Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Μίκη Θεοδωράκη


nomad

Recommended Posts

εξωτερικη πολιτική?εχουμε και τετοια?οι αμερικανοι ουτως η αλλως κοβουν την πιτα,δεν χρειαζεται να συνομωτισουν για να κερδισουν αυτο που εχουν ηδη χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χρεωκοπησαμε και ακομα δεν ξερουμε γιατι.ειναι κιαυτο ενα κατορθωμα.να γραφτει στο βιβλιο γκινες.

 

Μήπως η λέξεις κοπρόσκυλα, κοματόσκυλα, πολιτικοί μπορούν να σε βοηθήσουν ?

Να μπουν οι υπεύθυνοι επιτέλους φυλακή. Αν δεν μουν δεν πρόκειται να ούτε δραχμή να δώσω...αν μπουν τουλάχιστον οι μισοί φυλακή (και από τους 300 οι άλλοι μισοί) τότε, λέω τότε ίσως να αρχίσω να σκέφτομαι για το αν πρέπει να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμένο στον pappos

"Η γενεαλογία της πολιτικής είναι συνεχής και γνησία κατά τους προγόνους. Η αργία εγέννησε την πενίαν. Η πενία έτεκε την πείναν. Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν. Η όρεξις εγέννησεν την αυθαιρεσίαν. Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν. Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν. Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου. Τότε και τώρα, πάντοτε η αυτή. Τότε δια της βίας, τώρα δια του δόλου... και δια της βίας."

 

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης: "Οι έμποροι των εθνών", 1882-1883

 

Link to comment
Share on other sites

εχουμε γινει παγκοσμια υπαριθ 1 ρεζιλι και ψαχνουμε να βρουμε ...τον συνομωτη!!οταν τον εχουμε σε αποσταση αναπνοης.

Link to comment
Share on other sites

Μα κανεις δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Πετάμε το μπαλάκι στους απέξω.

Ολοι φάγαμε και φτασαμε εκει που φτάσαμε, άλλοι έφαγαν πολύ και άλλοι λίγο, ακόμη και εμεις εδω μέσα.

Διάβασα πρόσφατα οτι οι εργασίες εκσυγχρονισμού της γραμμής οσε διακοφτό-καλάβρυτα κόστισε 39.000.000 ευρώ ήτοι 13.289.250.000 δις δραχμες, μα ειναι δυνατόν. Ποιός φταιει για αυτο. Συνωμότησε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

avgoust +10000000000000

 

Πάντως η κυβέρνηση προώθει πολλά μέτρα και όλα είναι τουλάχιστον επικίνδυνα για το μέλλον του τόπου και του έθνους (ελληνοποιήσεις , Αιγαίο μείωση αμυντικών δαπανών , μυστικές συμφωνίες με τους τούρκους, μεταθέσεις δασκάλων από Θράκη , δίγλωσα σχολεια, Βόρεια Μακεδονία )

 

Γιατί πρέπει όλα αυτά να λυθούν τώρα που είμαστε στο καναβάτσο?

 

Τι συμφώνησε ο πρωθυπουργός με την γνωστή τράπεζα?

 

Γιατί το Τ+3 έγινε Τ+10

 

Είναι ανίκανοι ή εκτελούν εντολές?

 

 

Δείτε αυτό http://antipliroforisi.blogspot.com/2010/02/blog-post_02.html

Link to comment
Share on other sites

παράδειγμα - απάντηση : .ΘΑ το ψάξω αλλά θυμάμαι πριν πολλά χρόνια ίσως και 10 είχα διαβάσει αναλύσεις για το πωs μπορεί να υποδουλωθεί μια χώρα. Αφού πρώτα αλλοτριωθεί τόσο οικονομικά όσο και ηθικά (με πολλούς τρόπους και εδώ δεν θέλω να επεκταθώ γιατί δεν θέλω να γίνει πολιτικά ιδεολογική η κουβέντα με αντεκλίσεις) τότε επεμβαίνει το ΔΝΤ και επιβάλλει τους όρους κατοχής Αυτό το έχω διαβάσει πολλά χρόνια πριν και επίσης για την περίπτωση της Αργεντινής Νομίζω ότι τέτοιες θέσεις έχουν αναπτυχθεί και από τον κίσιγκερ σε αναλύσεις που έχουν δει το φως της δημοσιότητας (αυτό είναι το παράδοξο ότι τέτοια σχέδια δεν ήταν κρυφά). Κάποιοι πολιτικοί προειδοποιούσαν για αυτό αλλά ήταν μειοψηφία και τους θεωρούσαμε γραφικούς (παράδειγμα οι θέσεις για τους ολυμπιακούς αγώνες - για την καταπάτηση των εργασιακών κατακτήσεων - για την νέα τάξη πραγμάτων - για την ευρώπη των εργαζομένων και πολλά άλλα ).Τώρα για το μέγεθος της ευθύνης που έχουμε (το οποίο είναι μεγάλο) δεν θέλω να επεκταθώ γιατί πάλι η κουβέντα θα γίνει πολιτικά ιδεολογική Ας αναρωτηθεί ο καθένας μόνος από τον τρόπο που ζει και πράττει τόσο στην προσωπική του ζωή όσο και στην πολιτική (σαν πολιτικό ον).Οσο για τον Μικη μπορεί πολλες φορές να διαφωνώ μαζί του όμως θέλω να ακούω τέτοιες φωνές και μακάρι να τον έχει ο Θεός καλά για πολλά χρόνια ακόμα γιατί τον χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

...

Είναι ανίκανοι ή εκτελούν εντολές?

 

Και τα δύο.

 

Επί πλέον είναι αδίστακτοι, διεφθαρμένοι , αγνώμονες και με μοναδική ικανότητα (οι περισσότεροι από δαύτους) να "διαχειρίζονται" προς ίδιον όφελος το δημόσιο χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.