Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένωση δύο διαμερισμάτων διαφορετικών οικοδομών


gps

Recommended Posts

Θέλω να ενώσω το ιδιόκτητο μου διαμέρισμα με το άλλο μου ιδιόκτητο διαμέρισμα που βρίσκεται σε γειτνιακή και εφάπτουσα οικοδομή.

 

Δεν θέλω να γίνουν ένα διαμέρισμα.

 

Θέλω να ανοίξω μία πόρτα, ενός μέτρου ώστε να μπορώ να κάνω χρήση και του άλλου διαμερίσματος.

 

Μπορώ να βγάλω άδεια για αυτή τη πόρτα - τρύπα ενός μέτρου?

Που πρέπει να απευθυνθώ?

Τι πρέπει να κάνω και ποια σειρά πρέπει να ακολουθήσω για να είμαι νόμιμος?

 

Ευχαριστώ.

 

Τα διαμερίσματα έχουν ξεχωριστή θέρμανση και κοινόχρηστες δαπάνες και έτσι θα παραμείνουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με το γράμμα του νόμου, τότε όχι, δεν μπορείς. Από την στιγμή που θα έχεις πόρτα, θα έχεις και ενοποίηση στην χρήση των διαμερισμάτων.

 

Άδεια δεν νομίζω να μπορείς να βγάλεις.

 

Από κει και μετά ίσως με την ανοχή όλων των ιδιοκτητών και των 2 πολυκατοικιών, να κάνεις αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ενοποίηση στη χρήση διαμερισμάτων?

 

Εγώ θέλω να είμαι νόμιμος.

 

Τι πρέπει να κάνω?

 

Δεν μπορεί να είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε αυτό! Κάποια λύση θα υπάρχει.

 

Να πληρώσω θέλω, για να είμαι εντάξει, είτε είναι πολεοδομία, είτε είναι ΙΚΑ, είτε εφορία, είτε μηχανικός.

 

Αν τελικά δεν μπορώ να βγάλω άδεια, και μόλις τελειώσει η ανακαίνιση του δεύτερου, τρυπήσω τον τοίχο (γιατί γι αυτό χρεώθηκα και πήρα το δεύτερο σπίτι, για να τα ενώσω), τι αντιμετωπίζω? Πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οπως σου τα ειπε ο acnt ειναι

Δε μπορεις να τα ενωσεις νομιμα. Ειναι διαμερισματα δυο διαφορετικων οικοδομων.

Καλυτερα λοιπον να τα εχεις καλα με τους υπολοιπους συνιδιοκτητες για ευνοητους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος 100% νομίζω ότι μπορείς να έχεις άνοιγμα στο όριο αν οι ιδιοκτησίες εκατέρωθεν του ανοίγματος ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Υπάρχει μία εγκύκλιος νομίζω ή κάτι τέτοιο,ένα χαρτί το οποίο αναφέρει αυτό το θέμα με αφορμή μία ιδιωτική κλινική στον Πειραιά. Δηλαδή ότι υπάρχει δυνατότητα να υπάρχει άνοιγμα στο όριο.

Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην περίπτωση σου που κάνεις χρήση μόνο ενός μέρους της οικοδομής. Για απευθύνσου μέσω ενός μηχανικού (θα μπορούσες κι εσύ) στην πολεοδομία της περιοχής σου και ίσως σου δώσουν αυτό το διευκρινιστικό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος που αναφέρεσαι αφορά ειδικά κτίρια και όχι κτίρια κατοικίας.

 

Κατά συνέπεια..... ΔΕΝ

 

Επειδή έχω μια αντίστοιχη περίπτωση για κατάστημα, θα μπορούσες να ανεβάσεις την εγκύκλιο??

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

το πιο σημαντικό είναι η ασφάλεια

πριν κάνεις οποιαδήποτε ενοποίηση βεβαιώσου για τις στάθμες του δαπέδου

για τα δοκάρια των 2 οικοδομών

και λάβε υπόψιν σου θέματα στεγάνωσης που μπορεί να προκύψουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.