Μετάβαση στο περιεχόμενο

The end is the beginning is the end


rigid_joint

Recommended Posts

Το link δεν τα λέει και πολύ σωστά.

"Συγκεκριμένα, η ΕΕ είχε (και έχει) τη δυνατότητα να αγοράσει άμεσα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, αυξάνοντας έτσι τις τιμές τους και μειώνοντας τα ασφάλιστρα τους."

 

από που προκύπτει αυτό? η ΕΕ δεν μπορεί να αγοράσει ομόλογα. ομόλογα αγοράζουν τράπεζες, επενδυτές κ.λπ. και όχι κράτη. τα ομόλογα δεν έχουν καμία εγγύηση εξόφλησης και εξού τα CDS. όμως η ΕΖ όπως φαίνεται από το σχέδιο μπορεί να συνάψει διμερή δάνεια, τα οποία όμως έχουν σαν εγγύηση την κινητή και ακίνητη περιουσία του δημοσίου. (άρα σίγουρη εξόφληση)

 

ποιο είναι το πρόβλημα όμως τώρα. εννοείται ότι τα spreads για τον επόμενο χρόνο ή χρόνια (ανάλογα τις δόσεις που θα εκταμιεύσουμε) δεν μας (πολύ) νοιάζουν. και αυτό γιατί πλέον βγήκαμε εκτός αγορών για δανειοδότηση. η δανειοδότηση μας θα γίνεται από ΔΝΤ/ΕΖ αποκλειστικά. τα λεφτά όμως των δανείων προορίζονται επίσης αποκλειστικά για να εξασφαλίσουν την πληρωμή στα ληγμένα ομόλογα.

 

τουτέστιν, οποιαδήποτε υπέρβαση δεν νοείται γιατί απλά δεν μπορείς να την καλύψεις μέσω ομολόγων

Link to comment
Share on other sites

για να σχολίασω τον τίτλο του thread, ΔΕΝ βρισκόμαστε στην αρχή του τέλους (beginning of end) αλλά στο τέλος της αρχής (end of the beginning).

 

Δυστυχώς τα όργανα τώρα ξεκινάνε, και έχουν τα δουν πολλά τα μάτια μας (όσοι αντέξουν...)

 

...καλό κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά κάποιο τρόπο ναι . Αλλά η αναφορά γίνεται μόνο για συγκεκριμένες χώρες και μάλιστα οικονομικά αδύναμες ;

Link to comment
Share on other sites

1. Στις επόμενες εκλογές ψηφίζουμε όλοι, αλλά μικρά κόμματα μη κοινοβουλευτικά για να πέσουν τα ποσοστά τους. επουδενί δεν απέχουμε. ή ρίχνουμε λευκό ή άκυρο. Όταν αρχίσουν να βγάζουνε ποσοστά 25-30% ίσως κάτι νιώσουν

2. Καθιστική διαμαρτυρία κάθε απόγευμα στην πλατεία συντάγματος, χωρίς να απέχουμε από τις δουλείες μας. Η απεργία και η πορεία δεν έχει πλέον αξία

3. Σεβόμαστε τον διπλανό μας και το χώρο που ζούμε. Σταματάμε στην διάβαση πεζών, δεν καπνίζουμε σε κλειστους χώρους ( και γω καπνιστής είμαι), πετάμε όλα τα σκουπίδια σε κάδους.

4. Δεν σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτούλη μας. άμα θέλουμε να πετύχουμε κάτι πρέπει να γίνουμε ομάδα. Το παρτιλίκι είναι στην ουσία η εφαρμογή του διαίρει και βασίλευε.

5. γινόμαστε επαγγελματίες στις δουλειές μας, και δεν κοιτάζουμε μόνο τι πέρνουμε αλλά και τι προσφέρουμε στον εργοδότη μας.

6. Προσπαθούμε να δώσουμε λίγη κουλτούρα στην ζωή μας.

7. δίνουμε αξία στα πιο απλά πράγματα στην ζωή μας.

8. Σταματάμε να θεωρούμε ότι η ευτυχία σχετίζεται με βάση το αμάξι, το κινητό ή το πορτοφόλι μας γενικότερα.

9. μαθαίνουμε στα παιδιά μας την αρχή του σεβασμού ( όχι την παθητικότητα ή το καβαλίκευμα).

 

10. Κάθε μέρα, κάθε στιγμή σκεφτόμαστε και κάνουμε πράξη το

 

είμαι κύριος του εαυτού μου, είμαι μέρος ενός συνόλου. δεν είμαι μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

αρχίσουν να βγάζουνε ποσοστά 25-30% ίσως κάτι νιώσουν

Μα ηδη τοσα εχουν τωρα.

το ζητημα ειναι να πεσουν σε μονοψηφια ποσοστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.