Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7 και συμβατότητα


parist43

Recommended Posts

Occultist συμφωνώ σε όλα αλλά έχω να προσθέσω και το εξής. Αν υπολογίσουμε τον χρόνο φορτώματος του λειτουργικού και των προγραμμάτων σε χρόνο εργασίας και κάνουμε αντιπαραβολή με τον χρόνο αυτό σε ένα καινούργιο μηχάνημα τότε θα δούμε ότι σε βάθος χρόνου υπάρχει κέρδος και σε χρήμα (αν φυσικά αλλάξουμε το μηχάνημά μας). Άσε δε που στα νεότερα συστήματα τα κολλήματα είναι σπανιότερα. Τέλος πάντων πάλι ξεφύγαμε από το θέμα.

 

parist: επειδή είδα την σύνθεσή σου, προσωπικά δεν έχω να ζηλέψω κάτι σε σχέση με τον υπολογιστή που έχω ήδη (εκτός του επεξεργαστή). Να μην σου πω ότι μπορεί σε μερικές συσκευές να είμαι και καλύτερα. Οι υπόλοιποι όμως δεν μπορούν να ξέρουν σε τί μηχάνημα αναφέρεσαι. Στην θέση των συναδέλφων προσπάθησα να μπω και όχι να εκφράσω την καθαρά προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού τον κερνάς @parist43, γιατί να πάει η προσφορά χαμένη.

 

Ξεκινάμε κλήρωση λοιπόν. Θα υπάρξει κονταροχτύπημα στη ... γραμμή τερματισμού.

 

Παρακαλείται η διαχείριση να θεσπίσει τους κανόνες για την κλήρωση καθώς και τη διάρκειά της.

 

Υποψήφιοι :

 

1. gvarth

 

Άλλοι ;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίσουμε τον χρόνο φορτώματος του λειτουργικού και των προγραμμάτων σε χρόνο εργασίας
οχι ,δεν ειναι ετσι.δεν κανουμε τροχαδην ουτε δουλευουμε ολη μερα στον υπολογιστη.προσωπικα ξεκιναω τον υπολογιστη ,παω να φτιαξω καφε,μιση ωρα περιηγουμε στο ιντερνετ πινοντας τον καφε και καποια στιγμη χαλαρα αρχιζω να δουλευω.οποτε δεν εχουν νοημα τετοιες συγκρισεις
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω δει μηχάνημα 8 ετίας πως αγκομαχάει σε μαζεμένες εκτυπώσεις μεγάλων σχεδίων.

Με ένα σύγχρονο, συνεχίζω τις αλλαγές στο στατικό ενώ ήδη τυπώνεται το 5ο Α0...Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ο @parist43 δεν αναφέρεται σε απαιτητικά προγράμματα (γιατί αν συνέβαινε κάτι τέτοιο , δεν θα έτρεχαν σε υπολογιστή 6ετίας) οπότε οι συγκρίσεις που γίνονται μοιάζουν ανεδαφικές και μπερδεύουν.

 

Edit : Δεν σε πρόλαβα

 

το καφε εννοειται.

 

Ααααα .... :(

 

Και ξεκίνησα να κάνω όνειρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μπω σε κλήρωση να είναι για υπολογιστή με τα κάτωθι βασικά χαρακτηριστικά:

CPU: core i5 ή core i7

Μνήμη: τουλάχιστον 8GB dual channel DDR3 @1333Mhz

Σκηροί δίσκοι: 1ΧSSD 128GB (για το λειτουργικό), 4XHDD 1 TB για RAID10

Motherboard: οποιαδήποτε εκ των μεγάλων εταιριών με chipset P55

Κάρτα γραφικών: NVIDIA με 1GB ram DDR3

Λειτουργικό: windows 7 Professional 64bit

 

(Αυτή την σύνθεση είχα βάλει στο ΕΣΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

τι να μιλαμε για ταχυτητες ,οταν καθε 10 λεπτα σταματω τη δουλεια και μπαινω στο michanikos να δω τι γινεται.

ΥΓ για υπολογιστη και κληρωση ξεχαστε το.ειπα για καφε.

Επισης τελειως δωρεαν δινω 1.ενα pen ploter HP A0 που δουλευει 2.μια οθονη crt 17 3.εναν εκτυπωτη Epson που αν και 7ετιας δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαραγωγικό σε βρίσκω , και μάλλον λάθος κάνω, αν κάθε δέκα λεπτά σταματάς την εργασία σου για να μπείς στο Michanikos.

 

Εκτός αν έχεις προγραμματίσει και κάνεις plot πολλών σχεδίων...

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, για να μην το κουράζουμε άλλο, όποιος έχει για πέταμα καναν Ι7 quad, 6giga ddr3, 1 giga quadro, SSD κλπ. (ξέρετε, αυτά τα ποταπά που δεν τρέχουν DOS), ας τον πετάξει στην αυλή μου. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.