Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυτευτό σε πλάκα


 

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει ποτέ να φυτέψετε υποστήλωμα σε πλάκα με ενισχυμένη ζώνη?

 

στατικά είναι δυνατό? :oops:

 

Edit: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι σωστοί απο άποψη ορθογραφίας (συμπεριλαμβανομένων και τόνων). Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνώ και εγώ μαζί σου..

δεν το έχω ξανακούσει απλά ήθελα και μια άλλη άποψη..

μου το πρότειναν για να μην έχω δοκάρι μέσα σε δωμάτιο αλλα εγώ το φοβάμαι και το απέκλισα.απλά δεν πιστεύω οτι ενισχυμένη ζώνη σε πλάκα αντέχει να πάρει φυτευτό.

Link to comment
Share on other sites

Εμ δε θέλει κολώνα , εμ δε θέλει δοκάρι ας βγάλει και την κολώνα να το κρατάει μόνος του.

Έλεοοοοος

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όλα είναι γίνονται ... με ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη προσοχή ... αλλά θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση ...

Στην πράξη βέβαια το σημείο που θα πατάει ο στύλος θα υπάρχει ενισχυμένη ζώνη .. και έστι θα προσομοιαστεί στατικά

Βέβαια όλα σχετικά είναι ...εξαρτάται τι φορτία φέρει ο στύλος όροφος, σεισμικότητα κ.τ.λ

Και πάλι το ξαναλέω είσαι σίγουρη πως δεν μπορείς να το αποφύγεις ???

μήπως με πλάκα τσέλερ μπορείς ???

 

Ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε να προτείνουμε λύσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες olympia!

Αυτό που λες, δεν απαγορεύεται, αλλά συνίσταται να απογεύγεται... Θεωρητικά όμως, μπορείς να το κάνεις, όχι με ΕΖ, αλλά με έλεγχο διάτρησης της εδράζουσας πλάκας...με το χέρι βέβαια, εκτός εάν έχεις βαρέου τύπου λογισμικό.

Τώρα που ξαναδιαβάζω τί έχεις γράψει, σου ζητήσανε φυτευτό ή μυκητοειδή πλάκα; Δηλαδή το υποστύλωμα μπορεί να συνεχίζει προς τα κάτω; Εάν ναι, τότε αλλάζει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μυκητοειδή πλάκα, μόνο στύλο φυτευτό σε πλάκα, αν κατάλαβα καλά.

 

Καλό είναι να το αποφεύγεις σαν το διάολο το λιβάνι αλλά:

 

Το έχω κάνει μια φορά με προτροπή του ελεγκτή της πολεοδομίας Θεσσαλονίκης και στην απόληξη κλιμακοστασίου ενός τριώροφου. Το φορτίο ήταν πολύ μικρό. Η άλλη λύση ήταν να γίνει φέρουσα τοιχοποιία και η τρίτη λύση να μη γίνει το φυτευτό αλλά να προκύψει πρόβολος μήκους 2,5μ.

 

Στο πατρικό μου σπίτι έχει φυτευτό στον τελευταίο όροφο στη μέση πλάκας zoellner 8*8μ!

Πενταώροφη οικοδομή με piltois, κατασκευή του 1976 και στο σεισμό του 1978 δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο πατρικό μου σπίτι έχει φυτευτό στον τελευταίο όροφο στη μέση πλάκας zoellner 8*8μ!

Πενταώροφη οικοδομή με piltois, κατασκευή του 1976 και στο σεισμό του 1978 δεν έπαθε τίποτα.

 

Απο εκεί κόλλησες το μικρόβιο του στατικού??

Πάντως φαίνεται πόσα λίγα ξέρουμε για την φύση του σεισμού και ποσες παράμετροι παίζουν σημαντικό ρόλο που εμείς ακόμα αγνοούμε.

Και ακόμα πιστεύουμε οτι τα πεπερασμένα θα μας λύσουν τα χέρια!

κούνια που μας κούναγε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.