Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

τακτοποίηση θεωρείται επιστημονική εργασία;

οχι.κουτοπονηρια ελληνικη ειναι.Κρατικη.και για την ακριβεια ειναι αντι-επιστημονικη δουλεια.κανονικα συμφωνα με το νοημα του Κωδικα Δεοντολογιας θα επρεπε να απαγορευετε η διαικπεραιωση αυτη.οχι να συζητειτε οτι η αμοιβη ειναι μικρη.

Βεβαια υπαρχει το ελαφρυντικο.Οτι η Ελλαδα εξασκολουθει να βρισκετε στο μεσαιωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ συν. ge_liakos αν με την διαφήμιση ένα μηχανικός θα περιβάλλει δι' ευρείας δημοσιότητος τους σκοπούς, την πρόοδον και τας επιτεύξεις του επαγγέλματος ως και τας ατομικάς του επιτεύξεις και η δημοσιότης αύτη σκοπεί εις επιστημονικήν ενημέρωσιν τότε είναι επιτρεπτή.

Αν όμως αποβλέπει εις εμπορικούς σκοπούς, δεν είναι επιτρεπτή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε erling αυτό το κατάλαβα. Το θέμα είναι αν η τακτοποίηση είναι επιστημονική εργασία ή οχι. Εγω πιστευω οχι.

Link to comment
Share on other sites

και ερωτω πως θα πατε να τακτοποιησετε τον ΗΧ που εχει κλεισει,αν δεν αποδειξετε επιστημονικα οτι η στατικη επαρκεια του κτιριου εξακολουθει να ειναι ικανοποιητικη?αρα θα επρεπε να χρειαζεται στατικη μελετη τουλαχιστον.διαφορετικα δεν ειναι θεμα επιστημονικο αλλα καθαρη λαμογιστικη μπακαλικη.σου λεει εκανες του κεφαλιου σου ,δωσε τωρα και αργοτερα βλεπουμε.σαν το συγχωροχαρτι .Αρα καλα λεω μεσαιωνας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν πρόκειται για επιστημονική εργασία αλλά καθαρά υποστηρικτική παροχή υπηρεσιών που ενδέχεται να λειτουργήσει και διαφημηστικά για την ποιότητα των υπηρεσιών μας .

Παρ'ολα αυτά γιατί να μην το μεθοδεύσουμε και με διαφημηστικό υλικό ώστε να βγάλουμε και κάνενα μεροκομάτο μερικοί από μας;ο κώδικας δεοντολογίας των μηχανικών γράφτηκε σε εποχή με ίδιες επαγγελματικές συνθήκες όπως αυτές που αντιμετωπίζουμε τώρα;;;;;; Δεν είναι κακό να εκσυγχρονίζουμε και να 'επικαιροποιούμε' την σκέψη και τους κανόνες μας προκειμένου να εκφράζουν καλύτερα την εποχή μας.

Και τέλος πάντων (χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου) μήπως το έχουμε "κουράσει" το θέμα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέει.

Αν η διαφήμιση αποβλέπει σε εμπορικούς σκοπούς δεν είναι επιτρεπτή.

Αν δεν αποβλέπει σε εμπορικούς σκοπούς αλλά σε επιστημονική ενημέρωση, είναι επιτρεπτή.

Κάπου μπερδεύεσαι ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω από αυτά που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω! Γιατί να μην επιτρέπεται διαφήμιση που έχει εμπορικούς σκοπούς;;;;; Έχουμε τέτοια πολυτέλεια;;; Εγώ πάντως δεν έχω αν θέλω να κρατήσω το γραφείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως όλοι θέλουμε να διαφημιστούμε σε μια δύσκολη εποχή. Το θέμα είναι αν επιτρέπεται ή οχι. Γιατί αν η τακτοποιήση θεωρείται εμπορική και οχι επιστημονική δεν ειναι επιτρεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.