Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραχώρηση δημόσιας έκτασης


Recommended Posts

Γνωρίζω ήδη ότι με βάση τη νομοθεσία υπάρχει ήδη η δυνατότητα παραχώρησης δημόσιας έκτασης (δασικής ή εποικιστικής) για ανέγερση κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων ή για ανέγερση βιοτεχνιών.

Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να παραχωρηθεί δημόσια έκταση σε ιδιώτη για κέντρο αναψυχής? Ένα αναψυκτήριο λόγου χάρη?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα εμπλακεί στην αδειοδότηση μια τέτοιας επιχείρησης (αναψυκτήριο) αλλά δεν την παρακολούθησα μετά την αποτύπωση και σχεδιασμό της κάτοψης.

Αλλά αφού είχαν προχωρήσει σε κατάθεση φακέλου, μάλλον μπορεί να γίνει.

Δεν γνωρίζω την διαδικασία ή την νομοθεσία όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

ήθελα τη βοήθεια σας για μια περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών σε κτίσμα που καταπατά δημόσιο χώρο κατά 25cm. Συγκεκριμένα, ένα οικόπεδο περιέχει ένα κτίσμα στο οποίο υπάρχει μια σειρά αυθαιρεσιών. Το οικόπεδο αυτό στην πίσω πλευρά του συνορεύει με δημοτικό λάκο ή αλλιως με χώρο πρασίνου αναψυχής.Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες του κτηρίου μπορούν να τακτοποιηθούν εκτός όμως από ένα κομμάτι το οποίο εκτείνεται κατά 25εκ x 7μ. μέσα στο χώρο πρασίνου. Το τμήμα αυτό δεν είναι δυνατό να γκρεμιστεί διότι αποτελεί κομμάτι της κατοικίας και μια ενδεχόμενη κατεδάφιση του θα επηρέαζε και τη στατικότητα του υπόλοιπου κτηρίου. Το κτίσμα υπάρχει εκεί πολλά χρόνια και θα μπορούσε να είναι χρησικτησία αλλά αν δεν κάνω λάθος ο νόμος απαγορεύει τη χρησικτησια σε δημόσια έκταση. Η σκέψη μου είναι να τακτοποιήσω τα τμήματα που βρίσκονται εντός του οικοπέδου και να γράψω στην τεχνική έκθεση το λόγο που δεν μπορεί να κατεδαφιστεί το τμήμα των 25εκ. χωρίς όμως να το τακτοποιώ μιας και ανήκει σε δημόσια εκταση. Είναι όμως αυτή η λύση εφικτή ή θα την πατήσω;;; Μια άλλη σκέψη που έκανα είναι να το εντάξω στις μικροπαραβάσεις αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συμπεριληφθεί στην κατηγορία αυτή επειδή είναι δημόσια έκταση. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.

Edited by Irene~
Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, με τι ακρίβεια έχει οριστεί το όριο το οποίο διαχωρίζει την ιδιοκτησία σου με τον δημόσιο χώρο? Υπάρχει σχέδιο πόλης με το δ/γμα του 23, υπάρχει πράξη εφαρμογής? Μήπως θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσεις να εφαρμόσεις τα όρια της ιδιοκτησίας σου μήπως έτσι προκύψει πως το κτήριο είναι ορθά τοποθετημένο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα τη βοήθεια σας για μια περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών σε κτίσμα που καταπατά δημόσιο χώρο κατά 25cm. Συγκεκριμένα, ένα οικόπεδο περιέχει ένα κτίσμα στο οποίο υπάρχει μια σειρά αυθαιρεσιών. Το οικόπεδο αυτό στην πίσω πλευρά του συνορεύει με δημοτικό λάκο ή αλλιως με χώρο πρασίνου αναψυχής.Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες του κτηρίου μπορούν να τακτοποιηθούν εκτός όμως από ένα κομμάτι το οποίο εκτείνεται κατά 25εκ x 7μ. μέσα στο χώρο πρασίνου. Το τμήμα αυτό δεν είναι δυνατό να γκρεμιστεί διότι αποτελεί κομμάτι της κατοικίας και μια ενδεχόμενη κατεδάφιση του θα επηρέαζε και τη στατικότητα του υπόλοιπου κτηρίου. Το κτίσμα υπάρχει εκεί πολλά χρόνια και θα μπορούσε να είναι χρησικτησία αλλά αν δεν κάνω λάθος ο νόμος απαγορεύει τη χρησικτησια σε δημόσια έκταση. Η σκέψη μου είναι να τακτοποιήσω τα τμήματα που βρίσκονται εντός του οικοπέδου και να γράψω στην τεχνική έκθεση το λόγο που δεν μπορεί να κατεδαφιστεί το τμήμα των 25εκ. χωρίς όμως να το τακτοποιώ μιας και ανήκει σε δημόσια εκταση. Είναι όμως αυτή η λύση εφικτή ή θα την πατήσω;;; Μια άλλη σκέψη που έκανα είναι να το εντάξω στις μικροπαραβάσεις αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συμπεριληφθεί στην κατηγορία αυτή επειδή είναι δημόσια έκταση. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.

 

Και εγώ μάλλον δε θα τακτοποιούσα το τμήμα αυτό και θα το ανέφερα στα σχόλια , αλλά το θέμα είναι μήπως έχεις πρόβλημα αργότερα με τον συμβολαιογράφο σε περίπτωση που θέλει να το μεταβιβάσει. Θα το παραβλέψει το κομμάτι αυτό ? Δε νομίζω όλο μαζί μεταβιβάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως δεν μπορεί να γίνει χρρησικτησία. Υπάρχει μια αναθεώρηση του σχεδίου πόλεως αλλά χωρίς να μας ευνοεί!! Τα όρια του πρασίνου παραβιάζονται από το εμβαδό του κτηρίου. Ωστόσο η μεταβίβαση και το πρόβλημα που μπορεί να προκύψει με το συμβολαιογράφο είναι αυτό που με απασχολεί κι εμένα, αλλιώς αν ήταν μόνο το ΤΕΕ θα το κάλυπτα. "Οπως κ να ΄χει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και αν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη γνώμη θα ήθελα να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

για το # 4

καλημερα ιρενε

αν με απόλυτη βεβαιοτητα η επιμαχη λωριδα ανήκει στο Δημόσιο, και δεν εχει γινει λαθος στην αποτύπωση...

ναι μεν δεν υπαρχει χρησικτησια κατα δημοσίου,

ομως,

δες την δυνατοτητα της αναγνωρισης με τον ν. 3127/2003

δηλ. με καλη πιστη και λογω αγορας κλπκλπ.\

 

αυτο σε καλυπτει 100%

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια έρευνα που έκανα σήμερα βρήκα το φύλλο της αναθεώρησης του πολεοδομικού σχεδίου, σύμφωνα με το διάταγμα 23 και άλλες σχετικές διατάξεις, οπότε διεπίστωσα και τυπικά ότι όντως το κτίσμα καταλαμβάνει δημόσια έκταση. Τώρα οσον αφορά το νόμο του 2003 είναι μια πολύ καλή λύση και ευχαριστώ για την καθοδήγηση αλλά από μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν ξέρω αν τον καλύπτει το χρονικό διάστημα κατοχής της κατοικίας. Μάλλον θα πρέπει να συμβουλευτώ και καποιον συμβολαιογράφο. Παρόλα αυτά είχα μια συνομιλία σήμερα με το ΤΕΕ και με συμβούλευσαν να κάνω κανονικά τη δήλωση περί αυθαιρέτων μόνο για τα τμήματα που ανήκουν στο οικόπεδο, η οποία να συνοδεύεται από μια τεχνική έκθεση που να εξηγεί τους λόγους για τους οποίους δεν μπορεί να γίνει κατεδάφιση του τμήματος που ανήκει στο δημόσιο χώρο (στατικότητα του κτηρίου κλπ). Η αλήθεια όμως είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπάρξει πρόβλημα με το ΤΕΕ με απασχολεί πάρα πολύ η μετέπειτα μεταβίβαση του σπιτιού. Θα μπορεί άραγε να γίνει η μεταβίβαση ολόκληρου του σπιτιού χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα με το συμβολαιογράφο ή δεν θα έχω τότε τρόπο να το αντιμετωπίσω???????

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα υπάρξει πρόβλημα στην μεταβίβαση του κτήρίου από την στιγμή που τμήμα του βρίσκεται σε δημόσιο χώρο.

Επιμένω να εξετάσεις το ενδεχόμενο λανθασμένης εφαρμογής του σχεδίου πόλης, αυτό δεν γίνεται απλά με την εξέταση του διαγράμματος του σχεδίου αλλά με αποτύπωση και εφαρμογή του σχεδίου πόλης επί του εδάφους.

Στην τελική ενδεχομένως να υπάρξει δυνατότητα τροποποίησης του εγκεκριμένου ρυμ/κου σχεδίου από την στιγμή που συντρέχει ουσιαστικός λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.