Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Ε πείτε το κύριοι δημοσιογράφοι! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

   

Γιατί εχεις την εντύπωση ότι το γνωρίζουν οι κύριοι δημοσιογράφοι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ως δαπάνη περνάει το ΤΣΜΕΔΕ ακόμα και αν αφορά πληρωμή οφειλών από παλαιότερες οφειλές(οφειλή από προηγούμενο έτος) ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/114706/ti-allazei-stis-dapanes-h-forologikh-anamorfosh.html

 

Τι είναι πάλι αυτό? Εγώ έκανα αναμόρφωση με τη δήλωση εισοδήματος τον Ιούλιο και περιμένω εκκαθαριστικό (ακόμα...) Πρέπει να ξαναγίνει χωριστά??

 

Αν πας να την υποβάλλεις με τον τρόπο που λένε (ενω την έχεις υποβάλλει με τη δήλωση εισοδήματος) σου βγάζει πάνω-πάνω ότι πας να κάνεις τροποποιητική. Αν το κάνεις θα το δεις αυτό καθώς και θα δεις αυτά που ήδη έχεις υποβάλλει με την δήλωση εισοδήματος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια βοήθεια παρακαλω. Σε τεχνικη εταιρια Ε.Ε στη οποια είμαι μελός και διαχειριστής μπορω να περάσω σαν έξοδο ιδιωτική ασφάλεια έναντι ατυχημάτων. Επίσης αν κάνω προσωπική ασφάλεια ζωής και κοπεί τιμολόγιο στη Ε.Ε (αυτή θα τα πληρώνει) μπορώ να το περάσω στα έξοδά της; ευχαριστώ

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλω. Σε τεχνικη εταιρια Ε.Ε στη οποια είμαι μελός και διαχειριστής μπορω να περάσω σαν έξοδο ιδιωτική ασφάλεια έναντι ατυχημάτων. Επίσης αν κάνω προσωπική ασφάλεια ζωής και κοπεί τιμολόγιο στη Ε.Ε (αυτή θα τα πληρώνει) μπορώ να το περάσω στα έξοδά της; ευχαριστώ

   

Nα το καταχωρήσεις μπορείς , φορολογικά να το εκπέσεις δεν μπορείς .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ρωτησω αν τα εξοδα διαμονης για επαγγελματικους λογους σε ξενοδοχειο εκτος εδρας αναγνωριζονται ως εξοδο και αν εκπιπτει και το ΦΠΑ απο το τιμολογιο που θα εχω κοψει.

Εγω εως τωρα τα περνουσα ως εξοδο στις δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης συνολικα και δεν εξεπιπτα το ΦΠΑ.

Εκανα σωστά ή μπορουσα να γλυτωνω το ΦΠΑ ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι στα γενικά έξοδα του 536 του Ε3 μπορείς να βάλεις δαπάνες μεταφοράς (βενζίνη) στο 70% εάν χρησιμοποιείς όχημα ιχ που δεν είναι στο όνομά σου και κάτω από 1600 cc ; Καμμιά άλλη ιδέα να μειώσουμε το φορολογητέο υπάρχει, γιατί βλέπω ότι το παράχεσαν τα λαμόγια.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.