Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά τα λέει η συναδέλφισα. Δε μας παρατάς ρε Μίκη(-υ όπως να'ναι). Τις ομφαλοσκοπήσεις και τα μετακατοχικά-μετεμφυλιακά σύνδρομα της γενιάς σου πληρώνουμε... Όταν οι άλλοι λαοί είχαν καταλάβει τι συμβαίνει και τραβούσαν το δρόμο τους, εμείς λαϊκίζαμε και μοιράζαμε λεφτά από εδώ και από εκεί προσπαθώντας να αναστήσουμε ...το σοσιαλισμό και πίνωντας στην υγειά των "κουτόφραγκων" και του "φασισμού" της Δύσης...

 

Εγώ μάγκα μου νομίζω οτι πληρώνουμε την γενιά που είναι σήμερα μεταξύ 45 και 30.Μια γενιά που δεν παράγει τίποτε άλλο εκτός από πτυχία και εξειδικευμένες γνώσεις... που είναι στην πλειοψηφία τους άχρηστες.Μια γενιά αμόρφωτων που δεν ξέρει να ξεχωρίσει το αρνί από το κατσίκι,να βάλει μπροστά ένα αλυσσοπρίονο,ή να αλλάξει μια λάμπα.Μια γενιά μηχανολόγων που δεν έχουν πιάσει γερμανοπωλύγωνο και πολιτικών μηχανικών που δεν έχουν φτιάξει λάσπη ούτε στην αυλή τους.Μια γενιά που ξέρει μόνο τα Εξάρχεια,τη Γλυφάδα και την Κηφισιά και νομίζει οτι η Λαμία είναι δίπλα από την Καλαμάτα.Μια γενιά που έμαθε τους άντρες να χορεύουνε τσιφτετέλι και τις γυναίκες ζειμπέκικο.Τις γυναίκες που πάνε με τις φίλες τους στα καφενεία και δεν ξέρουνε να βράσουν ένα αυγό...

Οι πατεράδες μας και οι παππούδες (η γενιά του Μίκη) είχανε 1000 στραβά και άθλια.Ασυζυτητί.Αλλά ακριβώς επειδή υποφέρανε και πεινάσανε εκτιμήσανε ορισμένα πράγματα όπως δουλειά,αξιοπρέπεια φιλότιμο,μπέσα,οικογένεια,πατρίδα κτλ.Εννοιες ντεμοντέ σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

οι παληοτερες γενιες στερουνταν βασικα πραγματα για να εχουν καλυτερη μοιρα τα παιδια τους.τα παιδια τους ομως δεν τους εφθασαν αυτα που βρηκαν αλλα δανειστηκαν και απο τα ...παιδια τους.

ΥΓ καθε αποψη ειναι σεβαστη και απαραιτητη κατα την γνωμη μου για να προκυψει κατι θετικο.αυτο που ειναι ξεκαθαρα φασιστικη νοοτροπια ειναι η ειρωνια πανω στις τοποθετησεις των συναδελφων ,γιατι σκοπο εχουν να φιμωσουν τις αντιθετες αποψεις. πχ

.παρ' τ' αυγό και κούρευτο

η το

αλλά ας περιμένουμε να τοποθετηθεί και ο νταλάρας

εδω εχουμε με μια ειρωνια και οχι ενα επιχειρημα.

οποιος σεβεται τον εαυτο του και τους αλλους λεει απλα τις αποψεις του και ολοι κρινοντε.εξαλου ο διαλογος σκοπο εχει να συνθεσει και οχι να επιβαλει αποψεις.προσωπικη μου αποψη οτι οι συντονιστες σε τετοια φαινομενα θα πρεπει να ειναι πιο αυστηροι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάγκα μου νομίζω οτι πληρώνουμε την γενιά που είναι σήμερα μεταξύ 45 και 30.Μια γενιά που δεν παράγει τίποτε άλλο εκτός από πτυχία και εξειδικευμένες γνώσεις... που είναι στην πλειοψηφία τους άχρηστες.Μια γενιά αμόρφωτων που δεν ξέρει να ξεχωρίσει το αρνί από το κατσίκι,να βάλει μπροστά ένα αλυσσοπρίονο,ή να αλλάξει μια λάμπα.Μια γενιά μηχανολόγων που δεν έχουν πιάσει γερμανοπωλύγωνο και πολιτικών μηχανικών που δεν έχουν φτιάξει λάσπη ούτε στην αυλή τους.

 

Απόλυτη ευθύνη των γεννεών με τα "σύνδρομα" που έλεγα είναι αυτό. Αυτοί πίεσαν τα παιδιά τους να γίνουν αυτό που έγιναν. Αυτοί κληροδότησαν τα χάλια. Η μόνη ευθύνη που βλέπω σε εμάς τους νεώτερους, είναι ότι δεν τους πετάξαμε με τις κλωτσιές από την εξουσία εγκαίρως. Αν είναι ποτέ δυνατό, νέα παιδιά φοιτητές στα τέλη της δεκαετίας του '90 να έπιναν νερό στο όνομα του "Αντρέα Παπαντρέου", του Μητσοτάκη, του Φλωράκη και του λοιπού κακού συναπαντήματος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς και δεν βάζω τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι για να μην γίνομαι απόλυτος, αλλά αυτό που εγώ πληρώνω είναι η έλλειψη δημιουργικότητας των γύρω μου.

 

Είτε αυτή εκφράζεται με την μορφή της τέχνης είτε με την μορφή επιχειρηματικότητας είτε πολιτικής σκέψης και έργου κλπ. Τα θέλουμε όλα έτοιμα ένα facebook για τα πάντα, που το μόνο που θα έχουμε να κάνουμε είναι thumbs up, like κλπ. Τέλος πάντως μπορείτε να γυρίσετε στο profile σας στο facebook τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ καθε αποψη ειναι σεβαστη και απαραιτητη κατα την γνωμη μου για να προκυψει κατι θετικο.αυτο που ειναι ξεκαθαρα φασιστικη νοοτροπια ειναι η ειρωνια πανω στις τοποθετησεις των συναδελφων ,γιατι σκοπο εχουν να φιμωσουν τις αντιθετες αποψεις. πχ
α, μπα, έτσι λες? αν δεν είμαι με το μίκυ είμαι με τον άδωνι?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.