Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίταξε, δεν βλέπω λόγω να είμαι αρνητικός. Εν τέλει, σε μία ομιλία δύο ωρών είναι αδύνατον να μην βρεις στοιχεία διαφωνίας. Ωστόσο, υπάρχει ένα έλλειμμα δημοκρατίας, λαϊκής εκπροσώπησης, πολιτικής και νομίζω ότι η κοινωνική αφύπνιση και ανάληψη πρωτοβουλίας είναι η μόνη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικός δεν είμαι για την ΣΠΙΘΑ ούτε για τον Μίκη.

Απλά είναι μια συγκυρία, όπου μπορούν να βάλουν τον Μίκη μπροστά κλπ κλπ κλπ που τα έχουμε ξαναδεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έργο δεύτερη φορά; Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία σχέση με τις τότε συνθήκες. Ούτε ο ίδιος θα το ήθελε (τότε υποτίθεται ότι υπήρχε ένας συμβολισμός και ένας αντικειμενικός στόχος), ούτε θα μπορούσε με τις παρούσες συνθήκες, ούτε υπάρχουν περιθώρια μετά τα όσα έχει πει τα τελευταία χρόνια, ούτε είναι αντικειμενικά δυνατόν. Επιπλέον, αυτοί που κάνουν κουμάντο θέλουν να παίξουν μπάλα με τους δικούς τους, δεν κολλάει στο παιχνίδι τους...

Τώρα θα μου πεις ότι τα"κινήματα" καπελώνονται εύκολα... Δεν γίνεται κι αλλιώς όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.