Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικό γραφείο


giorgio

Recommended Posts

Τεχνικό γραφείο μπορεί να ανοίξει ο καθένας, διότι δεν σημαίνει τίποτα αυτός ο τίτλος.

Στην εφορία δεν θα κάνει κάποιος έναρξη με τίτλο "Τεχνικό γραφείο" αλλά με το αντικείμενο των εργασιών του.

Μηχανολόγος μηχανικός π.χ.

Τώρα αν το ονομάσει ¨τεχνικό Γραφείο Μηχανολόπουλος Μηχανικός" ή "Γραφείο Μηχανολογικών εφαρμογών" ή οτιδήποτε άλλο, δεν νομίζω να σημαίνει κάτι.

Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση βέβαια

Link to comment
Share on other sites

giorgio, καταλαβαίνεις υποθέτω, ότι η ερώτηση "Θα μπορώ να υπογράφω; " δεν έχει νόημα. Φυσικά και μπορείς να υπογράφεις. Οσοι μπορούν να κρατάνε στυλό, μπορούν να υπογράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας μπορεί να υπογράψει αυτά που προκύπτουν από το/τα πτυχία του.

 

Είναι άσχετο το αν έχεις "Τεχνικό Γραφείο" ή όχι.

 

Μπορείς να έχεις ένα γραφείο που να το ονομάζεις τεχνικό και τις δουλειές που θα κάνεις να τις υπογράφει ο αντίστοιχος συνεργάτης σου Μηχανικός.

 

Ως απόφοιτος του ΤΕΙ, θα έχεις δυνατότητα να υπογράφεις κάποια πράγματα. Για τα παραπάνω θα υπογράφει κάποιος συνεργάτης σου που έχει το δικαίωμα.

 

Ο Αρχιτέκτονας π.χ. που είναι ΑΕΙ, δε μπορεί να υπογράψει το αντισεισμικό κομμάτι μιας στατικής μελέτης, αλλά βρίσκει συνυπογραφή με κάποιον Πολιτικό Μηχανικό.

 

Η ύπαρξη τεχνικού γραφείου ΔΕ θα σου προσθέσει ούτε θα σου αφαιρέσει δικαιώματα.

 

 

 

Δεν γνώριζα τη διαφορά προσυπογραφής - συνυπογραφής που αναφέρουν πιο κάτω οι συνάδελφοι. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

Link to comment
Share on other sites

[OT ON]

Σωστά τα προηγούμενα, απλά σε Αρχιτέκτονα θέλει προσυπογραφή.

Συνυπογραφή θέλει σε Τ.Ε.

Αρκεί και κάποιος νομικός να μας εξηγήσει την διαφορά.....

[OT off]

Link to comment
Share on other sites

Ο Αρχιτέκτονας π.χ. που είναι ΑΕΙ, δε μπορεί να υπογράψει το αντισεισμικό κομμάτι μιας στατικής μελέτης, αλλά βρίσκει συνυπογραφή με κάποιον Πολιτικό Μηχανικό....

Συνάδελφε επέτρεψέ μου να διορθώσω το εξής:

προσυπογραφή: όταν υπογράφουμε π.χ. θεμελίωση σε κάποιο Αρχιτέκτονα

συνυπογραφή: όταν υπογράφουμε μαζί με κάποιον Πτυχιούχο Μηχανικό (ΑΤΕΙ).

 

Αρκεί και κάποιος νομικός να μας εξηγήσει την διαφορά.....

Νομικός δεν είμαι αλλά όταν λέω ότι προσυπογράφω σημαίνει ότι συμφωνώ με τον άλλο και το υπογράφω ότι συμφωνώ, ενώ όταν συνυπογράφω σημαίνει ότι βάζω ισάξια την υπογραφή μου σε κάτι, υπογράφω κάτι μαζί και με άλλους.

Λεπτή η διαφορά όμως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.