Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Νομιμοποίηση με το νέο νόμο για τους ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Υπάρχουν και αυτά:

Πελάτης, που μετά από συνένωση διαμερισμάτων και αναδιαμόρφωση κατοικίας κατασκευής '70 , θυσίασε δόμηση για να δημιουργήσει Η.Χ. με την ουσιαστική έννοια του χώρου ,(αφού το πλάτος των εξωστών έφτανε μόνο για τον κουβά και τη σκούπα)

μου τηλεφώνησε αν προβλέπεται να εισπράξει χρήματα από το νέο νομοσχέδιο!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστος ο πελατης σου!!! Αλλα πες του οτι οι νομιμοι σε αυτη τη χωρα δεν παιρνουν λεφτα, βραβειο παιρνουν.. Το βραβειο της ανοιχτης παλαμης..

 

στο αρθρο 9 με το που ξεκιναει η σελιδα 14 γραφει οτι οι ΗΧ πρεπει να ειναι "πλατους 2,50 και βαθους ισου ή μικροτερου του πλατους"

 

Δηλαδη ξαναγυρναμε στο 2,50 βαθος....ή κανουν πουλακια τα ματια μου?

 

Συναδελφε παλια δεν υπηρχε περιορισμος βαθους.. Απο την παραπανω διατυπωση καταλαβαινω οτι γυρναμε στο παλαιο καθεστως.. Δηλαδη πλατος μεγαλυτερο των 2,5μ και βαθος μικροτερο ή ισο αυτου..

 

Ωστοσο οι δηλωσεις και οι κουβεντες που γινοντουσαν μιλουσαν για περιορισμο του βαθους στα 2,50μ..

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω αυτο που λες, εννοω οτι εχω καταθεσει 3 αδειες με βαθος 1,80 απο Σουφλονομο και τωρα θα μου αρχισουν οι πελατες παλι τα περιεργα. Και νομιζουν οτι ειναι απλα να τραβηξεις δυο γραμμες για να αλλαζεις τους ΗΧ.

 

Τα ειχα πριν στο 2,50 και αλλαξα ολες τις μελετες για να βγουν κανονικοι ΗΧ με 1,80. Τωρα μπορω να το ξανακανω 2,50? Θα πηδηχτω απ΄το παραθυρο κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μας...... Εξαρταται απο πολλα τι ειναι καλυτερο......

 

Αλλωστε, αν καταλαβαινω σωστα, οι διαταξεις του νομου αυτου εχουν ισχυ απο 1/1/2011.. Με ο,τι αυτο συνεπαγεται.. Το αρθρο 13 λεει μεν απο την δημοσιευση στην εφημεριδα της κυβερνησεως, αλλα στο αρθρο 2 ολες οι διαταξεις εχουν ισχυ για οικοδομικες αδειες που εχουν εκδοθει απο 1/1/2011..

 

(((Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τα αρθρα 5 και 6 ??? Αλλωστε αν βαλετε κατω τις ημερομηνιες, αν ψηφιστει τελος Απριλιου + 8μηνες παμε τελος Δεκεμβριου.. Αρα μολις τελειωσει η ρυθμιση ξεκιναμε με τα νεα δεδομενα..)))

 

Το δικο μου ερωτημα ειναι αν μια οικοδομη δεν εχει ηλεκτροδοτηθει αλλα βρισκεται στο σταδιο της κατασκευης, μπορει να υπαχθει στα αρθρα περι ρυθμισεων???

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ερωτημα ειναι αν μια οικοδομη δεν εχει ηλεκτροδοτηθει αλλα βρισκεται στο σταδιο της κατασκευης, μπορει να υπαχθει στα αρθρα περι ρυθμισεων???

 

Αυτή είναι και δική μου απορία!

Ο νόμος Σουφλιά επέτρεπε να γίνει κάτι τέτοιο.

Το θέμα τότε ήταν με την δήλωση ιδιοκτήτη.

Ο ιδιοκτήτης δήλωνε πως είχει προχωρήσει σε μετατροπή χρήσης του Η/Χ, το οποίο όμως ήταν ψευδές καθότι αυτός την ώρα της δήλωσης ήταν ακόμα γιαπί!

Φαντάζομαι δεν θα έχουμε τέτοιες αστοχίες σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τι βλέπω εγώ στο σχέδιο νόμου που έχει ενδιαφέρον.

Κατ' αρχάς μιλάμε οτι περιλαμβάνει ό,τι είναι μέσα στον όγκο της αδείας, άρα Η/Χ σίγουρα. Τώρα όσον αφορά σοφίτες εξαρτάται αν η άδεια είχε φτιαχτεί με ύψος του πάνω ορόφου 4-5μ, (αν σε έπαιρνε ο όγκος) οπότε παταρώθηκαν σοφίτες. Τα ξεμπαζωμένα υπόγεια δε ξέρω αν είναι νόμιμα γιατί άλλο να αλλάξεις χρήση σε ένα υπόγειο, πχ να βάλεις κουζίνα, τζάκι κλπ και άλλο να το ξεμπαζώσεις. Σε αυτό δεν υπάρχουν διευκρινήσεις.

Τα καλά είναι ότι φεύγει η αναλογική τοποθέτηση των Η/Χ ανά όροφο και αυτό το 1,80 βάθος.

Τα κακά είναι ότι μιλάει για τους Η/Χ που θα έχουν κλειστεί πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου. Άρα .... όσοι δεν έχουν ρίξει τουλάχιστον μπετά δεν προλαβαίνουν. Για να μη μιλήσω για τις άδειες που είναι στις πολεοδομίες και που έχουν και κανα δωματιάκι η/χ.

Ελπίζω να συμπεριληφθούν οι άδειες αυτές, αλλά δε το πιστεύω

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μιλήσω για τις άδειες που είναι στις πολεοδομίες και που έχουν και κανα δωματιάκι η/χ.

Ελπίζω να συμπεριληφθούν οι άδειες αυτές, αλλά δε το πιστεύω

 

Δεν είναι υπεύθυνες απόψεις αυτές....

ΟΧΙ, να μην γίνει μετατροπή χρήσης και να μην συμπεριληφθούν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι πρεπει νε εμπλεκουμε τις οικ.αδειες που πιθανον θα εκδοθουν μεχρι 29/04/2010 διοτι η νομιμοποιηση δεν μπορει να περιλαμβάνει πιθανο κλεισιμο των η/χ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να πω τι λένε και οι κατασκευαστες

"Να ισχύσει ο νόμος και για τις άδειες που έχουν κατατεθεί και εκκρεμούν στα πολεοδομικά γραφεία μέχρι να δημοσιευτεί το ΦΕΚ.

Οι λόγοι όπως λένε είναι οι εξής:

Τα κτίρια οπυ θα κτιστούν με τις άδειες που έχουν κατατεθεί στις πολεοδομίες, αν δεν ενταχθούν στη ρύθξιση, δε θα έχουν τη δυνατότητα να απορροφηθούν άμεσα από την κτηματαγορά, διότι δε θα είναι ανταγωνίσιμα με τα κτίρια που το παρόν νομοσχέδιο ρυθμίζει αλλαγές χρήσης. Δυσκολία απορρόφησης των ακινήτων αυτών σημαίνει έλλειψη ρευστότητας για 20000 οικοδομικές επιχειρήσεις με ό,τι συνεπάγεται για την Εθνική Οικονομία.

Είναι πολύ πιθανό οι κατατεθειμένες άδειες να αποσυρθούν από τις πολοδομίες για να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα. Τότε και τα κρίρια που θα επρόκειτο να κατασκευαστούν στους επόμενους μήνες, πιθανόνο μόνο μερικά από αυτά να κατασκευαστούν στο απώτερο μέλλον κλπ"

 

Το ότι έχεις διαφορετική άποψη είναι σεβαστό, με το να χαρακτηρίζεις την άποψή μου ανεύθυνη μάλλον ξεπερνάς τα όρια της ευγενούς ανταλαγής απόψεων.

Δε διαφωνώ ότι ένα κράτος πρέπει να έχει πάνω από όλα τη νομιμότητα και δεν είναι σωστό να σου λέει αφήνει περιθώριο να παρανομήσεις στο μέλλον, όμως....

Όποιος δουλεύει και είναι μέσα στην αγορά ας πει ότι οι κατασκευές του δεν έχουν ούτε έναν κλειστό η/χ, ούτε ένα ημιυπόγειο που έγινε playroom ή ούτε μία πολεοδομική παράβαση, έστω και αν αυτή έγινε μετά τη ρευματοδότηση της οικοδομής.

Ας μην είμαστε υποκριτές, πολλά η/χ σχεδιάζονται με τέτοιο τρόπο ώστε να κλείσουν και να γίνουν δωμάτια κλπ.

όταν πάει ένας ιδιώτης ή ένας κατασκευαστής σε ένα μηχανικό και παρά την ενημέρωση για το παράνομία επιθυμεί να του σχεδιάσει ένα κτίριο με η/χ που να έχουν προοπτική να κλειστούν, τι θα του πει ο μηχανικός? όχι δε το σχεδιάζω πήγαινε αλλού...?

Η κυβέρνηση προτίθεται να "τακτοποιήσει" εκατομμύρια ακίνητα, λίγες χιλιάδες ακόμα των οποίων εκκρεμούν οι άδειες δε νομίζω να είναι το πρόβλημα.

Τέλος πάντων δε θέλω να αντιδικήσω, ούτε υποστηρίζω ότι η θέση μου είναι η ηθικότερη... είναι όμως θέση με επιχειρήματα, ρεαλιστική και σίγουρα όχι ανεύθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η ευτυχως ο συναδελφος ΜΠΑΛΑΚΑΚΗΣ εχει καποια δικια.. Δεν μπορουμε απο την μια μερα στην αλλη να ξεχασουμε σε πια χωρα ζουμε..

 

Βεβαια ο περιορισμος οπως τον βλεπω εγω απο το προσχεδιο δεν εχει να κανει με το αν εχει κατατεθει ή οχι αδεια, αλλα με το αν στην καταληκτικη ημερομηνια ισχυς των ρυθμισεων θα μπορεις να εχεις φωτογραφικο υλικο (που αν διαβασα σωστα απαιτειται για την ρυθμιση)..

 

Αν και δεν ειμαι στο γραφειο και δεν εχω προχειρο το σχεδιο, αναφερει ξεκαθαρα για ηδη κλεισμενους Η/Χ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.