Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υποχρεώσεις επιβλέποντα μηχανικού (Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατ. στην Ελλάδα Νο2)


Recommended Posts

το μπάνιο στο υπόγειο επιτρέπεται, απλώς αν έχεις μπάνιο ΜΟΝΟ στο υπόγειο αυτόματα μετράει στη δόμηση.

ΥΓ Εννοείται ότι όλα αυτά τα δείχνεις στα σχέδια της άδειας,βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκεί που προδίδονται οι παρανομίες είναι στα μηχανολογικά.

 

Όσο και να ταυτίζονται αρχιτεκτονικά και υλοποιημένη κατάσταση, εάν έχεις εγκαταστάσεις θέρμανσης ή κλιματισμού σε "αποθήκες" είναι σαν να λες πως εδώ θα κοιμάμαι ή θα εργάζομαι...

 

Όπως και τζάκι σε αποθήκες, εγκαταστάσεις ύδρευσης και αποχέτευσης για κουζίνα κλπ.

 

Στα υπόγεια ποτέ δεν μου έχουν επιτρέψει να δείξω λουτρό, μόνο W.C. Δηλαδή μου απαγορεύουν να φαίνεται λουτήρας.

 

Υ.Γ. Για τις αφανείς εργασίες δεν χρειάζεται να πιστοποιήσει κάποιος πως αυτές έγιναν καλώς και σύμφωνα με τους κανονισμούς;

Δηλαδή οι εργασίες οπλισμένου σκυροδέματος, θερμομόνωσης κλπ...

Με αυτοψία κατόπιν περάτωσης, αυτές δεν μπορούν να πιστοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να μπορεσω να προσκομισω μια τεχνικη εκθεση ενος αλλου μηχανικου που εγω θα ορισω ως επιβλεποντα?

Επισης τι γινεται με το ποσον των χρηματων που εχω ηδη πληρωσει για την επιβλεψη ?

Ζ[email protected] μπορεις να μου εξηγησεις λιγο περισσοτερο τι εννοεις "Αν έχεις την παραμικρή διαφορά στην κατασκευή σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια" πχ.το μπανιο στο υπογειο θα μου δημιουργησει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να μπορεσω να προσκομισω μια τεχνικη εκθεση ενος αλλου μηχανικου που εγω θα ορισω ως επιβλεποντα?

 

Δεν μπορείς να ορίσεις εσύ κάποιον μηχανικό ως επιβλέποντα, εσύ απλώς αναθέτεις επίβλεψη.

Πρώτα γίνεται η ανάθεση επίβλεψης και κατόπιν ξεκινούν οι οικοδ. εργασίες.

Μα αφού έχει τελειώσει, καθ' όσον λες, η κατασκευή. Τι θα αναθέσεις από εδώ και πέρα;;;

 

 

Επισης τι γινεται με το ποσον των χρηματων που εχω ηδη πληρωσει για την επιβλεψη ?

Η επίβλεψη δεν έγινε από τον μηχανικό;

Αντιμετωπίζεις προβλήματα όσον αφορά την κατασκευή και αμφισβητείς την επίβλεψη;

 

Όταν είναι μία οικοδομή να ρευματοδοτηθεί με αυτοψία από πολεοδομία αυτό πρέπει να το γνωρίζουμε προτού ξεκινήσουν οι οικοδ. εργασίες ώστε να γίνει πιστή και ΕΥΛΑΒΙΚΗ εφαρμογή των εγκεκριμένων μελετών! Ειδικά τώρα που και οι ελεκτες της πολεοδομίας έχουν πάνω από το κεφάλι τους το Σώμα Δημοσίας Διοίκησης είναι πολύ ψείρες (για να μην φάνε καμία καμπάνα...)

 

Διαφορετικά πας σε αναθεώρηση αδείας ή ενημέρωση φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Ζ[email protected] μπορεις να μου εξηγησεις λιγο περισσοτερο τι εννοεις "Αν έχεις την παραμικρή διαφορά στην κατασκευή σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια" πχ.το μπανιο στο υπογειο θα μου δημιουργησει πρόβλημα?

 

Με λίγο λάδι και ξύδι μπορεί κ να τη γλυτώσεις από την πολεοδομία,εξαρτάται από το είδος της υπέρβασης.Εξ' άλλου,πλέον μπορείς να ''ρυθμίσεις'' τους χώρους που δεν τους τήρησες από την οικοδομική σου άδεια (άρα πάλι για λάδι κ ξύδι μιλάμε,μόνο που ετσι θα πάει στο ''κράτος'' αντί στις μαύρες καταθέσεις των ελεγκτών.)

 

xrysida είσαι κομπλάτος κατά τη γνώμη μου,έχεις καινούριο σπίτι,στείλε πρώτα ένα γράμμα στο μηχανικό σου κ μετά πράττεις αναλόγως,όπως σου εξηγήσαμε όλοι.

 

Κ είσαι ο πρώτος που ακούω να τα βάζει με μπετατζή κ να κερδίζει με ένα απλό εξώδικο,προφανώς έπεσες σε κακομοίρη.Εξ' άλλου,από το ίντερνετ δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε την κατάστασή σου κ τις δυσκολίες του καθενός.Αν είμασταν,τότε το επάγγελμά μας θα είχε πεθάνει.Σε γενικές γραμμές πάντως καλά τα κατάφερες,οι πόνοι στην καρδιά σου φαίνεται ότι έπεσαν στο Minimum μετά από τέτοια ταλαιπωρία,τα χιλιάρικα τα ''κέρδισες'' από την προμηθεύτρια κ από τη φατούρα,το μηχανικό σου τον κρατάς (φανομενικά) από τα @@ βάσει ιντερνετικών συμβουλών,ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,αν κ εδώ που έφτασες ΕΛΑΧΙΣΤΑ θα σου κοστίσει πλέον το κάθε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον [email protected] η συμβουλη σου ηταν πολυτιμη

"Στείλτου κ ένα δεύτερο γράμμα να τον ρωτάς τους λόγους για τους οποίους αρνείται.Αν δεν έχουν υπόσταση,κάντου κ μια καταγγελία στο ΤΕΕ.Έτσι,για να μην προσέχουμε τη φάρα μας παραπάνω απ΄ό,τι της αξίζει........"

Την πήρα την τεχνικη εκθεση σημερα....

Αυριο παω Πολεοδομια...Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.