Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά στο κτήριο τράπεζας - 3 νεκροί - ευθύνες ιδιοκτησίας & δράστη


sundance

Recommended Posts

Parist φιλε μου ειμαι διατεθειμενος να ακουσω σε τι απο αυτα που γραφω διαφωνεις και να το τεκμηριωσεις με επιχειρηματα ομως. Το να μου λες πως ειμαι λαθος αλλα να μην αναφερεις συγκεκριμενα σημεια και αντεπιχειρηματα δεν σου δινει κανενα δικιο.

 

Εγω αυτα που γραφω τα γραφω γιατι πλεον σημερα θεωρω πως ξεχειλισε το ποτηρι αφου πλεον χυθηκε αιμα αθωων ανθρωπων.

 

Πες μου εσυ πως θα αντιδρουσες αν στον χωρο εργασιας σου σου ερχονταν διαδηλωτες σε προπηλακιζαν, σε εβριζαν, σε αποκαλουσαν απεργοσπαστη???

Δηλαδη πλεον εχουμε μια βιαιη επιβολη μειοψηφιων εναντι πλειοψηφιων.Αν εγω θελω να εργαστω εχει το δικαιωμα ο οποιοσδηποτε να μου το απαγορευσει????

Αν ναι parist τοτε να μου το πεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι άρνηση για την άρνηση χωρίς προοπτική για διέξοδο (μιλάω για τα κόμματα της αριστεράς).

 

Αλήθεια για τις σημερινές κατά συρροή δολοφονίες ανθρώπους του μεροκάματου θα διαδηλώσει κανένας; Για το παιδάκι που δολοφονήθηκε τα έσπασαν όλα πρόπερσυ. Ή μήπως υπάρχουν 2 μέτρα και σταθμά στις δολοφονίες;

Link to comment
Share on other sites

theodoris 82

οχι κανεις.συμφωνουμε.απλα το βαζεις σε λαθος τοπο και χρονο.να στο αναλυσω.

οταν βλεπω το ΚΚΕ να βαζει σημαιες στην Ακροπολη σκεφτομαι ποσο λαθος ειναι.

οταν δω να σου επιβαλουν με το ζορι να απεργεις σκεφτομαι ποσο λαθος ειναι.

οταν μετα απο θανατο τριων ατομων βλεπω καποιον να τα ριχνει μονο στο ΚΚΕ,επανειλημενα,σκεφτομαι ποσο λαθος ειναι αυτος και αρχιζω να βλεπω το ΚΚΕ με συμπαθεια.

YΓ συμπερασμα:μην υποτιμαει κανεις την νοημοσυνη του απλου κοσμου.ξερει να κρινει.

Link to comment
Share on other sites

Οι πυροσβεστες κατειγγειλαν πως οταν πηγαν να σβησουν την φωτια στο καταστημα της MARFIN ζητησαν απο τους συγκεντρωμενους να ανοιξουν χωρο για να μπουν μεσα.

Τοτε το πληθος απαντησε "αφηστε τους να καουν, υπαλληλοι τραπεζας ειναι".

ας είμαστε σοβαροί. ορίστε η ανακοίνωση της πυροσβεστικής.

Link to comment
Share on other sites

Ρεπορταζ ειδησεων alpha channel δημοσιογραφος κεντρικου δελτιου.

 

Σου κανει αυτο για επιχειρημα. Βρες χτες την κασετα και παιχτην μερικες φορες μπας και πειστεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο μεγάλος φόβος όλων των συστημάτων είναι η οργή του λαού. Ενωμένος ο λαός (άλλων κρατών) δημιούργησε κάποτε τον υπαρκτό σοσιαλισμό και ενωμένος ο λαός μετέπειτα τον κατέρριψε. Αυτά που μου έχουν μείνει, εκτός από τον τραγικό και άδικο θάνατο τριών συμπολιτών μας, είναι ότι τα ξένα πρακτορεία ειδήσεων κάνουν λόγο για συγκέντρωση που αριθμούσε από 20.000 έως και 200.000 κόσμο (ανάλογα με την πληροφόρηση του κάθε πρακτορείου). Μου έχει μείνει επίσης ότι το μπλοκ του ΚΚΕ εμπόδισε κάποιους από το να επιτεθούν στο κτήριο της βουλής. Το βέβαιο όμως είναι ότι όλα τα κανάλια προσπαθούν εδώ και χρόνια να αμαυρώσουν τις διαδηλώσεις (δίκαιες ή άδικες). Είναι τυχαίο ότι πάντα δείχνουν εικόνες μόνο από τα επεισόδια και σχεδόν ποτέ από τον κύριο όγκο των διαδηλώσεων;

Link to comment
Share on other sites

Το βέβαιο όμως είναι ότι όλα τα κανάλια προσπαθούν εδώ και χρόνια να αμαυρώσουν τις διαδηλώσεις (δίκαιες ή άδικες). Είναι τυχαίο ότι πάντα δείχνουν εικόνες μόνο από τα επεισόδια και σχεδόν ποτέ από τον κύριο όγκο των διαδηλώσεων;

 

Πολύ σωστά....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι κομματικές σου παρωπίδες δεν σου επιτρέπουν να βλέπεις. Έχει φωτογραφίες από τους "ανέμελους εργαζόμενους" για εμάς που είμαστε μακρυά.

 

 

Έβγαλες και συμπεράσματα για τις πολιτικές μου πεποιθήσεις...

Θα το πω για τελευταία φορά και όποιος καταλάβει, κατάλαβε:

Δεν εχω καμία πρόθεση να συμψηφίσω το οτιδήποτε. Επειδή το παραμύθι το έχω ζήσει πολλές φορές όμως, από τους "αλήτες ρουφιάνους δημοσιογράφους" (νεκροί σε δυστυχήματα ας πούμε να ξεκινάνε από 134 για να μαζευτεί ο κόσμος στις τηλεοράσεις, να πέφτουν στους 78 και να καταλήγουμε σε ...32 ονόματα τελικά), έχω κάθε δικαίωμα να είμαι επιφυλακτικός και να υποψιάζομαι "βρωμιά". Εφόσον ανακοινώθηκαν 3 ονόματα τέλος. Λυπάμαι, θλίβομαι για το χαμό τους, αλλά δυστυχώς σε κάθε αγώνα υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Και εκεί κολλάει η αντίρρησή μου ως προς το ότι τέτοια μέρα πήγαν να δουλέψουν μέσα στο μάτι του κυκλώνα κυριολεκτικά, σε ένα κτίριο με αμφίβολα μέτρα προστασίας για την περίσταση (αδυνατώ να πιστέψω ότι μια μολότωφ μπορεί να διαπεράσει έστω και ένα διπλό κρύσταλλο!). Και ασφαλώς δεν επιρρίπτω τις ευθύνες στους ίδιους, αλλά στους προϊσταμένους τους-αφεντικά τους, οι οποίοι είχαν υποχρέωση να τους προφυλάξουν, κλείνοντας τα ευρισκόμενα σε επικίνδυνα εξ'ορισμού σημεία και αξιοποιώντας τους αλλού ή στέλνοντάς τους σπίτια τους με πληρωμένο ασφαλώς το μεροκάματο.

Θλίβομαι λοιπόν όπως είπα, αλλά ταυτόχρονα εξοργίζομαι όταν βλέπω τα κωλοκάναλα να εξαντλούν όλη την ανοχή και αντοχή (ψυχολογική) των τηλεθεατών τους, αναλύοντας τα ίδια και τα ίδια χωρίς ούτε καν να έχουν στα χέρια τους ικανά στοιχεία, με μόνο προφανή σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων όπως θα ξαναπώ. Το ίδιο ακριβώς σκηνικό είχαμε ζήσει και το Δεκέμβρη του 2008 αλλά από την ανάποδη με το θάνατο του 15χρονου Γρηγορόπουλου. Επειδή όμως εκεί υπήρχαν ευθύνες της πολιτικής και εκτελεστικής εξουσίας, έριξαν το βάρος πάλι εκεί που τους συνέφερε: στα επεισόδια που ακολούθησαν. Γιατί εκτός των άλλων, πουλάνε τηλεοπτικά.

Αφήστε λοιπόν τις θεωρίες. Δεν συχνάζω σε πορείες, διαδηλώσεις κλπ. Για την ακρίβεια είναι η πρώτη στην οποία πηγαίνω "επί τούτου" και δε συναντιέμαι απλά τυχαία. Διαπίστωσα όμως και πιστεύω την ίδια διαπίστωση έκαναν και άλλοι που βρέθηκαν στο κέντρο σήμερα, ότι το κλίμα που μετέφεραν οι Πρετεντέρηδες και το λοιπό κακό συναπάντημα, ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Φρόντισαν να αποκρύψουν επιμελώς την έκδηλη οργή που υπήρχε στον κόσμο με ταυτόχρονη ύπαρξη ενός αισθήματος αλληλεγγύης που προσωπικά μάλλον έχω χρόνια να βιώσω ζώντας στην Αθήνα, και αναλώθηκαν στο ατυχές συμβάν και μόνο. Ό,τι και να λέμε από εκεί και πέρα οι νεκροί δεν έρχονται πίσω. Και δυστυχώς είναι βέβαιο ότι θα υπάρξουν και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και συναδέλφισσες ας ηρεμήσουμε. Όλοι ξέρουμε το ρόλο των ΜΜΕ σαν βαθύ κράτος διαπλοκής. Απλά και μόνο σκεφτείτε το εξής: Αν τα μέτρα έθιγαν το κεφάλαιο, δηλαδή τους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ, θα γινόταν χάος. Από το πρωί μέχρι το βράδυ θα φώναζαν να φύγει το ΔΝΤ. Σας θυμίζω αντίστοιχα μόνο την ιστορία με το βασικό μέτοχο που επί ένα χρόνο το mega δεν είχε άλλο θέμα στο δελτίο του.

 

ήταν μάλιστα τυχαία η σημερινή απεργία των δημοσιογράφων, η οποία σκοπό είχε την μη κάλυψη των γεγονότων? εν έτη 2010 οι πηγές ενημέρωσής μας είναι το bbc? κατοχή έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.