Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Και αν η ωφέλιμη διάρκεια ζωής είναι απεριόριστη, δεν είναι πάγιο;   ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΥΠΆΡΞΕΙ  ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ , ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ . ΜΠΟΡΕΙ Ο ΧΡΌΝΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ ΠΧ 25 ΕΤΗ (ΓΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ). ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΟΜΩΣ  ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω δει καζάνι για χαλβάδες που υφίσταται επάνω από 100 χρόνια!!!

 

Η ερώτηση όμως ήταν στο πνεύμα του georgegaleos για το μηχανικό μολύβι... κάποια δεν τα πιάνει ο νόμος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει καζάνι για χαλβάδες που υφίσταται επάνω από 100 χρόνια!!! ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟΣΒΕΣΘΕΙ . ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ , ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΑ ΔΛΠ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΕΦΡΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΓΙΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣ ΝΕΟΝ....... :grin:  :grin:  :grin: 

 

Η ερώτηση όμως ήταν στο πνεύμα του georgegaleos για το μηχανικό μολύβι... κάποια δεν τα πιάνει ο νόμος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πιστεύω να έκαναν αποσβέσεις πριν από 100 χρόνια!!! ΠΡΙΝ ΑΠΟ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΟΧΙ . ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΜΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ Ν 3323/55 ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ - ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ 3847/58 ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.

Καλό απόγευμα :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάγια στοιχεία με απεριόριστη διάρκεια ζωής νομίζω μπορούμε να θεωρήσουμε αυτά του άρ. 24 παρ. 3 ΚΦΕ: "Εδαφικές εκτάσεις, έργα τέχνης, αντίκες, κοσμήματα και άλλα πάγια στοιχεία ενεργητικού επιχειρήσεων που δεν υπόκεινται σε φθορά και αχρήστευση λόγω παλαιότητας, δεν υπόκεινται σε φορολογική απόσβεση." Σα να λέμε ότι έχουν συντελεστή απόσβεσης 0%.

 

Ωστόσο για τα υπόλοιπα, το ερώτημα παραμένει: τι είναι πάγιο και τι όχι;

Ο Faethon11 παρέθεσε 2 ορισμούς, από τον παλιό ΚΦΕ (Ν.2238/1994) και από το ΕΓΛΣ (ΠΔ 1123/1980), που όμως και τα 2 έχουν καταργηθεί. Κοίταξα στο νέο ΚΦΕ και τα ΕΛΠ, αλλά δεν περιέχουν κάποιον (αντίστοιχο) ορισμό.Τι ισχύει τώρα; Υπάρχει ορισμός;

Είναι π.χ. το μηχανικό μολύβι πάγιο, όπως είπε ο GeorgeGaleos; Ο εκτυπωτής, που ουσιαστικά κάνει ότι κάνει και ένα μολύβι; Μία γλάστρα; Σετ σουβέρ για το γραφείο; Το χαλί; Η μοκέτα; Το πλαστικό δάπεδο προστασίας http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/eksoplismos/ypopodia/Q-Connect-Lipped-Chair-For-Hard-Floors-914X1219X2-5-KF00191.htm που μπαίνει κάτω από την καρέκλα γραφείου και όταν φθαρεί το αλλάζω; Το USB stick;

Δε μπορεί να είναι τόσο 'φλου', κάποιος κανόνας θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ΦΠΑ απο τα εξοδα βενζινης δεν εκπιπτει απο το συνολο του ΦΠΑ?γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

Link to comment
Share on other sites

το ΦΠΑ απο τα εξοδα βενζινης δεν εκπιπτει απο το συνολο του ΦΠΑ?γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

 

Αν είναι Ι.Χ., δεν εκπίπτει.

Για την πλήρη απάντηση, δες περίπτωση ε΄ παρ. 4 άρ. 30 του Κώδικα ΦΠΑ http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/TaxGuide/documents_FPA-VIES/kodikopoihsh_FPA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά αντλίας θερμότητας και το φπα της μπορεί να περαστεί στα έξοδα μου ως πάγιο, ώστε να γλυτώσω τπτ από το φπα; Η λογίστρια μου είπε όχι ενώ άλλος λογιστής μου έιπε ότι θα μπορούσε να λογιστεί ώς πάγιο έξοδο....

 

Κατοικοεδρεύω και μέρος του σπιτιού αποτελεί και τον χώρο του γραφείου μου.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

το ΦΠΑ απο τα εξοδα βενζινης δεν εκπιπτει απο το συνολο του ΦΠΑ?γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

  Αν η δαπάνη αφορά επιβατικό αυτοκίνητο (αυτό το κοινο ΙΧ που συνηθως χρησιμοποιούμε ) δεν εκπίπτει από τον ΦΠΑ των εσόδων μας. Ποτέ δεν εξέπιπτε , απο 0-01-1987 (που άρχισε να εφαρμόζεται ο ΦΠΑ στην Ελλάδα )  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.