Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί τοπογραφικών


Recommended Posts

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

 

Φίλε thomas εκτός από το ΕΓΣΑ στις σχολές μας, μας έμαθαν και περί κώδικα δεοντολογίας, συναδερφικότητας και συνεισφοράς. Ξέρεις, οι στενές γνώσεις εξελίσσσονται και αλλάζουν με τον καιρό, η επαγγελματική ηθική όμως όχι. Τι από τα δύο κάνει το μηχανικό άραγε? σίγουρα όχι το gps!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια γιατι τοση ενταση?Δεν υπηρξε καν παρεξηγηση, γιατι να το κανουμε θεμα?Τελικα ποια ειναι τα αρχικα για ΕΓΣΑ και ΗΑΤΤ?

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

 

 

Σιγά την μεγαλη επιστήμη που χρειάζεται το ΕΓΣΑ και το hatt. O ανθρωπος τοπογραφικό θελει να κανει όχι οδοποιιες χιλιομέτρων. Δεν νομίζω να θέλει τόσο μεγάλες γνώσεις να αποτυπώσεις σημέια η να να κάνεις μια εξάρτηση. Αλλώστε τα όργανα πια τα κάνουν όλα μόνα τους. Και εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι αλλά μου αρέσει αρκετά η τοπογραφία. Το πόσο καλός θα γίνεις στην δουλειά σου εξαρταται από το μεράκι σου και οχι από την σχολή που έβγαλες. Αλλωστε μέσα στο Εργαστήριο Γεωδαισίας τελειωσα την σχολή μου στην Πάτρα και δεν ήξερα το ΕΓΣΑ....Άλλα έκατσα και ασχολήθηκα και το έμαθα και αυτό και πολλά περισσότερα. ΚΑι το όργανο μόνος μου το έμαθα και το Gps μου... ΚΑι θεωρώ ότι κάνω την δουλειά μου αρκετά πιο καλά απο πολλούς τοπογράφους. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

 

 

Σιγά την μεγαλη επιστήμη που χρειάζεται το ΕΓΣΑ και το hatt. O ανθρωπος τοπογραφικό θελει .... έκατσα και ασχολήθηκα και το έμαθα και αυτό και πολλά περισσότερα. ΚΑι το όργανο μόνος μου το έμαθα και το Gps μου... ΚΑι θεωρώ ότι κάνω την δουλειά μου αρκετά πιο καλά απο πολλούς τοπογράφους. Αυτά.

 

Συμφωνώ συνάδερφε, Ας ασχοληθούμε με το μεράκι μας τώρα....(Όποιος χρειαστεί πληροφορίες για το δικό μου αντικείιμενο με χαρά θα τον βοηθήσω.)

Κ.

 

ΥΓ> Τελικά τα αρχικά ΕΓΣΑ τι σημαίνουν? (για να μάθει και ο άνθρωπος που ρώτησε, να μάθω και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον το να ρωτάει κάποιος θέματα που είναι "έξω" από το αντικείμενο του και να του απαντάμε δεν είναι κακό. Ο Θωμάς μάλλον θέλει να πει ότι δεν μπορείς να μάθεις κάποιες έννοιες συγκεκριμένες μέσα από ένα φόρουμ, δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Ο ρόλος του είναι είτε σε γενικές ερωτήσεις είτε σε ερωτήσεις εξειδικευμένες που ήδη αυτός που ρωτάει έχει κάποιες γνώσεις. Η τοπογραφία είναι και αυτή επιστήμη όπως και οι άλλες και δεν είναι εμπειροτεχνική όπως ειπώθηκε.Αν ο Θωμάς ήταν προσβλητικός άλλο τόσο ήσουν και εσύ strudel και συνιστώ σε όλους ψυχραιμία. Μην έρθουμε σε κόντρες ΑΤΜ - ΠΜ. Το μισό αντικείμενο των τοπογράφων είναι και αντικείμενο των πολιτικών.

Το φόρουμ πρέπει να είναι ενωτικό όλοι μηχανικοί είμαστε, αλλά και ο καθένας πρέπει να ξέρει τα όρια του, όπως εμείς δεν αμφισβητούμε το τι είναι η στατική έτσι και δεν πρέπει να αμφισβητείται το αντικείμενο της τοπογραφίας. Όπως και οι ΠΜ και οι ΑΤΜ πέντε χρόνια σπουδές κάναμε. Το αν κάποιοι λίγοι ευτυχώς ΠΜ μας θεωρούν εμπειροτέχνες είναι δικό τους λάθος και αυτό έχει αποδειχθεί στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ Γ :

Ρε παιδια γιατι τοση ενταση?Δεν υπηρξε καν παρεξηγηση, γιατι να το κανουμε θεμα?Τελικα ποια ειναι τα αρχικα για ΕΓΣΑ και ΗΑΤΤ?

 

Φίλε ΓΙΑΝΝΗ, την άλλη φορά που θα τολμήσεις να ρωτήσεις κάτι για το ΕΓΣΑ και το ΗΑΤΤ εδώ στο forum, να πας να μεταλάβεις πρώτα γιατί με το ζόρι ''κρατάμε'' τον thomas :roll: :roll: :roll:

 

2016:

Παιδιά δεν γράφεται καλύτερα αν συμφωνείται ή διαφωνείται με αυτά που έγραψα προηγούμενα;

 

Φίλε 2016, 'Οχι, να περιμένεις κι εσύ, έχουμε άλλη δουλειά τώρα όπως βλέπεις. :shock: :shock: :shock: (Είδα ότι απάντησες μόνος σου το ερώτημά σου,.......να σου πω, ......πολύ καλά έκανες!).

 

strudel7878 :...ΚΑι το όργανο μόνος μου το έμαθα και το Gps μου...

 

Φίλε strudel 7878, δεν μας διευκρίνισες άν ξέρεις κι από ποδήλατο, βέσπα,..... καμιά ξένη γλώσσα?

 

Υ.Γ. Πιστεύω να μην παρεξηγήσετε την διάθεσή μου για χιούμορ, για να εκτονωθεί η όποια ένταση που κακώς υπήρξε.

Link to comment
Share on other sites

Το επικίνδυνο είναι να μαθαίνεις στην πιάτσα τι είναι το ΕΓΣΑ και τι το Hatt και να νομίζεις πως το έμαθες ...

 

 

Σιγά την μεγαλη επιστήμη που χρειάζεται το ΕΓΣΑ και το hatt. O ανθρωπος τοπογραφικό θελει .... έκατσα και ασχολήθηκα και το έμαθα και αυτό και πολλά περισσότερα. ΚΑι το όργανο μόνος μου το έμαθα και το Gps μου... ΚΑι θεωρώ ότι κάνω την δουλειά μου αρκετά πιο καλά απο πολλούς τοπογράφους. Αυτά.

 

Συμφωνώ συνάδερφε, Ας ασχοληθούμε με το μεράκι μας τώρα....(Όποιος χρειαστεί πληροφορίες για το δικό μου αντικείιμενο με χαρά θα τον βοηθήσω.)

Κ.

 

ΥΓ> Τελικά τα αρχικά ΕΓΣΑ τι σημαίνουν? (για να μάθει και ο άνθρωπος που ρώτησε, να μάθω και εγώ)

 

 

 

Ενα Γατι Σε Αναγκη...

 

ελεος με αυτη τη χωρα....

 

(thomas συμφωνω μαζι σου)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω στους φίλους Π.Μ. (οι οποίοι βέβαια σύμφωνα με την νομοθεσία ΔΕΝ έχουν δικαίωμα να υπογράφουν εξαρτημένα στο ΕΓΣΑ τοπογραφικά - άλλο το τι γίνεται στην πράξη - ανατρέξτε στο προτελευταίο τεύχος ΑΤΜ που γράφει αναλυτικά για τα δικαιώματα) ότι το σύστημα ΕΓΣΑ και το τι κρύβεται πίσω απο αυτό δεν είναι κάτι το απλο.Πολλές φορές βεβαια κι εμείς δεν εφαρμόζουμε όλες τις παραμέτρους διορθώσεων που χρειάζονται για τα μήκη και τις γωνίες αλλά αυτό γίνεται εις γνώση μας (των ΑΤΜ δηλαδή) και επειδή γνωρίζουμε ότι για μικρές αποστάσεις είναι αμελητέες.Αλλά έχει πολύ μεγάλη διαφορά το να γνωρίζεις τι πρέπει και ΠΟΤΕ πρέπει να το κάνεις από το να έχεις άγνοια.

Γνωρίζω κάποιους μηχανικούς ΤΕΙ και ΑΕΙ άλλης ειδικότητας των ΑΤΜ και πραγματικά τρομάζω με τις μεθοδολογίες που εφαρμόζουν για να κάνουν εξαρτήσεις σε ΕΓΣΑ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.