούντα παρά με (ποιές άραγε;) επιτυχίες...

Μη μου πείτε για το '40, γιατί και τότε ο απλός πολίτης έδωσε τη ζωή του, τα καμάρια πήγαν στην έρημο να κυνηγάνε την ''αλεπού''.

Ας τους μαζέψει κάποιος γιατί γίναμε ρεζίλι, γιατί όσοι πήγαν φαντάροι ξέρουν καλά ότι αυτό που έγινε είναι για στρατοδικείο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έγινε είναι για στρατοδικείο

αυτο ακριβώς.οχι μια διαθεσιμότητα και εληξε αυτο το παρα πολυ σοβαρο συμβαν.που οπως ειπα υπηρχαν και παρακρατικοί "συνοδοί"

Link to comment
Share on other sites

@alej

Σκέφτηκες ποτέ αγαπητέ συναδελφε ποιός θα κατείχε την πατρίδα σου αν δεν υπήρχαν τα τιμημένα στρατά που αναφέρεις; Ποιά είναι η γνώμη σου γι'αυτό;

 

Επειδή δεν είμαστε επιθετική χώρα δεν περιμένουμε επιτυχίες.

Η σημαντική επιτυχία λοιπόν των ενόπλων δυνάμεων είναι ότι δε χρειάστηκαν νίκες. Λειτουργούν επειδή υπάρχουν.

 

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς θα προσπαθήσω να απαντήσω:

Για την Κύπρο ήμουν πολύ μικρός αλλά έχω ακούσει πως φταίει η χούντα.

Για τα Ίμια νομίζω πως οταν ο πρωθυπουργός της Ελλάδας δε θέλει να ακούσει για εμπλοκή και να δώσει κανόνες η ήττα είναι ήδη στη τσέπη του.

 

Να μην αναφερθώ και στη σημερινή κατάσταση και στις αναχαιτίσεις που γίνονται με τα ..μάτια από 5-10 μίλια απόσταση. Αυτές είναι οι εντολές τους, δε φταίνε οι πιλότοι.

Link to comment
Share on other sites

φανταστειτε να ειχε γινει αυτο στην Αλβανια η τα Σκοπια η την Τουρκια,αντιστροφα

 

Ποιος σου είπε ότι δε γίνεται. Και στις στρατιωτικές παρελάσεις των Τούρκων τα ίδια ακούγονται.

Και επιτέλους ας σταματήσει η υπερβολή. Ποιο παρακράτος;

Mιλάμε για σύνθημα που φώναξαν οι ΟΥΚάδες που έτσι και αλλιώς είναι πορωμένοι. Λες και αυτά δεν ακούγονται μέσα στα στρατόπεδα ή στις στρατιωτικές σχολές.

Όσοι παραξενεύτηκαν και κάνουν λες και ανακάλυψαν την Αμερική , απλά δεν έχουν ιδέα από το τι γίνεται στο στρατό.

Απλά επαναλαμβάνω ότι με τους Αλβανούς θα πρέπει να έχουμε άλλη προσέγγιση ,γιατί μαζί μάλλον θα ζήσουμε τα υπόλοιπα χρόνια.

 

Πάλι μια από τα ίδια, τα ''τιμημένα στρατά'' που ποτέ δεν πολέμησαν κι όμως έχασαν την Κύπρο, όπως παραλίγο να χάσουν και τα Ίμια...

 

Aπό την μία κατηγορούμε τους ΟΥΚάδες ως αμόρφωτους και εμείς οι επιστήμονες μηχανικοί δεν γνωρίζουμε την ιστορία μας.

Δε στείλαμε στρατό στην Κύπρο για να πολεμήσει.Κάτι Phantom F-4 στείλαμε τα οποία στη μέση της διαδρομής τα ανακαλέσαμε.

Το μόνο που στείλαμε ήταν μια μικρή μονάδα. Επίσημα δεν το αναγνωρίσαμε αυτό και γι'αυτό και δεν έχει δοθεί ποτέ τίποτα στους Έλληνες που πολέμησαν στην Κύπρο.Tην μεραρχία που είχαμε παλιότερα στην Κύπρο την είχαμε ανακαλέσει.

Αυτά είναι ντροπή να γράφονται.

Για τα Ίμια είσαι σίγουρος ότι φταίνε οι στρατιωτικοί (μάλλον στον Λυμπέρη ρίχνεις το φταίξιμο) και όχι ο Σημίτης και ο Πάγκαλος (καλά αυτός εκείνη την ώρα ήταν σε εκπομπή στο ΜΕGA , άσε και την άλλη πατάτα που έκανε με τον Οτσαλάν);

 

Πάλι τα γνωστά, από τη μια η λατρεία για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα κι από την άλλη ο ρατσισμός, στο ίδιο νόμισμα. Γιατί μη μου πείτε ότι οι ίδιοι που έλεγαν αυτά τα αίσχη δεν λένε και για το μεγαλείο των αρχαίων Ελλήνων...

Ας τους πει κάποιος λοιπόν ότι δεν υπάρχει καμία σχέση σε αυτά τα δύο....

Κάνεις λάθος , και οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ρατσιστές. Οι Αθηναίοι θεωρούσαν τους εαυτούς τους , ως τους πιο καθαρούς Έλληνες.Επίσης και στην αρχαία Αθήνα υπήρχαν μεγάλες κοινωνικές διαβαθμίσεις. Εκτός των πολιτών , στην αρχαία Αθήνα οι γυναίκες, οι μέτοικοι και οι δούλοι στερούνταν των πολιτικών τους δικαιωμάτων.

Οι Σπαρτιάτες είχαν τους Μεσσήνιους ως είλωτες και εκτός από αυτούς υπήρχαν και οι περιοίκοι. Άσε το περίφημο '' πας μη Έλλην Βάρβαρος. Τους Μακεδόνες επίσης τους θεωρούσαν δευτεροκλασσάτους Έλληνες.

Επίσης πολλοί στρατιώτες του Αλέξανδρου αντέδρασαν στη λογική των μεικτών γάμων.

 

 

 

Ας τους μορφώσουν επιτέλους (τι λέω κι εγώ τώρα,ε γιατί μας εκθέτουν. Γιατί κάποιοι σαν εμάς πληρώνουμε ένα κάρο φόρους για να κάνουν παρελάσεις και εφέ γιατί κακά τα ψέματα, αλλά ο Ελληνικός Στρατός έχει συνδεθεί πιο πολύ με τη χούντα παρά με (ποιές άραγε επιτυχίες...

Μη μου πείτε για το '40, γιατί και τότε ο απλός πολίτης έδωσε τη ζωή του, τα καμάρια πήγαν στην έρημο να κυνηγάνε την ''αλεπού''.

Το πιο αξιόμαχο σώμα του στρατού είναι μονάδες των Ο.Υ.Κ. και των Μ.Υ.Κ.

Να λυπάσαι τα λεφτά που πληρώνουμε για υποβρύχια που γέρνουν , ενώ κατά τα άλλα είναι αξιόλογα , για μαχητικά αεροσκάφη στα οποία δυστυχώς δεν κατάφερες να γίνεις συμπαραγωγός όπως η Τουρκία , για δεξιώσεις ξένων αξιωματούχων κτλ...

Τα λεφτά για την εκπαίδευση των ειδικών δυνάμεων να μην τα λυπάσαι. Πάλι καλά που έχουν τα κότσια κάποιοι και πηγαίνουν.

Για τα ''καμάρια'' που λες κάνεις λάθος. Πρωτοετείς και δευτεροετείς δόκιμοι της σχολής Ευελπίδων , συνέχισαν τον πόλεμο στην μάχη της Κρήτης.Επίσης 'Ελληνες πολέμησαν και στο Ελ Αλαμέιν.

Αν θες να κατηγορήσεις κάποιον το 40 , κατηγόρησε τους δοσίλογους και τους ταγματασφαλίτες.

Link to comment
Share on other sites

Το τί έχουμε ακούσει δεν λέγεται...

Στρατοδικεία, "στρατά" Κύπρο και Ίμια...

 

Συμφωνώ με zavi σε όσα λέει... Πιστεύω στην λογική και στην θέληση αυτών των ανθρώπων οι οποίοι κάνανε άσκηση στο στρατόπεδο που υπηρετούσα...

 

Έπρεπε να πούν όσα είπαν; Επειδή είμαστε "Ευρωπαίοι" θα πω οτι δεν έπρεπε να ακουστούν τέτοια συνθήματα.

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως πολύ περισσότερο, είναι η ακόλουθη ερώτηση:

Πόσοι Έλληνες συμφωνούν με αυτά τα συνθήματα;

 

Δίχως να παίρνω θέση, θεωρώ οτι είναι η πλειοψηφία...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.