Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος για αγορά ακινήτου


JTB

Recommended Posts

Ιδιώτης, μου ζήτησε να ελέγξω ένα ακίνητο στη Σαλαμίνα (έδρα μου στο Κορυδαλλό) το οποίο σκέφτεται να αγοράσει. Είναι οικόπεδο με νέα ημιτελή οικοδομή (μάλλον 2009 η άδεια) και θέλει εκτός του δικηγόρου, να ελέξγω και εγώ και να τον συμβουλέψω σχετικά....

 

Προφανώς θα πρέπει να πάρω το φάκελο, να δω τί διαφορές υπάρχουν στη κατασκευή, να εντοπίσω τις υπερβάσεις κλπ... Επίσης να δώ τη ποιότητα της δουλειάς και το στάδιο που βρίσκεται ώστε να συνηγορήσω ή όχι στη τιμή που του έχουν πεί...

Επειδή καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω τί να τον προτρέψω θα ήθελα τη συμβουλή σας για τα εξής...

 

1. Στη περίπτωση σοβαρών υπερβάσεων λόγω της αναταραχής με τους νέους νόμους και την μελλοντική εδραίωση των ελέγχων, η γνώμη σας είναι να τον αποτρέψω ώστε να γλυτώσει μελλοντικά προβλήματα;

 

2. Στη περίπτωση κλειστών Η/Χ κλπ... σε νέα οικοδομή προς πώληση, τα ποσά θα πρέπει να βαρυνουν αυτόν ή τον σημερινό ιδιοκτήτη;

 

3. Το να πάω στη Σαλαμίνα για το φάκελο, τον έλεγχο, πιθανή αποτύπωση και γενικώς το χρόνο μου, πόσο θα το κοστολογούσατε;

 

4. Γενικά τί θα μου συνιστούσατε να προσέξω; Για παράδειγμα θα πρέπει να δώ και αν έχει γίνει εγκ/ση αερίου; Στη περίπτωση ημιτελούς οικοδομής στο στάδιο των επιχρισμάτων και των εξωτ. κουφωμάτων, πόσο θα λέγατε ότι είναι η τιμή μειωμένη σε σχέση με την ολοκληρωμένη νέα οικοδομή;

Link to comment
Share on other sites

... δεν ξέρω τί να τον προτρέψω ...

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστή η στενή καθοδήγηση του πελάτη. Η απόφαση είναι παντα δική του, ομοίως και η ευθύνη. Ευθύνη του μηχανικού είναι η αντικειμενική τεχνική ενημέρωση για αυτά που ισχύουν, όχι για αυτά που μπορεί να ισχύσουν.

 

(Το γράφω διότι την έχω πατήσει κάποτε, κινούμενος από υπερβάλοντα ζήλο)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά δεν υπάρχει πελάτης που μετά από την "ενημέρωση" δεν θα σου πει: "Ωραία, δηλαδή να το πάρω λές ή όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όχι, αλλά σε περίπτωση αυθαιρεσιών (σοβαρών ή μη) θα του πεις "πάρ' το" ;

Ή μηπως θα του πεις "πάρ' το μωρέ, ποιός θα σε καρφώσει; το πολύ - πολύ το νομιμοποιείς με τον νόμο που δεν υπάρχει, αλλά μπορεί να βγει..."

 

Με τα κουφώματα περασμένα, χωρίς δάπεδα, με τις εγκαταστάσεις όλες πλην των υποδαπεδίων 55% ~ 65%. Αν εκκρεμεί εκτεταμένη διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, περιφράξεις βόθροι κλπ, λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιθεωρηση οπωσδηποτε πριν την αγορα, Εκτος απο αυθαιρεσίες θα πρεπει να ξερουμε την κατάσταση του ΦΟ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόφρεσκο, άδεια 2009... Απλώς ο άνθρωπος έχει πολλά ζόρια και το "σκοτώνει"...

 

Τελος πάντων μάλλον το πήρε.... Με τις υγείες του...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε ελέγχους ακινήτων για αγοραπωλησία τι βλέπετε και πόσο κοστολογείτε την δουλειά;

π.χ. κάνεις μια απλή αυτοψία σε ακίνητο μαζί με τον υποψήφιο αγοραστή, βλέπεις μια γενική ματιά το ακίνητο, ελέγχεις την άδεια χοντρικά (αν έχει βασικά και να μην γίνεται χαμός) και εκτιμάς (οπτικά) τις ποιότητες κατασκευής. Αυτό είναι 1 ώρα δουλειά και άντε και ένας καφές με λίγο περισσότερη κουβέντα.

Τώρα, σε 2η φάση, αν όντως είναι ενδιαφέρον το ακίνητο, και ο αγοραστής ψήνεται σοβαρά, ελέγχεις αναλυτικά κάποια πράγματα αγκαζέ με τον δικηγόρο...

 

Για την 1η φάση όμως (μια απλή αυτοψία και μια πρώτη γνώμη) τι βασικά ελέγχετε και τι κοστολογείτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.