Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Πιστεύω αν βάλεις τα πραγματικά τετραγωνικά που χρησιμοποιείς σε σχέση με τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιού σου μάλλον αληθινές είναι αυτές οι δαπάνες . Τέλος πάντων , πιστεύεις ότι πρέπει να μπουν με το ΦΠΑ τους ή όχι (Όσες έχουν ΦΠΑ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα κάνεις τις εγγραφές (και τους επιμερισμούς) με βάση την αξία της κάθε δαπάνης όπως προκύπτει από το παραστατικό που έχεις στα χέρια σου, δηλ θα επιμερίσεις και τον αντίστοιχο ΦΠΑ. (.... τον ΦΠΑ των δαπανών αυτών τον εκπίπτεις από τον ΦΠΑ των εσόδων σου ? αν ναι τότε το σενάριο θα παίξει χωρίς τον ΦΠΑ )

 

Πιστεύω αν βάλεις τα πραγματικά τετραγωνικά που χρησιμοποιείς σε σχέση με τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιού σου μάλλον αληθινές είναι αυτές οι δαπάνες . Τέλος πάντων , πιστεύεις ότι πρέπει να μπουν με το ΦΠΑ τους ή όχι (Όσες έχουν ΦΠΑ) ?

 

Μια αφελή ερώτηση. Τι είδους χρήση ( επαγγελματικής φύσεως) έχουν αυτά τα πραγματικά τετραγωνικά? Φαντάζομαι παντως ότι η κατοικία σου καλύπτει τις οικογενειακές στεγαστικές ανάγκες με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο βαθμό που τις κάλυπτε και πριν να δηλωθεί ως επαγγελματική έδρα.

 

Ασχετα με την παραπάνω θέση θα κάνεις τις εγγραφές (και τους επιμερισμούς) με βάση την αξία της κάθε δαπάνης όπως προκύπτει από το παραστατικό που έχεις στα χέρια σου, δηλ θα επιμερίσεις και τον αντίστοιχο ΦΠΑ. (.... τον ΦΠΑ των δαπανών αυτών τον εκπίπτεις από τον ΦΠΑ των εσόδων σου ? αν ναι τότε το σενάριο θα παίξει χωρίς τον ΦΠΑ ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ώρα ψάχνω στο forum και δεν μπορώ να βρω αν μπορούμε να θεωρήσουμε ως εκπιπτόμενη δαπάνη το ποσό αγοράς κινητού, και μάλιστα το υπόλοιπο που δίνουμε μετρητοίς όταν η συσκευή που παίρνουμε δεν καλύπτεται από την -πιθανή- επιδότηση. Υπάρχει ο ίδιος περιορισμός με την καταχώρηση των λογαριασμών κινητής; Τα Smartphones θα μπορούσαν να θεωρηθούν πάγια και να γίνει εφάπαξ απόσβεση στο οικονομικό έτος αγοράς τους;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει μερικά πράγματα σχετικά με τα έξοδα αυτοκινήτου.

1)Κατ’ αρχάς τι ακριβώς ανήκει μέσα σ’αυτά τα έξοδα; 2)Μόνο η βενζίνη η και άλλα έξοδα; Ισχύει και για ιδιώτες μηχανικούς;

3)Τα παίρναμε τώρα στο βιβλίο εξόδων στην κατηγορία άνευ ΦΠΑ και στο τέλος τα περνάμε και στη εκκαθαριστική όπου βάζουμε στο κουτάκι 666 το 70%;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια αφελή ερώτηση. Τι είδους χρήση ( επαγγελματικής φύσεως) έχουν αυτά τα πραγματικά τετραγωνικά? Φαντάζομαι παντως ότι η κατοικία σου καλύπτει τις οικογενειακές στεγαστικές ανάγκες με τον ίδιο τρόπο και στον ίδιο βαθμό που τις κάλυπτε και πριν να δηλωθεί ως επαγγελματική έδρα.

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητο ούτε καν (εύκολα) ελέγξιμο από τους εφοριακούς Σωτήρη. Μπορεί να στέγαζε 5μελή οικογένεια το σπίτι και να αποχώρησαν 2 μέλη ας πούμε να μείνουν αλλού. Οπότε και ελευθερώθηκε τουλάχιστον 1 δωμάτιο το οποίο και στεγάζει πλέον την ατομική "επιχείρηση".

Υπάρχει κανένα πρόβλημα δηλαδή στο να περνάω δαπάνες τα πάντα σε 100% αν χρησιμοποιώ μόνος μου ως επαγγελματίκή έδρα 150 τ.μ. σπίτι και μένω αλλού; "Υπάρχει" θα μου πεις, αλλά δεν έχει βάση η ένσταση θα σου απαντήσω. Για τον ίδιο λόγο που δε μπορεί να μου πει κανείς τίποτα είτε νοικιάσω γραφείο 20 τ.μ. είτε 200 τ.μ. Το πρόβλημά μας είναι δηλαδή να έχει μπροστά ..τζαμαρία και να είναι ισόγειο κατάστημα; Ποιός θα κρίνει πόσα τ.μ. χρειάζομαι εγώ για να κάνω τη δουλειά μου;

Αυτές οι αηδίες και οι αυθαιρεσίες των εκτός πραγματικότητας εφοριακών πρέπει να σταματήσουν.

 

 

 

Έχω μια ώρα ψάχνω στο forum και δεν μπορώ να βρω αν μπορούμε να θεωρήσουμε ως εκπιπτόμενη δαπάνη το ποσό αγοράς κινητού, και μάλιστα το υπόλοιπο που δίνουμε μετρητοίς όταν η συσκευή που παίρνουμε δεν καλύπτεται από την -πιθανή- επιδότηση. Υπάρχει ο ίδιος περιορισμός με την καταχώρηση των λογαριασμών κινητής; Τα Smartphones θα μπορούσαν να θεωρηθούν πάγια και να γίνει εφάπαξ απόσβεση στο οικονομικό έτος αγοράς τους;

 

Το περνάς σαν πάγιο κανονικά το κινητό σου (με απόσβεση στο ίδιο έτος κατά 100% προφανώς εφόσον μάλλον η αξία του θα είναι <1200Ε). Για περιορισμό (50%) όπως στους λογαριασμούς δε νομίζω ότι αναφέρεται κάτι πουθενά, άρα δε μπορεί να ισχύει.

 

2)Μόνο η βενζίνη η και άλλα έξοδα; Ισχύει και για ιδιώτες μηχανικούς;

 

Όλα τα έξοδα. Τι εννοείς "ιδιώτες" Μηχανικούς; Ισχύει για τους ελ. επαγγελματίες Μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόβλημα δηλαδή στο να περνάω δαπάνες τα πάντα σε 100% αν χρησιμοποιώ μόνος μου ως επαγγελματίκή έδρα 150 τ.μ. σπίτι και μένω αλλού; "Υπάρχει" θα μου πεις, αλλά δεν έχει βάση η ένσταση θα σου απαντήσω. Για τον ίδιο λόγο που δε μπορεί να μου πει κανείς τίποτα είτε νοικιάσω γραφείο 20 τ.μ. είτε 200 τ.μ. Το πρόβλημά μας είναι δηλαδή να έχει μπροστά ..τζαμαρία και να είναι ισόγειο κατάστημα; Ποιός θα κρίνει πόσα τ.μ. χρειάζομαι εγώ για να κάνω τη δουλειά μου;

 

 

H ουσιαστική διαφορά είναι ότι στη μια περίπτωση έχουμε καθαρά δαπάνες επαγγελματικές και στην άλλη έχουμε δαπάνες διαβίωσης οικογένειας από τις οποίες αποσπάμε ένα τμήμα τους και το θεωρούμε επαγγελματική δαπάνη.

Ο επιμερισμός αυτός είναι ζήτημα πραγματικό όπως εμείς λέμε στην επαγγελματική μας γλώσσα και από την προσωπική μου πείρα είναι λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δαπάνες αυτής της μορφής μπορούν να αναγνωρισθούν φορολογικά. Αυτό που στις περισσότερες περιπτώσεις "σώζει" την κατάσταση (από την πλευρά των φορολογουμένων) είναι το μεγάλο δημοσιονομικό κόστος ελέγχου όλων των συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις , από ότι κατάλαβα είναι στην ευχέρεια του τυχόν ελέγχου που θα γίνει για το αν και με τι ποσοστό αναγνωρίζονται αυτές οι δαπάνες (Εδρα στην οικία).

Πάντως είναι γενικός κανόνας όταν δεν εκπίπτεις το φπα (όπως αυτοκίνητα) να το περιλαμβάνεις στα έξοδα ή πρέπει να προβλέπεις γενικά στήλη στο βιβλίο Εσ-Εξ μη εκπιπτόμενου ΦΠΑ και απλώς το αυτοκίνητο είναι ειδική περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ΦΠΑ δεν είναι εκπιπτόμενος (από τον ΦΠΑ των εσόδων) ενσωματώνεται στην αξία της δαπάνης και καταχωρείς στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ ως έξοδο το σύνολο (καθαρή αξία + αναλογούν ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

H ουσιαστική διαφορά είναι ότι στη μια περίπτωση έχουμε καθαρά δαπάνες επαγγελματικές και στην άλλη έχουμε δαπάνες διαβίωσης οικογένειας από τις οποίες αποσπάμε ένα τμήμα τους και το θεωρούμε επαγγελματική δαπάνη.

 

Παράδειγμα: δηλώνω κατοικία (ιδιοκτησίας μου) στο Μαρούσι και κατέχω και άλλο διαμέρισμα στα Πατήσια, το οποίο έχω δηλωμένο ως επαγγελματική έδρα. Θα μου πουν τίποτα γιατί περνάω το 100% των λογαριασμών του διαμερίσματος στα Πατήσια στις δαπάνες μου; Μα αφού είναι επαγγελματική έδρα μου και μόνο ως τέτοια το χρησιμοποιώ! Είναι ανάγκη να νοικιάζω και μάλιστα αποκλειστικά μαγαζί δηλαδή με βιτρίνα όπως προανέφερα; Δεν πουλάω κάλτσες ούτε παντελόνια! Να υποθέσω ότι το κριτήριο λοιπόν είναι να μη δηλώνεται το ακίνητο της έδρας ταυτόχρονα και στο Ε1 ως κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε έχουν τα επιχειρηματά τους αλλά εγώ χτές το βράδι έκανα στατική μελέτη σε ένα χώρο 15μ2 στο σπίτι μου (γραφείο) , διαμέρισμα που δηλώνω στο Ε1 σαν κατοικία και χρησιμοποιώ το Ιντερνετ για να στείλω τα E-mail μου ανοίγω το A/C για θέρμανση χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη του έργου. Τα παραπάνω σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν θα πρέπει σε μια λογική αναλογία των τετραγωνικών που χρησιμοποιώ σε σχέση με το συνολικό εμβαδόν της οικίας που χρησιμοποιήτε από την οικογενειά μου να συμετέχουν με κάποιο τρόπο στα έξοδα της μελέτης ?

Τότε τι έξοδα μας έχουν μείνει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.