Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Πάμε στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων και βάζουμε:

Δαπάνες υποκείμενες στο Φ.Π.Α.(ηλεκτρικό Ρεύμα) = 50€
Δαπάνες μή υποκείμενες στο Φ.Π.Α (Δημοτικοί Φόροι + Τέλη) = 50€
εκπιπτόμενο ΦΠΑ = (6,5 χ 30%) = 1,95€
μη εκπιπτ. Φ.Π.Α. = (6,5 χ 70%) = 4,55€

 

(http://www.taxheaven...ic=77454&page=2)

 

 

Ο μη εκπιπτ. ΦΠΑ (4,55 ευρώ) προστίθεται στις δαπάνες υποκείμενες και μη στον ΦΠΑ (δηλαδή 4,55+50+50) και άρα αυξάνει τα έξοδα στο Ε3.

Δηλαδή:

550 ΣΥΝΟΛΟ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ..............................:
554 ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ..............................................:
558 Μείον: ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΡΗΣΗΣ............................................: - 104,55  (προκυπτει απτο 50+50+4.55)
562 ΚΕΡΔΟΣ ΒΑΣΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ.......:
566 ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ.................................: ......

 

Στον κωδικό 566 ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ 70%*(50+50+6.5) ή το 70%*(50+50+4.55)??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ οτι φορολογικά δεν είναι σωστό το ποσοστό. Αλλά όταν το ίδιο λένε και οι προιστάμενοι στις ΔΟΥ (Σε 3 που ρώτησα), τι να κάνουμε?

Τι θα προτείνατε για τις δαπάνες αυτές?Να μην καταχωρούνται στα έξοδα της επιχείρησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εμαι συμβουλος εργου στο ΄'εξοικονομηση κατα οικων΄΄ σε ενα νησι των Κυκλαδων (εδρα εχω στην Αθηνα). μπορω να περασω στο βιβλιο εσοδων εξοδων τις δαπανες που θα κανω  ( εξοδα καραβιου . 2 φορες ) για την βρω τον ενεργειακο επιθεωρητη, προσφορες κατασκευαστων και ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται. τι αλλο μπορω να περασω σαν εξοδο? απο αυτα σε ποιο  εκπιπτει ο ΦΠΑ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ πρέπει να φαίνεται και η ανάλυση ως προς τη φορολογία εισοδήματος (δηλαδή να επιμεριστεί και η δαπάνη υποκείμενη και μη σε ΦΠΑ σε εκπιπτόμενη και μη), ή αρκεί μόνο ο επιμερισμός του ΦΠΑ όπως φαίνεται και στο παρακάτω παράδειγμα?

Δαπάνες υποκείμενες στο Φ.Π.Α.(ηλεκτρικό Ρεύμα) = 50€
Δαπάνες μή υποκείμενες στο Φ.Π.Α (Δημοτικοί Φόροι + Τέλη) = 50€
εκπιπτόμενο ΦΠΑ = (6,5 χ 30%) = 1,95€
μη εκπιπτ. Φ.Π.Α. = (6,5 χ 70%) = 4,55€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι για να μην έχεις τετοια μπλεξίματα για τόσο μικρά ποσά, καταχωρώ ΟΛΟ το λογαριασμό της ΔΕΗ στις Δαπάνες διχως δικαιωμα εκπτωσης ΦΠΑ. Για 2 ευρώ ΦΠΑ που να μπλεκεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μηχανικος Η/Υ. Ενα ψυγειακι που θελω να παρω εκπιπτει?

Εχω δηλωμενη ως εδρα ενα δωματιο απο την οικια μου, το οποιο οντως το χρησιμοποιω για την δουλεια μου και οντως θα μπει εκει το ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... πόσες μπύρες χωράει;

 

Αφού αποτελεί λειτουργικό έξοδο της επιχείρησής σου, μπορείς να το περάσεις στις δαπάνες.

 

 

Καλησπέρα

εμαι συμβουλος εργου στο ΄'εξοικονομηση κατα οικων΄΄ σε ενα νησι των Κυκλαδων (εδρα εχω στην Αθηνα). μπορω να περασω στο βιβλιο εσοδων εξοδων τις δαπανες που θα κανω  ( εξοδα καραβιου . 2 φορες ) για την βρω τον ενεργειακο επιθεωρητη, προσφορες κατασκευαστων και ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται. τι αλλο μπορω να περασω σαν εξοδο? απο αυτα σε ποιο  εκπιπτει ο ΦΠΑ?

 

ευχαριστω

 

Μετακίνηση - ταξίδι που μπορεί να αποδειχθεί ότι έγινε για επαγγελματικούς λόγους, θεωρείται δαπάνη.

 

Υ.Γ. Πέρα από το τυπικό τώρα, θα ανέβεις σε καράβι 4 φορές για 250 ευρώ;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... πόσες μπύρες χωράει;

 

Αφού αποτελεί λειτουργικό έξοδο της επιχείρησής σου, μπορείς να το περάσεις στις δαπάνες.

 

 

Νερακι, που λεφτα για μπυρες!

 

 

Aφού το όντως είναι όντως , στην ερώτηση αυτή προσήκει καταφατική απάντηση.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.