Jump to content

nikosantonakas

Core Members
  • Posts

    1,794
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

nikosantonakas last won the day on March 2 2014

nikosantonakas had the most liked content!

5 Followers

Contact Methods

  • Website
    http://antonakas.blogspot.gr
  • Skype
    mixa-Nikosantonakas

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    πλωμαρι-λεσβου
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

nikosantonakas's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare

Recent Badges

120

Reputation

  1. Καλησπέρα Άκη,είναι το 2000,όμως στα αρχεία δεν βγάζει ούτε ΤΕΣΕ ,ούτε φώτο ...υποχρεωτικά,δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος.Όμως έχω μια απορία γενικά ,αν έχουμε ειδικό κτήριο πχ 200τμ με αλλαγή σχήματος και προκύπτει υπέρβαση <25τμ τότε απλά βάζουμε ΤΕΣΕ?
  2. μετά από διάστημα ήρθε μια δήλωση αυθαιρέτου για ισόγειο εμβαδού 50τμ .Η στατική μελέτη προέβλεπε φέρουσα τοιχοποιία.Το κτίσμα απο σχήμα Γ έγινε σε σχήμα Τ με εμβαδό 48τμ ,αλλά έχω ΥΔ και ΥΚ 15τμ λόγω μη σύμπτωσης του παλιού με το νέο περίγραμμα.Απαιτείται τεχνική έκθεση (<25τμ) ή ΜΣΕ?
  3. το νέο Σχέδιο Νόμου στο αρθρ 154 ,καταργεί το Ε9 ως αποδεικτικό δημόσιο έγγραφο ή δεν κατάλαβα σωστά? <<Στην παρ. 1 του άρθρου 87 του ν. 4495/2017 (Α’ 167), περί απόδειξης του χρόνου εκτέλεσης αυθαίρετων κατασκευών, α) στην περ. β) εξειδικεύεται η απόδειξη του τρόπου κατασκευής, γ) καταργείται το τρίτο εδάφιο περί τεκμηρίου ως προς τον χρόνο αλλαγής χρήσης και η παρ. 1 διαμορφώνεται ως εξής: «1. Η απόδειξη του χρόνου ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής γίνεται με την υποβολή σχετικής αεροφωτογραφίας. Αν δεν προκύπτει με βεβαιότητα ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή της εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης από την αεροφωτογραφία, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής: α) ο χρόνος της αλλαγής χρήσης από κύρια χρήση σε άλλη κύρια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, εξαιρουμένης της δήλωσης Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων/Πράξης Προσδιορισμού Φόρου, που προκύπτει από τη μηχανογραφική σύνθεση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9), στο οποίο εμφαίνονται το ακίνητο και η χρήση, όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή, β) .....>>
  4. καλημέρα ,σε προ 55,γράφουμε τύπος πράξης ΒΔ 9-8-1955 Α/Α ΠΡΟ 55 ή ΒΔ 9-8-1955 ημερ έκδοσης ???? (9-8-1955???) τίτλος πράξης ??? (ΠΡΟ 55???) εκδούσα αρχή ????/ μηχανικός ή μήπως αρμόδια υπηρεσία?? στοιχεία εκδούσας αρχής το όνομα μηχ????
  5. καλημέρα Δημήτρη,τελικά μετά αρκετό ψάξιμο,θεωρώ η παρ ε αρθρ40,αναφέρεται σε άρτια κ οικοδμήσιμα κ όχι στα κατά παρέκκλιση,διοτι λογικά δεν μπορεί 750τμ προ του 62 να κτίζουν και 1850τμ προ του 62,που απο 2000τμ απομειώθηκαν λογω απαλλοτρίωσης, να μη μπορούν να κτίσουν...μάλλον λάθος διατύπωση??
  6. Προσωπικά θεωρώ οτι δίνει αυτή την εξαίρεση ,για Β.Χ. που έγιναν κατοικίες,διότι ειναι <<βαρύ>> να εξομοιώνει μια μετατροπή υπογείου εντός περιγράμματος ,με ένα ειδικό κτίριο που άλλαξε χρήση και να το στέλνει κατ5.Ολα τα υπόγεια που έχουν λίγα χιλιοστά τότε πάνε κατ5!!!
  7. δηλ για να καταλάβω εντός σχεδίου ισχύει το δδ)του αρθρ 96 μόνο όταν μπαίνει συντελεστής Α.Χ. Ευχαριστώ Παύλο ,αν και η απάντηση δεν με χαρποίησε!
  8. καλημέρα Παυλο,κάνω μια σύντομη περιγραφή 2 αυτοτελείς Ο.Ι. Υ1 κ Υ2,(αποθήκες κατοικιών στην Ο.Α. που έγιναν κατοικίες,με ποσοστό 112%ο καθεμιά) σε υπόγεια σταθμη που ξεμπαζώθηκε. το κτίριο παρουσιάζει μικρή μετατόπιση-περιστροφή και μεταβολή διαστάσεων<2% (διακεκομένη γραμμή =περίγραμμα αδείας,συνεχής =γραμμή υφιστάμενη κατάσταση ) Το τμήμα ΑΒΓ της Υ1 αφαιρώντας το 2% (3εκ),εισέρχεται στο Δ κατα 12εκ Αρα για την Υ1 έχω. 1.κατ3 μετατόπιση ,για το τμήμα το υπερβάλλον του 2% ,που δεν συμπίπτει με το περίγραμμα της Ο.Α. 2΄.Υ.Δ. ,Υ.Κ., παραβιαση Δ για το τμήμα εντος Δ 3.Υ.Δ. > 100% (70τμ),χωρίς περιμετρικούς τοίχους για την μετατροπή του χώρου 4.αναλυτικό για ξεμπάζωμα ολα με μειωτικό 0,50 ερωτήματα 1.σωστά δεν υπολογίζω ολόκληρη την διάσταση εντός Δ,αφαιρώντας την αποκλιση<2%??Γενικά είναι σωστή αντιμετώπιση να αφαιρείται το υπερβάλλον διάστασης <2%(νόμιμη απόκλιση),απο την παραβίαση,Δ,πρασιάς κλπ? 2.η μετατ'οπιση όπως λες δεν μπορεί να συμψηφιστεί με τον αναλυτικό 3.μπορεί να πάει κατ4 ως εντός οικισμού (όχι σχέδιο),έχω κάνει το συγκεκριμένο ερώτημα στην κατ4? τα ίδια αναλογικά ισχύουν κ για την Υ2 με παραβίαση πρασιάς ομως Paper3.pdf
  9. καλησπέρα Παύλο ,ως πρός την πιό πάνω απάντηση σου,αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας,ειναι οτι εφαρμόζονται τα πιο πάνω που αναφέρεις πολύ σωστά,αλλα εφαρμόζεται επιπρόσθετα και η κατηγορία3 για την μετακινηση...παραθέτω ξανά <<>> το ερωτημά μου όμως είναι άλλο-αν η μετακίνηση σε νόμιμη θέση χωρίς αλλη παράβαση μπορει να πάει με τις υπόλοιπες παραβάσεις αναλυτικού που έχω στο συγκεκριμένο και πώς υπολογίζεται στόν αναλυτικό
  10. δυστυχώς οχι,διότι έχω ΑΧ σε κατοικία ,υπόγειας αποθήκης-Ο.Ι. με καθαρή επιφάνεια 72τμ .Το ακίνητο βρίσκεται εντός οικισμού και βέβαια το ποσοστό συνιδιοκτησίας τού υπογείου με στέλνει κατ5 ,αν δεν ισχύει <<το εντός οικισμού>>
  11. καλημέρα Ακη για το 3 που αναφέρω πιο πάνω,το ερώτημα είναι οτι επιπλέον από την παράβαση που δηλώνεται με επιφάνεια ,χρεώνεται και παράβαση των 250,ή διαφορετικά αν μια απλή μετατόπιση σε άλλη νόμιμη θεση μπορεί να συμψηφιστεί με παραβάσεις αναλυτικού και πως υπολογίζεται στον αναλυτικό.Παραθέτω και το σχετικό απόσπασμα του νόμου,που αναφέρει την λέξη <<επιπρόσθετα της μετακίνησης>>
  12. ίσως έχουν απαντηθεί ,αλλά δεν είναι ευκολο να το ψάξω σε όλες τις ε/α 1.μεταβολή σε διάσταση <2% που όμως παραβιάζει το Δ η την πρασιά είναι παράβαση? μάλλον οχι 2. μεταβολή σε διάσταση <5% που όμως παραβιάζει το Δ η την πρασιά είναι παράβαση κατ3 ή ΥΔ? 3.Η αλλαγή θέσης κατ3 ,μπορεί να συνυπολογιστεί με παραβάσεις αναλυτικού πέραν της ΥΔ πού δημιουργεί?
  13. κατ4 το πιο πάνω ισχύει και τις περιοχές εντός οικισμού?κατ αντιστοιχία του συστήματος του ΤΕΕ ,όπου αναφέρεται <<εντός σχεδίου/οικισμού>>
  14. Εχω οικόπεδο 2000τμ υφιστάμενο πριν το 1960,σε εκτός σχεδίου με πρόσωπο σε επαρχιακή,στην οποία γίνεται διαπλάτυνση ,με αποτέλεσμα το οικόπεδο να έχει νέα έκταση 1700τμ.Στον 4759/20 αναφέρει στο αρθρ 33 Δεν λέει κάτι για τα κατά παρέκλιση..στην περιπτωσή μου ισχύει η αρτιότητα μετα την διαπλάτυνση?σύμφωνα με το απο Δεκέμβριος 12 , 2019 ποστ του Pavlos33
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.