Μετάβαση στο περιεχόμενο

The end is the beginning is the end


rigid_joint

Recommended Posts

Θέλω να καταθέσω την άποψή μου και πρότασή μου για διέξοδο από αυτό τον φαύλο κύκλο καρατόμησης της ελληνικής ανάπτυξης.

 

1. ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΑΝΑΓΚΗ.

Σημαίνει "κάνω οτιδήποτε" για να σωθώ.

 

2. ΑΝΑΠΤΥΞΗ - ΚΙΝΗΤΡΑ - ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ

 

3. ΑΠΕ - ΑΠΕ - ΑΠΕ - ΑΠΕ

 

4. ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ -ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ - ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ

 

Η χώρα αυτή έχει θάλασσα - ήλιο - αέρα - ωραίους ανθρώπους.

 

Δώστε όλα τα λεφτά για ΑΠΕ και κίνητρα που θα δημιουργήσουν νέα αγορά στην ελλάδα ξεκαθαρίζοντας τις κορεσμένες αγορές άλλων όπως :

-οικοδομή

-ταξί

 

Αναφέρω την οικοδομή και ταξί καθώς οι εμπλεκόμενοι επιχειρηματίες είναι εξ ορισμού επενδυτές.

 

Τουρισμός.

Επιδοτήσεις και ΣΔΙΤ για δημιουργία καταλυμάτων και τουριστικών μονάδων με παραχώρηση χρήσης των για 10 χρόνια που κατ' ελάχιστο θα χρειαστούμε για έξοδο από την κρίση, παίρνοντας και τα ανάλογα μέτρα.

 

Ας δωσουν τη δυνατότητα να γεμίσουμε τις ακτές και τους ΑΙΓΙΑΛΟΥΣ με ενοικιαζόμενα και ξενοδοχεία. Μικρή φορολογία - προσέλκυση συναλλάγματος - μπόνους δημιουργία θέσεων εργασίας.

 

5. ΣΤΟΠ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ 2Ο ΧΡΟΝΙΑ.

 

Συρρίκνωση του δημόσιου τομέα στα απαραίτητα με μετατάξεις και συγχωνεύσεις. ΚΑΜΙΑ μειωση μισθών αντιθέτως αύξηση και κίνητρα χρήση του τουριστικού και ενεργειακού τομέα στην Ελλάδα.

 

 

 

Και ας γίνουμε ένα κράτος τουριστικό και ενεργειακό και ας πουλάμε τουρισμό και ενέργεια στην Ευρώπη και τα Βαλκάνια.

 

Τα παραπάνω βέβαια προϋποθέτουν και υγιές πολιτικό και δημοσιονομικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνά theo TDM 9000, και θα ήθελα να συμπληρώσω

 

Ο δείκτης ανάπτυξης μιας οικονομίας είναι ο δείκτης της μεσοαστικής τάξης. Όταν αυτή έχει να ξοδεύει τότε όλα καλά, όταν δεν έχει τότε τίποτα.

Πιστεύω ότι η εφαρμογή ενός μοντέλου σοσιαλιστικού θα βοηθούσε πχ,

 

50% ιδιοκτήτης, 30%προσωπικό, 20% κράτος. Τι λέτε?

 

 

τέλος, η περίφημη εκκλησία που κατέχει το 1/3 της χώρας τι κάνει ?

Δεν μπορεί και αυτή να επενδύσει ? για να βοηθεί τον πολίτη δεν υπάρχει ?

Αλλά ξέχασα ο έχων τους δύο χιτώνες δίνει τον ένα είπε ο Χριστός.

ο παπάς ψάχνει για τον τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Άκου λέει να τα μοιράζουμε...ναι......

Δείτε τον δίπλα σας ευτυχισμένο για να δείτε και τον εαυτό σας!

Αυτό έχω καταλάβει από τη δικιά μου ψυχολογία, όσα λεφτά και να βγάλω δεν έχουν νόημα μόλις πάω να σκεφτώ μία δυστυχισμένη κοινωνία δίπλα μου.

Όταν λέω να τα μοιράζουμε, μηχανικοί είμαστε μπορούμε να κρίνουμε τη δοσολογία με αξιόπιστους και κοινά αποδεκτούς μηχανισμούς.

Δεν μιλάω για υπερβολές, κατανοώ ότι όσοι αναλαμβάνουμε κι ευθύνες θα πρέπει να πληρωνόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η Ελλάδα συγκλονίζεται από την μεγαλύτερη δημοσιονομική κρίση που έχει γνωρίσει σε καιρό ειρήνης.

 

Την ώρα αυτή η πνευματική ηγεσία της Εκκλησίας περιχαρακώνεται γύρω από τη διατήρηση των κεκτημένων της, ασκώντας ασφυκτική πολιτική πίεση προς όλες τις κοινοβουλευτικές παρατάξεις.

 

Την ώρα αυτή η κυβέρνηση υπαναχωρεί από τις εξαγγελίες της για συμμετοχή όλων, ανάλογα με τις δυνάμεις τους, στην αντιμετώπιση της κρίσης:

• Υλοποιεί όλες σχεδόν τις εξαγγελθείσες περικοπές και τα τεκμήρια για τους ιδιώτες,

• Ο φόρος επί των εισοδημάτων της Εκκλησίας από ακίνητα, εξαγγέλθηκε 20% και κατέληξε στο νομοσχέδιο ουσιαστικά σε 10%.

• Ο φόρος δωρεάς ακινήτων στην Εκκλησία εξαγγέλθηκε 5% και κατέληξε 0,5%.

• Ο φόρος δωρεάς χρημάτων στην Εκκλησία εξαγγέλθηκε 10% και κατέληξε 0,5%.

 

ΟΜΩΣ

 

Η Εκκλησία είναι ο τελευταίος τσιφλικάς στην Ελλάδα:

• Έχει στην κυριότητά της 1.300.000 στρέμματα γης.

• Μερικές χιλιάδες αστικά ακίνητα.

• Περίπου 9.000.000 μετοχές της Εθνικής Τράπεζας και μετοχές στην Τράπεζα Πειραιώς και στην Τράπεζα της Ελλάδος.

• Ξενοδοχεία και χώρους διασκέδασης και εστίασης.

• Η οικονομική λειτουργία της Εκκλησίας κρύβεται σε 10.000 περίπου νομικά πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου αλλά και σε εταιρείες.

• Τελευταία ανακαλύφθηκαν και οι μη Κυβερνητικές Οργανώσεις.

 

Το Κράτος πληρώνει στην Εκκλησία 268.000.000 ευρώ ετησίως για μισθοδοσία και συντάξεις ιερέων.

 

 

Η Εκκλησία έχει μερίδιο ευθύνης στη δημοσιονομική κρίση με:

• Την ένταξη της μισθοδοσίας και της συνταξιοδότησης των κληρικών στον κρατικό προϋπολογισμό,

• Τις ετήσιες κρατικές επιχορηγήσεις των Μονών του Αγίου Όρους,

• Την κρατική αναγνώριση των οθωμανικών τίτλων κατοχής ως τίτλων κυριότητας εκκλησιαστικών ακινήτων,

• Την εμπλοκή κληρικών σε σκάνδαλα διαπλοκής με φορείς κρατικής εξουσίας, κυβερνητικούς και δικαστικούς,

• Την αδιαφανή διακίνηση κονδυλίων μέσω μη κυβερνητικών εκκλησιαστικών οργανώσεων

 

ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ

• Να γίνει καταγραφή και έλεγχος του τρόπου κτήσης της ακίνητης περιουσίας της Εκκλησίας και όλων των εκκλησιαστικών φορέων που λειτουργούν ως ΝΠΔΔ.

• Να επιβληθεί πόθεν έσχες στους ιεράρχες.

• Η Εκκλησία της Ελλάδας να φορολογηθεί για τα εισοδήματά της, όπως όλα τα Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου που επιδιώκουν μη κερδοσκοπικό σκοπό.

• Να θεσπιστεί ειδικός εκκλησιαστικός φόρος που θα βαρύνει μόνο τους πιστούς κάθε Θρησκείας και θα αποδίδεται στην αντίστοιχη θρησκευτική ή εκκλησιαστική οργάνωση

• Να αποτελέσει ο φόρος αυτός την μοναδική πηγή μισθοδοσίας των κληρικών

 

μήπως να κάνουμε και καμιά πορεία στην αρχιεπισκοπή ??

 

αρκετά δεν μας έχει κοστίσει ??

 

κατά τα λοιπά ο έχων τους δύο χιτώνες να δίνει το ένα είπε ο Χριστός .

 

δεν είναι ύποτη η σιωπή τους, ελπίζουν να; τους ξεχάσουμε, θα τους αφήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

peeeetkas... συγχυσμένο σε βλέπω... και άνοιξες και δύσκολο ζήτημα. Σε πολλά έχεις δίκιο, σε άλλα όμως όχι...

 

Η περιουσία της εκκλησίας δημιουργήθηκε και συντηρείται με δωρεές. Στον βαθμό που ενδεχομένως δημιουργήθηκε εκκλησιαστική περιουσία παρανόμως (κάτι παραπάνω φαίνεται να ξέρεις επ' αυτού)... προφανώς είναι παράνομη.

Ωστόσο η εκκλησία είναι ΝΠΔΔ και η περιουσία της είναι περιουσία του κράτους, στον ίδιο βαθμό που είναι πχ και η περιουσία του ΙΚΑ (και όπως το κράτος κατά καιρούς βούτηξε τα λεφτά του ΙΚΑ, έτσι βούτηξε και τα λεφτά της εκκλησίας).

 

Το κοινωνικό και φιλανθρωπικό έργο της εκκλησίας είναι πραγματικά απέραντο. Κανένας άλλος φορέας του Δημοσίου δεν έχει να επιδείξει τέτοιο έργο. Και το έργο αυτό δεν βαρύνει τον προϋπολογισμό του κράτους.

 

Οι μονές του Αγίου Όρους δεν ανήκουν στην Ελλαδική εκκλησία. Υπάγονται εκκλησιαστικά απευθείας στο οικουμενικό πατριαρχείο και διοικητικά απευθείας στο Ελληνικό κράτος με ειδικό άρθρο του συντάγματος που αναγνωρίζει τον καταστατικό χάρτη του Α.Ο.

 

Η εκκλησία θα είχε όντως ενδιαφέρον να ήταν ΝΠΙΔ. Αλλά επί έναν αιώνα οι δεξιές κυβερνήσεις (και κυρίως οι φασιστικές κυβερνήσεις) με διαδοχικούς νόμους ενέπλεξαν πλήρως την εκκλησία με το κράτος για ...προφανείς λόγους. Και καμία κυβέρνηση, ακόμη και αριστερή, δεν θα είναι διατεθειμένη στο εγγύς μέλλον να απαγκιστρώσει την εκκλησία από το κράτος. Και κατά την γνώμη μου, καλά θα κάνει. Το δημόσιο έχει μόνο να χάσει από έναν χωρισμό.

 

Τώρα, η μεγάλη ουσία βρίσκεται (κατά την γνώμη μου) στο κατά πόσο οι ιεράρχες και οι ιερείς και οι λοιποί περί την εκκλησία μένουν πιστοί στον όρκο τους (ναι, δίνουν και αυτοί "όρκο"), η δημιουργούν σκάνδαλα κάνοντας άλλα κι άλλα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν μέρος της περιουσίας της εκκλησίας περάσει στο κράτος δεν θά έχει και παραπάνω έσοδα ?

δηλαδή η εκκλησία στην υπάρχουσα φάση δεν μπορεί να καλύψει μέρος του δημόσιου χρέους ?

Γιατί η εκκλησία να κατέχει εκτάσεις που απλώς της μεταβιβάστηκαν μετά την τουρκοκρατία χωρίς όμως το κράτος να επωφελείται από συτό ?

 

Εξάλλου όταν ανακοινώθηκε η φορολόγηση της εκκλησίας , γιαστί εμφανίστηκε όλο το παπαδαριό να διαμαρτύρεται ?

 

Μήπως τόσα χρόνια ο θρησκευτικός φανατισμός απέτρεψε κάτι τέτοιο ?

Ακόμα είναι οι νωπές οι μνήμες από τα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες.

 

Το θέμα μου με την εκκλησία εκτόσ από οικονομικό είναι και κυρίως κοινωνικό.

Δεν μπορώ να βλέπω ιεράρχες να κινόυνται με μερσεντές, όταν υποτίθεται ότι πρέπει να διάγουν λιτή ζωή.

 

Εντάξει μπορεί να έχει κοινωνικό και φιλανθρωπικό έργο, αλλά θα μπορούσε πολλά μα πολλά περισσότερα.

πχ: Δεν μπορεί να φτιάξει και να συντηρεί νοσοκομεία ή σχολεία?

και φυσικά θέλω να πώ ότι δεν είμαι άθεος,

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως τόσα χρόνια ο θρησκευτικός φανατισμός απέτρεψε κάτι τέτοιο ?

Ακόμα είναι οι νωπές οι μνήμες από τα συλλαλητήρια για τις ταυτότητες.

 

Το θέμα μου με την εκκλησία εκτόσ από οικονομικό είναι και κυρίως κοινωνικό.

Δεν μπορώ να βλέπω ιεράρχες να κινόυνται με μερσεντές, όταν υποτίθεται ότι πρέπει να διάγουν λιτή ζωή.

 

 

Εχεις δικιο φιλε μου δυστυχως...

Αν και θρησκευομαι,και εγω πολλες φορες λυπαμαι για εκει που φτασαμε και εφτασαν και αυτοι...να σου θυμισω καποια λογια ενος αξεχαστου μοναχου που ελεγε:

 

Θα ερθει καιρος που οι κληρικοι θα γινουν λαικοι...και οι λαικοι θα δαιμονιστουν..Γερων Παισιος ο Αγιορειτης

 

Να ξερεις παντως πως ο νυν Αρχιεπισκοπος ειναι πολυ ταπεινος ανθρωπος και πιστευω οτι θα βοηθησει οπου μπορει...εν τω κρυπτω...

 

δηλαδή αν μέρος της περιουσίας της εκκλησίας περάσει στο κράτος δεν θά έχει και παραπάνω έσοδα ?

δηλαδή η εκκλησία στην υπάρχουσα φάση δεν μπορεί να καλύψει μέρος του δημόσιου χρέους ?

Γιατί η εκκλησία να κατέχει εκτάσεις που απλώς της μεταβιβάστηκαν μετά την τουρκοκρατία χωρίς όμως το κράτος να επωφελείται από συτό ?

 

μηπως θα ειναι αξια η κυβερνηση να τα αξιοποιησει??θα την καταστρεψει και αυτη οπως ολα τ`αλλα ή θα τα πουλησει...και τα λεφτα ξερεις που θα πανε...αρα καλυτερα να μεινουν εκει που ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα συμφωνήσω μαζί σου για τον νέο αρχιεπίσκοπο...

 

Πιστεύω ότι η εκκλησία μπορεί να πάρει πιο ενεργό ρόλο ( πχ δημόσια υγεία ) ειδικά στην παρούσα φάση, που την χρειάζεται ο λαός, τον οποίο και πρέπει να υπηρετεί..

 

αλλά θλίβομαι και εκνευρίζομαι, όταν δεν βλέπω κάτι...

 

Τελικά καταλήγουμε, στην ηθελεμένη "αδυναμία" της εξουσίας να διαχειριστεί περιουσίες...

Link to comment
Share on other sites

Petkas, προφανώς, αν είμασταν άθεοι δεν θα πονούσαμε τόσο για τα της εκκλησίας... Δυστυχώς η ουσία των προβλημάτων είναι βαθειά και αυτά που βλέπουμε είναι μόνο η επιφάνεια. Όσο για τον κάθε προκαθήμενο, απλώς ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Εδώ είναι που χρειάζεται εμείς οι ίδιοι να "γίνουμε η αλλαγή". Πολλά από τα κακώς κείμενα της εκκλήσίας πηγάζουν από δικές μας στρεβλές αντιλήψεις και πρακτικές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.