Μετάβαση στο περιεχόμενο

The end is the beginning is the end


rigid_joint

Recommended Posts

Αυτό με φοβίζει. Η "μάχη του κέρδους" δεν τελείωνει ποτέ. Πότε την σταματάς ?

Οσά και να βγάζεις ποτέ δεν σου φτάνουν.

Θα πάρεις σπίτι θα θες εξοχικό, θα πάρεις εξοχικό θα θες τζιπ, θα πάρεις τζιπ θα θες μαζερατι, θα πάρεις μαζερατί θα θες σκάφος και πάει λέγοντας.

Αντέ γεια ελευθερία λοιπόν.

μα κάθε έννοια η οποία δεν έχει κλειστά, ευδιάκριτα, αυστηρά όρια δεν μπορεί να οριοθετηθεί. τι είναι δημοκρατία? ελευθερία? φιλελευθερισμός? αναρχισμός? κομουνισμός? άλλωστε πολλές φορές μέσα από την ευρύτητα τους προκύπτει και η αυτο-αναίρεση τους (π.χ. όλα τα ζώα είναι ίσα αλλά τα γουρούνια είναι πιο ίσα κατά όργουελ). εκεί έρχεσαι εσύ (το εσύ σαν υποκείμενο) και οριοθετείς με τη βάσιμη υποψία να έχεις κάνει και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

@Ο_αναρχικός_τραπεζίτης

Αρα μπόρω έγω να θέσω τα όριο όπου θέλω (π.χ. να θέσω όριο το παπί και την γκαρσονιέρα των 25 τ.μ.)

Αρα δεν θα χρειάζομαι πιά τα χρήματα να με

λυτρώσουν από τις δουλειές και τις υποχρεώσεις του μέσου αστού που είναι αναγκασμένος να συντηρήσει την οικογένειά του, να σπουδάσει τα παιδιά του, και να κρατήσει κατά κάποιον τρόπο μια θέση στον ήλιο

και να έιμαι αισθανθω ελεύθερος από τώρα, με την επιφύλαξη να έχω κάνει λάθος όπως γράφεις 8-)

Link to comment
Share on other sites

οπότε ??

υπάρχουν λύσεις?

το ΔΝΤ είναι η μοναδική λύση ?

τον έχουμε "πιει" για τα επόμενα χρόνια...

οπότε τουλάχιστον ας φροντίοσουμε τους επόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με φοβίζει. Η "μάχη του κέρδους" δεν τελείωνει ποτέ. Πότε την σταματάς ?

Τελειώνει, όταν θα μάθουμε ότι πρέπει να τα μοιράζουμε. Ότι δεν αρκεί να έχουμε λεφτά για να είμαστε εμείς καλά, αλλά όταν βλέπουμε και τους δίπλα μας να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει, όταν θα μάθουμε ότι πρέπει να τα μοιράζουμε. Ότι δεν αρκεί να έχουμε λεφτά για να είμαστε εμείς καλά, αλλά όταν βλέπουμε και τους δίπλα μας να είναι καλά.

Και αν ο δίπλα μας είναι δημόσιος υπάλληλος και εγώ έχω μια μικρή ΕΠΕ πρέπει να τα μοιράζω στους δίπλα μου σαν τον μ@λ@κ@ ???

 

Υποτίθεται έχω ευθύνες, άγχος, έξοδα, ωράρια πάνω από 10-12 ώρες, κ.τ.λ., ο δημόσιος υπάλληλος το μόνο που κοιτάζει είναι να πάει η ώρα 1 να πάει να φάει και μετά να κοιμηθεί να ξυπνήσει και να πάει στο καφενείο...για μαζέψτε τα μυαλά σας και συγκεντρωθείτε...

Άκου λέει να τα μοιράζουμε...ναι...εγώ λέω να μοιραζόμαστε και τις γυναίκες μας έτσι για αλλαγή και για να μην βαριόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Γίνε η αλλαγή...αλλά πως?

Μέσα στις προτάσεις που θα προωθούσαν την εφευρετικότητα, την καινοτομία και φυσικά την οικονομία θα ήταν:

 

Η πρωτοβουλία των επιχειρήσεων να επενδύσουν στην έρευνα, στην κατοχύρωση και την εκμετάλλευση πατεντών γνωρίζοντας ότι εκεί βρίσκεται η επιβίωσή τους και η κερδοφορία τους.

Η παροχή κινήτρων και θέσπιση υποχρεώσεων στα πανεπιστήμια και ερευνητικά κέντρα για την παραγωγή πατεντών. Η εκμετάλλευση τους στα πρότυπα Ευρώπης, Αμερικής και Ιαπωνίας θα αποτελέσει σημαντικό μέσο χρηματοδότησης των Ιδρυμάτων. Αυτή η συμβολή τους στην οικονομία θα αποτελέσει εξόφληση χρέους στο κοινωνικό σύνολο.

Η στήριξη των διπλωμάτων από το τραπεζικό σύστημα της χώρας. Δε γνωρίζω να υπάρχει αριθμός -έστω μικρός- εφευρετών που να χρηματοδοτήθηκαν για την κατοχύρωση και εκμετάλλευση των πατεντών τους. Το ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι απαράδεκτα ανενεργό σ’ αυτόν τον τομέα.

Αν η Ελλάδα δε λύσει σύντομα το δομικό πρόβλημα που έχει με τη δημιουργία, κατοχύρωση και εκμετάλλευση της καινοτομίας, θα έχει ανυπέρβλητη δυσκολία να ακολουθήσει την παγκόσμια ανάπτυξη των επομένων δεκαετιών. Η λύση είναι στα χέρια της ακαδημαϊκής κοινότητας, των επιχειρήσεων και του τραπεζικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι στα χέρια της ακαδημαϊκής κοινότητας, των επιχειρήσεων και του τραπεζικού συστήματος.

...μην τα λες έτσι απότομα...θα μας φύγει καμία βαλβίδα από το μπαϊμπάσι...

Link to comment
Share on other sites

Ε..μα όλο για αρχαίους Έλληνες μιλάμε, για πράσινη ενέργεια, και πράσινα άλογα.

Και δεν κάνουμε τίποτα.

Ζούμε εδώ και μερικές δεκαετίες στην εποχή μιας παγκόσμιας οικονομίας στηριζόμενης στην καινοτομία. Καινοτόμα αγαθά, αλλά και καινοτόμες οργανώσεις και διαδικασίες ρυθμίζουν την παγκόσμια οικονομία και φυσικά την παγκόσμια ζωή. Και εμείς κοιμόμαστε. Ο καθοριστικός δείκτης της καινοτομίας και της οικονομίας, είναι ο αριθμός, η ποιότητα, η χρήση και η εκμετάλλευση των διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, των πατεντών.

Μόλις πω μερικές αλήθειες αντί να τις συζητήσουμε, την......... κάνετε...?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή είναι να μάθουμε ότι η επιχειρηματικότητα πρέπει να αμείβεται .

Οποιος δημιουργεί θέσεις εργασίας πρέπει να προστατεύεται από το κράτος .

Οποιος τις καταναλώνει να έχει κάποιο κόστος .

 

Οταν βρέξει χιονίσει πρέπει να πληρώνεις 4-5000 € το χρόνο γιά την ασφάλιση σου , συν τα πάγια έξοδα σου , τι αλλαγή να κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή μου για άμεση ανάπτυξη της Ελληνικής οικονομίας είναι.

α) Σύσταση αρμόδιας επιτροπής, η οποία θα έκρινε, ποια διπλώματα ευρεσιτεχνίας χρίζουν χρηματοδότηση εφαρμοσμένης έρευνας από το κράτος, με σύμπραξη ιδιώτη κράτους 50-50% στα πνευματικά δικαιώματα.

 

β) Τεκμηρίωση, αδειοδότηση, και πώληση του 50% των πνευματικών δικαιωμάτων του κράτους σε ιδιώτη.

Αυτό θα βοηθούσε και τον ιδιώτη, και τις θέσεις εργασίας, αλλά και το φορολογικό?

Γιατί δεν το κάνουν?

Γιατί δεν μας αφήνουν τα άλλα κράτη.

Είμαστε τηλεκατευθυνόμενοι δορυφόροι, γιατί γνωρίζουν το DNA το δικό μας, και δεν θέλουν να ...γίνουμε η αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.