Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

Σεβαστές όλες οι απόψεις, παιδιά, και κυρίως του Θεοδωράκη (έστω και αν εθελοτυφλεί - εν μέρει). Με όση ταπεινοφροσύνη τα παρουσιάζει και χωρίς κομπλεξισμούς το μόνο που θα μπορούσα να σχολιάσω στο κείμενό του είναι ότι τέτοιες στιγμές καλό είναι να ακούγονται γνώμες μακριά από τους πολιτικάντηδες του τόπου (όποιες και αν είναι αυτές), απαλλαγμένες από κομματικά συμφέροντα.

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τα πολιτικοοικονομικοεδαφολογικά παιχνίδια που παίζονται στις πλάτες μας (οι διεθνείς χρηματοπιστωτικοί οίκοι και τα ΜΜΕ έχουν βαλθεί να μας χρεοκωπήσουν με το "έτσι θέλω"!) αλλά και η κατάντια μας δεν έχει προηγούμενο! Γιατί πολλά ΛΑΜΟΓΙΑ μας κοροιδεύουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια, και ενώ όλοι μας μετράμε και το τελευταίο ευρώ που βγαίνει από την τσέπη μας, αυτοί "χορεύουν" πάνω στα πτώματά μας!

Ας αναζητήσουν το χρέος σε αυτούς που τρώνε με χρυσά κουτάλια και όχι σε αυτούς που ζορίζονται και θα ζορίζονται για πολύ ακόμα...! Ας κόψουν τα λαδώματα και τις προμήθειες για τους ελληνικούς δρόμους και παντός είδους ελληνικό δημόσιο έργο, να πετάξουμε μια και καλή από πάνω μας την ταμπέλα των "διεφθαρμένων υπαλλήλων-πολιτών της Ευρώπης" με ενεργά μέτρα και πάνω από όλα ας προσγειωθούμε στην ελληνική τωρινή πραγματικότητα.

Συγνώμη για αυτό που θα αναφέρω αλλά αν δεν πάει κάποιος φυλακή από όλους αυτούς ο κόσμος δεν πρόκειται να συνεισφέρει σε τίποτα. Και αλίμονο αν ξεσπάσει κανένα νέο οικονομικό σκάνδαλο εις βάρος της ελληνικής κοινωνίας...φοβάμαι ότι όλοι θα βγούν στους δρόμους...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπουν φυλακή οι πολιτικοί ο λαός δεν πρόκειται να κάνει τίποτα.

Βάλτε μερικούς φυλακή να δώσετε κουράγιο στον λαό τουλάχιστον...ηθικό !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αλλά ποιος θα βάλει φυλακή ποιόν; Αυτοί που εκλέγουμε είναι αυτοί που μας κλέβουν και οι μόνοι που μπορούν να αλλάξουν τη κατάσταση. Μήπως βολεύονται με τη σημερινή κατάσταση; Μήπως ζούνε άνετα; Μήπως αυτοί τα παιδία τους και τα εγγόνια τους τακτοποιήθηκαν και ο λαός να πάει να αγαπηθεί!; Μόνο ο λαός μπορεί να αλλάξει τα πράγματα αλλά και αυτός έχει πέσει σε λείθαργο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να μπουν φυλακή και οι ηθικοί αυτουργοί αυτών και δυστυχώς αυτοί είμαστε όλοι εμείς που τους δίνουμε το 80 % και τους επιλέγουμε με κριτήρια διαπλοκής(ρουσφέτια) και τότε θα χρειαστούμε πολλές φυλακές. Οι πολιτικοί είναι η αντανάκλαση της κοινωνίας μας πρώτα πρέπει να αλλάξουμε εμείς. Εγώ το παλεύω πολλά χρόνια τώρα από τότε που έφυγα από την Αθήνα που θα πάει θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να μπουν φυλακή οι υπουργοί και πολιτικοί που παίξανε στο χρηματιστήριο τις συντάξεις και έχουν αδειάσει τα ταμεία.

Ξεκινήστε από εκεί, μετά θα αρχίσει να καρφώνει ο ένας τον άλλον και στο τέλος θα βρούμε τα χρήματα μόνοι μας. Δεν θα χρειαστούμε βοήθεια από κανέναν !!!

 

Νομίζω ότι πρέπει να μπουν φυλακή και οι ηθικοί αυτουργοί αυτών και δυστυχώς αυτοί είμαστε όλοι εμείς που τους δίνουμε το 80 % και τους επιλέγουμε με κριτήρια διαπλοκής(ρουσφέτια)

 

Δηλαδή τι να μπούμε και εμείς...δεν το κατάλαβα...όταν βγαίνει ο Γεωργάκης και λέει έχω το περίστροφο γεμάτο με σφαίρες και λοιπές μ@λ@κίες εγώ το φταίω ??? Και δεν φτάνει που είναι και άσφαιρος (και στο μυαλό) αλλά λέει τα ψέμματα του στον λαό...

Link to comment
Share on other sites

Μα ο μόνος τρόπος για να επιβιώσεις σε αυτό το περιβάλλον είναι να γίνεις συμμέτοχος στα ρουσφέτια! Ποιος δεν έχει στηρίξει δικό του άτομο για να έχει πρόσβαση στη πίτα; Εγώ πιστεύω οι περισσότεροι. Δεν κακίζω εμάς που το έχουμε κάνει αλλά το σύστημα που δεν μας έχει δόσει άλλη επιλογή επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

pappos δες γύρω σου ποσοι πολίτες εγκληματούν σε βάρος της χώρας μας (νομίζω ότι το μέγεθος του εγκλήματος δεν έχει τόση σημασία γιατί η διαφθορά γενά διαφθορά )π.χ αν ψηφίζω ένα αντιπρόσωπο μου με μόνο κριτήριο την εξυπηρέτησή μου και όχι την πολιτική πλατφόρμα του τότε είναι μαθηματικά σίγουρο ότι αυτός θα εξελιχθεί (αν δεν είναι ήδη) σε λαμόγιο . και τελος πάντων δεν μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε για τους πολιτικούς μας όταν τους ψηφίζουμε με ποσοστό 80%Και giannis aug δεν είναι έτσι μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς να γίνεις συμμέτοχος μόνο που πρέπει να δουλέψεις ατελείωτες ώρες και να είσαι αυτάρκης Εγώ πάντως είπα ότι το παλεύω όσο μπορώ και κατανοώ την θέση σου και συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Με τις φυλακές δεν σωζόμαστε! Το θέμα είναι κοινωνικό - πολιτικό. Ο Γιωργάκης άλλα μας είπε και άλλα κάνει. Ο Κωστάκης άλλα υποσχέθηκε και άλλα ...ρήμαξε. Ο Σημίτης τα ίδια, ο Μητσοτάκης τα ίδια...

 

36 χρόνια τώρα (για να μην πάω πιο πίσω), ο ένας αναιρεί τον άλλον, μας πείθουν να τους ψηφίσουμε και μας εξαπατάνε μαζικά. Ώρα να ξυπνήσουμε!

 

Βρήκαν πρόσφορο έδαφος και λεηλατούν ότι μπορούν.

 

Πόσοι από εδώ μέσα τρώνε με χρυσά κουτάλια; Από εμάς τους μηχανικούς! 2; 3; 5;

Οι υπόλοιποι; Παλεύουμε για το μεροκάματο όπως οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες.

Γιατί λοιπόν να αναλάβω εγώ μια ευθύνη που δεν έχω;

 

-Επιστρέψαν τίποτα αυτοί που παίξαν τα λεφτά των ταμείων στο χρηματιστήριο;

-Λύθηκε το ζήτημα με τις μίζες της Siemens;

-Βρήκανε ποια λαμόγια φάγανε με χρυσά κουτάλι στο θέμα του Βατοπαιδίου;

-Κόψαν τις τεράστιες σπατάλες στα δημόσια έργα;

................................................

- ...χιλιάδες τέτοια παραδείγματα...

 

Εγώ λοιπόν γιατί να πληρώσω; Τι χρωστάω; Δεν κατάλαβα!!

Μια ζωή δουλεύω και έχω την τράπεζα σαν μπαμπούλα να με περιμένει στην γωνία να με εξοντώσει! Και τώρα μου λένε: "Φταίμε όλοι, να πληρώσουμε!!".

 

Ε! Όχι ρε φίλε! Εγώ το δηλώνω κατηγορηματικά: Δεν φταίω! Δεν εξαπάτησα κανέναν! Δεν έλαβα ποτέ καμμία μίζα! Δεν έκανα λαμογιές! Δεν ψήφισα καν ποτέ μου τις μπλε και πράσινες κυβερνήσεις! Δεν χρωστάω τίποτα σε κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Με τις φυλακές δεν σωζόμαστε! Το θέμα είναι κοινωνικό - πολιτικό. Ο Γιωργάκης άλλα μας είπε και άλλα κάνει. Ο Κωστάκης άλλα υποσχέθηκε και άλλα ...ρήμαξε. Ο Σημίτης τα ίδια, ο Μητσοτάκης τα ίδια.
..

 

και ανάμεσα σε αυτούς η αριστερά, διαχρονικά γραφική

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_98_28/04/2010_399064

 

μόνο η οακκε το παλεύει από την αριστερά αλλά τι να κάνει και μόνη

Link to comment
Share on other sites

Στα μπλόγκ γράφονται πολλά και στις εφημερίδες επίσης .

 

Ενα άρθρο στο Βήμα γράφει επίσης σχετικά .

 

Από το 1944 στο... 2010

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ | Τρίτη 27 Απριλίου 2010

Από τον Δεκέμβριο του 1944 και μετά η Ελλάδα εξελίχθηκε σταδιακά σε θερμοκήπιο του μεταπολεμικού κόσμου.

 

Παίχθηκαν τότε εδώ, στο άκρο της Ευρώπης, οι γεωπολιτικές εκκρεμότητες της Συνθήκης της Γιάλτας, μετατράπηκε τούτη η χώρα σε πεδίο αναμέτρησης, σε ζώνη ιδεολογικής και πολιτικής αντιπαράθεσης μεταξύ των αστικών δημοκρατιών της Δύσης και των κομμουνιστικών λαϊκών δημοκρατιών της Ανατολής.

 

Αποτέλεσε τότε η χώρα μας τον ασθενή κρίκο της περιόδου, έγινε πρώτο θέμα παγκοσμίως, προκάλεσε το ενδιαφέρον των πάντων, στα σαλόνια της «Μεγάλης Βρεταννίας» παίχθηκαν τα πιο σκληρά παιχνίδια της μεταπολεμικής εποχής.

 

Οι νικητές του μεγάλου πολέμου έλυσαν εδώ τις διαφορές τους, νομιμοποιώντας στις πλάτες του ελληνικού λαού τις ζώνες επιρροής τους για πάνω από πέντε δεκαετίες.

 

Και η Ελλάδα έχασε σχεδόν τα πάντα από εκείνη τη διεθνή άσκηση ισχύος επί του εδάφους της.

 

Μάτωσε ο λαός της, έχασε η κοινωνία της ό,τι καλύτερο διέθετε και η οικονομία της ξέμεινε λάφυρο στους μαυραγορίτες της Κατοχής, απορροφώντας σχεδόν για πάντα το στίγμα της καθυστέρησης και της εξάρτησης που εκείνοι μετέφεραν.

 

Κατά μια τραγική σύμπτωση της Ιστορίας, 66 χρόνια μετά η Ελλάδα γίνεται και πάλι πεδίο αναμέτρησης της σύγχρονης μεγάλης αντίθεσης, που ξεπήδησε από τη διεθνή χρηματοπιστωτική κρίση, μεταξύ χρήματος και πολιτικής. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που πιστεύουν ότι αυτόν τον καιρό εξελίσσεται ένας παγκόσμιος πόλεμος ισχύος ανάμεσα στους πολυεθνικούς χρηματοπιστωτικούς γίγαντες και στις κυβερνήσεις χωρών όπως η Αμερική, η Γερμανία, η Γαλλία και άλλες. Οι πολιτικοί επιζητούν τη ρύθμιση του χρηματοπιστωτικού τομέα για να μην κινδυνεύσει ξανά η πραγματική οικονομία και οι διεθνείς πόρνες του χρήματος την απόλυτη ελευθερία στο παίγνιο και στην κερδοσκοπία.

 

Ωστόσο σε αυτόν τον πόλεμο η διάταξη των δυνάμεων δεν είναι καθαρή.

 

Οι σκοποί των κυβερνήσεων δεν ταυτίζονται απολύτως, μπλέκουν οικονομικοί στόχοι με γεωπολιτικές επιδιώξεις, και το μόνο που είναι ευκρινές είναι η διάθεση της ζώνης του χρήματος να επιβάλει τη θέλησή της. Το δυστύχημα είναι ότι η Ελλάδα ανεδείχθη και πάλι σε ασθενή κρίκο, έγινε ξανά πρώτο θέμα, κερδίζει επί μήνες τις οθόνες των διεθνών ΜΜΕ και τα πρωτοσέλιδα των μεγαλύτερων εφημερίδων του κόσμου. Στις πλάτες του ελληνικού λαού παίζεται τούτον τον καιρό παιχνίδι μέγα, που μας ξεπερνά και μας υπερβαίνει.

 

Το κακό είναι ότι κινδυνεύουμε να αλληλοεξοντωθούμε για ακόμη μία φορά, την ώρα που οι ισχυροί του κόσμου θα ξαναμοιράζουν την τράπουλα.

 

Γι΄ αυτό και οφείλουν όλοι, έστω την υστάτη ώρα, να καταλάβουν τι παίζεται και τι διακυβεύεται και να ομονοήσουν προτού η χώρα γίνει κομμάτια και θρύψαλα

 

Δεν θα έδινα σημασία σε ότι γράφουν τα μπλόγκ και οι δημοσιογράφοι , αν δεν υπήρχε η χτεσινή δήλωση του Μίκη .

 

Οπως και να το κάνουμε ο συγκεκριμμένος άνθρωπος έχει δεί πολλά στην πολυτάραχη ζωή του γιά να πείς ότι κάνει άσχετες δηλώσεις .

 

Και όλα αυτά άρχισαν να μου θυμίζουν πράγματα .

 

Οπως ότι ο Γερο- Παπανδρέου όταν κοντράρησε τους φίλους μας το 64 και έστειλε την μεραρχία στην Κύπρο , άρχισαν τα προβλήματα με τις απελάσεις από την Πόλη και η πολιτική αστάθεια με αποκορύφωμα την χούντα .

 

Οταν η χούντα ζορίστηκε με το αντιπραξικόπημα του βασιλιά , μας την έπεσαν οι γείτονες και υποχρεώθηκε να πάρει πίσω την μεραρχία από την Κύπρο .

 

Οταν ο Παπαδόπουλος αισθάνθηκε θεός και απαγόρευσε από τα συμμαχικά αεροπλάνα να περάσουν από τον Ελληνικό εναέριο χώρο γιά να πάνε στο Ισραήλ στον πόλεμο του 1973 , είχαμε τα γεγονότα του Νοεμβρίου και τον Ιωαννίδη .

 

Τα επόμενα χρόνια το σκυλί που μας γαύγιζε λεγόταν χόρα και σισμίκ .

 

Οταν ο Μητσοτάκης καθόταν μαζί με τον Μιλόσεβιτς και τον Καρατζιτς στο κοινοβούλιο των Σέρβων της Βοσνίας , αλλοδαποί υπουργοί εξωτερικών έκαναν δηλώσεις ότι σε 6 μήνες θα έχουμε εκλαγές και πολιτική μεταβολή στην Ελλάδα , ενώ ο εκλογικός χρόνος ήταν 2 χρόνια μακρυά .

 

Οταν ανέβηκε ο κινέζος , έγιναν τα Ιμια γιά να ξέρει που βρίσκεται .

 

Οταν ο Κωστάκης έβαλε βέτο γιά τα Σκόπια και έδωσε θάρρος και στους άλλους Ευρωπαίους να μην αφήσουν να μπεί στην συμμαχία η Ουκρανία και η Γεωργία , ενώ έκανε και επαφές και συμφωνίες με Ρώσους και Κινέζους , κάηκε η μισή Ελλάδα και όταν κέρδισε αναπάντεχα τις εκλογές , άρχισε η αποκάλυψη των σκανδάλων και οι ανατροπές στις δημοσκοπήσεις .

 

Εν τω μεταξύ άλλαξαν τα κόζια και στην Γεωργία (με πόλεμο) και στην Ουκρανία (με εκλογές) .

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που ο Κωστάκης δεν βγαίνει να υπερασπιστεί τον εαυτό του και ανέχεται να λοιδορείται έτσι , κυρίως από τα κανάλια .

 

Και κάτι τελευταίο , η βουλγαρική κυβέρνηση είπε ότι δεν βιάζεται γιά τον αγωγό . Είναι γνωστοί οι φίλοι της .

 

Γενικά είναι πολύ περίεργο τα CDS μας να είναι μέσα στις 5 χειρότερες θέσεις του κόσμου . Σήμερα περάσανε τις 1000 μονάδες Οπως και να το κάνουμε είναι απίθανο χώρα του Ευρώ να είναι σε αυτή την θέση .

 

Τα προβλήματα μας δεν είναι σημερινά . Αρχισαν πριν 30 χρόνια και είναι τα ίδια . Εν τω μεταξύ και το ξεδόντιασμα των στρατηγών στην γείτονα και ο αφανής εμφύλιος που υπάρχει εκεί , μάλλον γιά ξεκαθάρισμα της περιοχής μου μοιάζει και μάχη επικυριάρχων .

 

Μην ξεχνάμε ότι τώρα δεν έχουμε την ελεύθερη δύση και την κακή αρκούδα , αλλά δύο δημοκρατικά κράτη , οπότε οι περιχαρακώσεις είναι δύσκολες .

 

Βάλτε και στο πρόβλημα ότι η μεγαλύτερη σε πληθυσμό χώρα του κόσμου είχε πέρσι 10 % ανάπτυξη και το πλεόνασμα της το τοποθετεί σε υπερατλαντικά ομόλογα , ενώ ταυτόχρονα απλώνεται και προς τα εδώ και ο λαβύρινθος είναι πλήρης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.