Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Σαν συντελεστή αναγωγής τι βάζεις ( στο κελί 114)?

100 / ( 100 - 50 ) = 2

 

και σαν Μ.Σ.Κ.Κ. (ανάλογα π.χ. μελέτη ή επίβλεψη το αντίστοιχο?) 50%

 

ώστε στο παραπάνω excel γίνεται:

112 = 2957,88

114 = 100 / ( 100 - 50 ) = 2

115 = 5915,76

116 = 25430,00

 

137 = μαχ(115,116) = 25430,00

138 = 0,50

139 = 12715,00

140 = 23704,56

141 = 23704,56

 

Έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν κάνω σωστά... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και σαν Μ.Σ.Κ.Κ. (ανάλογα π.χ. μελέτη ή επίβλεψη το αντίστοιχο?) 50%

 

Το 50% που το βρήκες; 38% είναι ο συντελεστής για τα κτιριακά και 47,75% ο μεσοσταθμικός (τον οποίο *νομίζω* χρησιμοποιούμε πλέον για την αυτοπεραίωση).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Μ.Σ.Κ.Κ. έχεις δίκιο.

 

Βέβαια το 47,75% δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει ακόμα (δεν μπορεσα να εντοπίσω κάποιο πιο πρόσφατη αναφορά) [ (ΠΟΛ. 1177/2002) Οδηγίες για την εφαρμογή της απόφασης 1044171/1369/ΠΟΛ 1155/22.5.02 «Περαίωση ανέλεγκτων φορολογικών υποθέσεων επιτηδευματιών με βιβλία Α’ ή Β’ κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ή χωρίς υποχρέωση τήρησης βιβλίων, χρήσεων 1998 και παλαιότερων». ]

 

Όπου αναφέρει: " στ. Σε περίπτωση που για ένα επάγγελμα δεν προβλέπεται Μ.Σ.Κ.Κ., τότε για τον προσδιορισμό των αναλογούντων καθαρών κερδών λαμβάνεται ο μέσος όρος του οικείου πίνακα επαγγελμάτων στον οποίο εντάσσεται το συγκεκριμένο επάγγελμα. Επί ελευθέρων επαγγελματιών που δεν προβλέπεται μοναδικός συντελεστής καθαρών αμοιβών, λαμβάνεται ο μέσος όρος των μοναδικών συντελεστών του οικείου πίνακα (47,75%), ο οποίος και εφαρμόζεται επί των δηλωθεισών συνολικά σε όλες τις χρήσεις ακαθαρίστων αμοιβών. "

Link to comment
Share on other sites

 

ώστε στο παραπάνω excel γίνεται:

112 = 2957,88

114 = 100 / ( 100 - 50 ) = 2

115 = 5915,76

116 = 25430,00

 

137 = μαχ(115,116) = 25430,00

138 = 0,50

139 = 12715,00

140 = 23704,56

141 = 23704,56

 

:(

 

'Εχω την εντύπωση (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι ο ΜΣΚΚ για εμάς τους μηχανικούς είναι ο συντελεστής που είχαμε ως τώρα για τις μελέτες (π.χ. 38% για κτιριακά, 26% για Η/Μ κλπ), άρα νομίζω ότι στο 114 σαν συντελεστή αναγωγής θα πρέπει να βάλουμε (αν μιλάμε για το 38%) 100/ ( 100 - 38 ) = 1,613 και τότε το 115 θα είναι 2957,88 x 1,613 = 4771,06.

 

Στο 138 θα μπει το 0,38 και το 139 θα γίνει 25430 x 0,38 = 9663,40. Το αποτέλεσμα βέβαια επί της ουσίας δεν αλλάζει γιατί τα καθαρά κέρδη μας είναι πάλι μεγαλύτερα με τον λογιστικό τρόπο.

 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη

 

Έχω όμως και μία απορία. Μου έχουν κόψει κάποιοι συνάδελφοι ΑΠΥ για τμήματα μελετών που εκπόνησαν για λογαριασμό του γραφείου μου. Αυτά τα έξοδα που τα περνάω στο Ε3? Στο 525 αμοιβές και έξοδα τρίτων, στο 528 παροχές τρίτων, φόροι-τέλη (αλήθεια σε ποιους φόρους και τέλη αναφέρεται ο ποιητής?) ή κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στον παρακάτω σύνδεσμο διευκρινίζει αρκετά όσον αφορά τη διαδικασία υπολογισμού για αυτοπεραίωση:

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=254903

 

@gotzis: Σωστά το αναφέρεις για το ΜΣΚΚ εφόσον ανήκεις στην κατηγορία αυτή, με επιφύλαξη μόνο για το πεδίο 138, όπου βέβαια αν έχεις μόνο εισοδήματα μιας κατηγορίας τότε ίσως να είναι σωστό. Με μια επιφύλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Στο excel που ανέβασα, ο πίνακας Ι έχει νούμερα από λάθος.

Δεν αντιστοιχούν στο παράδειγμα.

Για το αρχείο αυτό, περιοριστείτε στις 2 πρώτες σελίδες του.

Link to comment
Share on other sites

ότι ο ΜΣΚΚ για εμάς τους μηχανικούς είναι ο συντελεστής που είχαμε ως τώρα για τις μελέτες (π.χ. 38% για κτιριακά, 26% για Η/Μ κλπ),

 

Καλά αν έχεις έσοδα που υπάγονταν μόνο στο 38%. Αν έχεις και κάποια στο 17%; Και κάποια άλλα στο 26%; Οι αμοιβές για το Ν. 3843 που είναι νέο "φρούτο" μετά την κατάργηση των Σ.Κ.Κ. θα πάνε με 38%; Αν έχεις και από άλλες δραστηριότητες όπως π.χ. εκτιμήσεις ακινήτων για τις οποίες ουδέποτε υπήρξε συντελεστής τι κάνεις;

Εγώ θυμάμαι ότι μια χρονιά που είχα κάνει αυτοπεραίωση και είχα έσοδα μόνο από εκτιμήσεις, είχα χρησιμοποιήσει τον 47,75% για τις ανάγκες της αυτοπεραίωσης (και είχα καταλήξει σε αυτόν μετά από αρκετό διάβασμα). Για αυτό και σας τον αναφέρω. Απλά δε μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες τώρα (σε ποιό κουτάκι έμπαινε τι κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν έχεις έσοδα που υπάγονταν μόνο στο 38%. Αν έχεις και κάποια στο 17%; Και κάποια άλλα στο 26%; Οι αμοιβές για το Ν. 3843 που είναι νέο "φρούτο" μετά την κατάργηση των Σ.Κ.Κ. θα πάνε με 38%; Αν έχεις και από άλλες δραστηριότητες όπως π.χ. εκτιμήσεις ακινήτων για τις οποίες ουδέποτε υπήρξε συντελεστής τι κάνεις;

Εγώ θυμάμαι ότι μια χρονιά που είχα κάνει αυτοπεραίωση και είχα έσοδα μόνο από εκτιμήσεις, είχα χρησιμοποιήσει τον 47,75% για τις ανάγκες της αυτοπεραίωσης (και είχα καταλήξει σε αυτόν μετά από αρκετό διάβασμα). Για αυτό και σας τον αναφέρω. Απλά δε μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες τώρα (σε ποιό κουτάκι έμπαινε τι κλπ.)

 

Θα υπολογίσεις το μεσοσταθμικό συντελεστή καθαρού κέρδους

 

Εξωλογιστικά κέρδη / Ακαθάριστα έσοδα

 

ο παρονομαστής είναι γνωστός

ο αριθμητής προκύπτει με την εφαρμογή του μοναδικού συντελεστή κατά κατηγορία ακαθαρίστων εσόδων.

Αν δεν υπάρχει στους πίνακες ΜΣΚΚ εφαρμόζεται ο μέσος όρος των ΜΣΚΚ του οικείου πίνακα στον οποίο αυτή εντάσσεται.

Link to comment
Share on other sites

Oι κωδικοί αυτοί αντιπροσωπεύουν μια μορφή κατάταξης των εξόδων. Ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει. Μπορείς δηλαδή να χρησιμοποιήσεις για το σύνολο των δαπανών σου τον κωδικό 536.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.