Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Εγώ γράφω πως το πρωτότυπο κατατέθηκε στην ΕΥΠΕΝ και το περνάω στο βιβλίο...

 

H φωτοτυπία είναι νόμιμο παραστατικό στιςπεριπτώσεις που το πρωτότυπο απαιτείται να κατατεθεί σε κάποια υπηρεσία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις ασφαλιστικές εισφορές δεν είμαι σίγουρες γιατί καταχωρούνται ως δαπάνη του άρθρου 31 του ΚΦΕ στα βιβλία μας σύμφωανα νε τις νέες αλλαγές του άρθρου που προέκυψαν με το άρθρο 3 και τις παραγράφους από 12 έως και 45 του προσφάτως ψηφισθέντος νόμου 4110 "Στην περίπτωση (α) της παραγράφου 1 του ως άνω άρθρου, προστίθεται πέμπτη υποπερίπτωση (εε), βάσει της οποίας εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα το ποσό της δαπάνης των εισφορών που

καταβάλλονται σε Ταμεία Ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από τον νόμο, καθώς

και τα ποσά των εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε Ταμεία που έχουν συσταθεί με

νόμο"

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

 

Για όσους ενδιαφέρονται παραπέμπω στην ΠΟΛ 1095/29-04-2013 (σημερινή).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα, από το 2013 (οικ. έτος 2014) μόνο για Ε.Ε. και ατομικές επιχειρήσεις θεωρούνται έξοδο. Οι υπόλοιποι πάνε με με τις ισχύουσες διατάξεις.

Δεν λύνει όμως το πρόβλημα με παλιές εισφορές που θα πληρωθούν, αν και εφόσον πληρωθούν, μέσα στο 2013....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα, από το 2013 (οικ. έτος 2014) μόνο για Ε.Ε. και ατομικές επιχειρήσεις θεωρούνται έξοδο. Οι υπόλοιποι πάνε με με τις ισχύουσες διατάξεις.

Δεν λύνει όμως το πρόβλημα με παλιές εισφορές που θα πληρωθούν, αν και εφόσον πληρωθούν, μέσα στο 2013....

 

Γιατί περίμενες ότι θα τα λύσει όλα τα ζητήματα η ΠΟΛ ?

Να περιγράψω τι θα συμβεί (με κάθε επιφύλαξη βέβαια ).....

Θα γίνουν ανά τη χώρα σεμινάρια (επί αμοιβή φυσικά) , σε πολλά από τα οποία θα είναι εισηγητές υπάλληλοι του ΥΠ. ΟΙΚ. , θα κυκλοφορήσουν βιβλία , με προσθήκες σχετικες με την ΠΟΛ 1095, συγγραφείς των οποίων θα είναι υπάλληλοι του ΥΠ. ΟΙΚ και στο τέλος θα βγάλουν κάποια άλλη εγκύκλιο (πριν τη λήξη του έτους) που θα λύνει και άλλα προβλήματα, γι;τί η υπόψιν εγκύκλιος πολύ απέχει από το να είναι στοιχειωδώς σοβαρή .

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι γνώμη δική μου και μπορεί να πέσω έξω τελικά και να μείνουμε με την 1095 ανά χείρας :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά οι εξαμηνιαίες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ περνιούνται ως έξοδο στο βιβλίο εσόδων-εξόδων;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τις δαπάνες ως μηχανικός. Αν ρωτάω σε λάθος ενότητα, μήπως κάποιος θα μπορούσε να με κατατοπίσει?
Εργάζομαι ως μηχανικός - ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την Αθηνα και για λογαριασμό ελληνικής εταιρείας βρίσκομαι (και εργάζομαι ασφαλώς ασφαλώς) στη Γερμανία. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να περάσω τα ενοίκια και τα εισιτήρια (αεροπορικά - μηνιαία για τα μέσα μεταφοράς) στις δαπάνες στα βιβλία μου (φαντάζομαι στις μη εκπιπτόμενες δαπάνες).
Έχω ήδη τις αποδείξεις από τα ενοίκια, το συμβόλαιο με την ημερομηνία έναρξης τις μίσθωσης και όλα τα εισιτήρια που προανέφερα. Ωστόσο οι αποδείξεις εδώ δεν είναι ούτε διάτρητες ούτε έχουν στοιχεια όπως ΑΦΜ, καθώς και στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται κάποιο στοιχειο που να το συνδέει με την εφορία εδώ (άρα μάλλον δύσκολο να αποδειχτεί ότι είναι έγκυρο - νόμιμο ... Παρολαυτά εγώ το πληρώνω :) ...). Επομένως μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα στοιχεια ως αποδεικτικά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Ασφάλιστρα πυρός για το σπίτι που χρησιμοποιώ σαν επαγγελματική στέγη μπαίνουν στα έξοδα και σε τι ποσοστό. Το ΦΠΑ εκπίπτεται? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ασφάλιστρα πυρός για το σπίτι που χρησιμοποιώ σαν επαγγελματική στέγη μπαίνουν στα έξοδα και σε τι ποσοστό. Το ΦΠΑ εκπίπτεται? Ευχαριστώ

 

 

Τα ασφάλιστρα δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ , ούτε στην Ελλάδα, ούτε σε κάποια χώρα της ΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

κ. Σωτήρη, μήπως ψάξατε καθόλου το θέμα περί φορτηγών που είχαμε μιλήσει π΄ριν το Πάσχα;

 

Κατανοώ πως αυτή τη περίοδο σίγουρα θα έχετε φόρτο εργασίας βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.