Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

φεμ οκ...

 

το τεε θα πληρωθει απο την καταθεση μας....

 

 

θα πρεπει να καταθεσω και ξεχωριστο υπερ τσμεδε?

και αν ναι πως και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αφαιρούν και την τεχνική εκθεση να ησυχάσουμε τελείως. Γιατί με όλα αυτά μόνο χάσιμο και άγχος θα έχουμε στο τέλος.

΄Πάντως στην ερμηνευτική εγκύκλιο εγώ δεν είδα να γράφει κάτι τετοιο. Παντού για αυτοτελή ιδιοκτησία μιλάει. Δηλαδή αν κάποιος έχει στην ίδια πολυκατοικία 2 διαμερίσματα. αυτά είναι 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες άρα 2 αιτήσεις- 2 τεχνικες εκθεσεις -2 αμοιβές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω erling

 

οπως παντα στην τριχα !!

 

 

αλλα να δουμε αν τα ζητανε οι πολεοδομιες !!!

 

οσο για το προγραμμα....να πληρωσω οσο μια αμοιβη η/χ ουτε για πλακα....

ασε που αν χασεις την δισκετα των προγραμματων τους πρεπει να ξαναγορασεις.....

και την ανανενωση ακθε χρονο που την βαζεισ για το ΙΔΙΟ προγραμμα?

σαν να μου ζητανε σε λιγο και χρηματα για τα παντελονια που αγορασα πριν απο ενα χρονο και πρεπει να πληρωσω για να συνεχιζω να τα φοραω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ !!!

αλλα βρισκουνε και τα κανουνε

Link to comment
Share on other sites

Μονάδα είναι η αυτοτελής ιδιοκτησία πάντα. Δε μπορεί να γίνει αλλιώς εξάλλου (για λόγους προφανείς που δε χρειάζεται να αναλυθούν). Κατά συνέπεια και η αμοιβή είναι μια ανά ιδιοκτησία. Το τι θα κάνουν με τα παράβολα είναι δικό τους θέμα (αν και κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να μην υπάρχουν καν).

Link to comment
Share on other sites

τα παραβολα εξυπηρετουν 2 σκοπους....

 

στην ιδια λογικη....

 

αρπαχτη...

 

1 αρπαχτη.... γρηγορα εσοδα...

2 αρπαχτη..... για λιγα τετραγωνικα τακτοποιησης που ειναι κατω απο 250 ευρω αφηνουμε και ρεστα

Link to comment
Share on other sites

2 αρπαχτη..... για λιγα τετραγωνικα τακτοποιησης που ειναι κατω απο 250 ευρω αφηνουμε και ρεστα

 

Ελάχιστες θα είναι αυτές οι περιπτώσεις για να μπορείς να ισχυριστείς ότι για αυτό θεσμοθετήθηκε το παράβολο. Ειδικά αν οφείλεται ένα 250άρι για όλους τους τακτοποιούμενους χώρους του ιδίου ιδιοκτήτη στην ίδια οικοδομή.

Το υπ'αριθ. 1 που λες μπορώ να το κατανοήσω εν μέρει, αλλά και πάλι θεωρώ ότι το "διαχειριστικό" κόστος για τον φόρτο που θα προκληθεί στις ΔΟΥ, τους συμψηφισμούς στη συνέχεια και την διευθέτηση σφαλμάτων που θα προκύψουν (πίστεψέ με το γνωρίζω από πρώτο χέρι τι εμπλοκές προξενούν αυτά από την ενασχόληση μου με την πρόσφατη φάση του κτηματολογίου), μάλλον δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.