Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Ας μην κατέβει μέχρι το βράδυ η αγγελία, και θα τους κάνω να ξεχάσουν ...το όνομά τους αύριο το πρωί. Έστειλα ήδη κι εγώ αναφορά ανάρμοστης αγγελίας και email.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντί να μπαίνουμε σε λογικές καταγγελτικού χαρακτήρα, μπορούμε να παρακάμψουμε τους αστοιχείωτους δημοσιογράφους και να φροντίσουμε να ενημερωθεί σωστά ο πολίτης σε σχέση με τις ελάχιστες αμοιβές μας και την σημαντικότητα της δουλειάς μας;;;;

Υπάρχει πουθενά το ΤΕΕ και οι σύλλογοι μας να προασπίσουν επιτέλους τα δικαιώματα μας ή αφού τελείωσαν οι εκλογές θα μας ξεχάσουν και πάλι;;;

Δεν θα είναι καλύτερο να βγει μια ανακοίνωση του ΤΕΕ σε κανάλια και εφημερίδες που να επεξηγεί το θέμα και να προσδιορίζει με μεγαλύτερη σαφήνεια τον ρόλο και την σημασία των μηχανικών σ'αυτή τη χώρα;;;;

Ας είναι η τακτοποίηση η αφορμή να βγούμε λίγο μπροστά και διεκδικήσουμε το κύρος μας στην αγορά. (μόνο αυτό μας γιατί από λεφτά.......)

Αναμένω συνδικαλιστικές πρωτοβουλίες να με διαψεύσουν που τόσο καιρό κατηγορώ τους συλλόγους και τα συνδικάτα για αδράνεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενά το ΤΕΕ και οι σύλλογοι μας να προασπίσουν επιτέλους τα δικαιώματα μας ή αφού τελείωσαν οι εκλογές θα μας ξεχάσουν και πάλι;;;

 

Φυσικά και δεν υπάρχει. Ούτε βλέπω να γίνεται κάποια κίνηση ενημέρωσης του κοινού σχετικά με τον ρόλο και την σημασία των μηχανικών σ'αυτή τη χώρα.

 

Μακάρι να διαψευσθώ αλλά μόνο την ψήφο μας θέλουν ...

Link to comment
Share on other sites

η αγγελια βγηκε......

 

 

γμτ πανω πουλεγα να του εστελνα τα δικα μου να μουμενε η διαφιορα αβιαστα-αβαδιστα και στον χωρο μου αχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

http://www.aggeliopolis.gr/kentriki_makedonia/Taktopoiisi_imiypaitrion_xoron_10152338.htm?ca=3_s&w=1

 

όσες και να βγουν , δεν γίνεται έτσι δουλειά...

 

http://www.aggeliopolis.gr/ipiros/Taktopoiisi_imiypaitrion_kai_allon_xoron_10148448.htm?ca=1_s

 

Μπορώ να το κάνω όλη μέρα αυτό αλλά τελικά ΜΟΝΟ το το ΤΕΕ μπορεί να μας προστατέψει.

Τι θα λέγατε να στέλναμε μια επιστολή στο ΤΕΕ ζητώντας ακριβώς αυτά που συζητάμε εδώ;

 

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=43806

 

Όταν μας πολεμάει και η ΠΟΜΙΔΑ καταλαβαίνετε οτι ο παραλογισμός δεν έχει όριο.

Link to comment
Share on other sites

..και το πανηγύρι δεν έχει τελειωμό!

Αν μπείτε στο σαιτ της ΠΟΜΙΔΑ θα δείτε οτι προτείνει απλή προσαύξηση της ελάχιστης αμοιβής σε περίπτωση πολυκατοικίας, συγκρίνοντας το έργο μας με αυτό των δικηγόρων!

Αντιλαμβάνομαι οτι μια τεχνική έκθεση δεν αποτελεί ιδιαίτερο επιστημονικό έργο κι οτι ενδεχομένως σε μια πολυκατοικία με τυπικούς ορόφους, απλώς να επαναλαμβάνονται οι κατόψεις. Μπορεί όμως να τονίσει κάποιος σε αυτούς τους κυρίους οτι ο λόγος που δεν ορκιζόμαστε στην σχολή μας είναι οτι αυτή η @@@μένη σφραγίδα μας έχει τόσο μεγάλο βάρος ευθύνης και ουσιαστικά αυτή η ευθύνη προσδιορίζει τις αμοιβές μας (όπως π.χ. σε ένα "εύκολο" τοπογραφικό) και όχι η ώρα που θα σπαταλήσουμε για να συντάξουμε το κείμενο της τεχνικής έκθεσης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αμάν πια με τις αμοιβές των μηχανικών !!!!!!!!! Συγγνώμη για τον εκφρασμένο θυμό μου αλλά νιώθω πως έχει φτάσει καιρός (έχει παρέλθει προ πολλού για την ακρίβεια) να διεκδικήσουμε την θέση μας και πάλι στην κοινωνία!!

Link to comment
Share on other sites

κυρια για την οποια της εκανα την ρυθμιση σουφλια με περαιωση διαδικασιας με πηρε τηλεφωνο σημερα για κατι νεα που θελει αν κανει...

 

της λεω πρεπει αν ακνετε και το παλιο απλα μια μετατροπη στην νεα ρυθμιση...

 

 

και τι μου ειπε !

 

μουπε ο κατασκευαστης οτι ειμαι ενταξει και δεν χρειαζεται !!!!

Link to comment
Share on other sites

στο εντυπο της ΕΤΕ για την πληρωμή της εισφοράς σε ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ Προϋπολογισμό Εργου βαζουμε το ύψος του προστίμου και με βαση αυτό πληρώνει τις εισφορές του ο ιδιοκτήτης ή δεν έχει προϋπολογισμό και εισφορα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ ο ιδιοκτήτης?

 

Έχει κανείς καμμία ιδέα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.